Firefox 6 Performans Güncellemeleriyle Yayında
Web Tarayıcılari

Firefox 6 Performans Güncellemeleriyle Yayında

Popüler açık kaynaklı web tarayıcısı Firefox'un yeni sürümü Firefox 6.0 artık indirilebilir. Son 5 ay içinde 3. kez yeni bir sürümle karşımıza çıkan Firefox, bu defa görsel bir yeniliğe gitmeden tamamen performans gelişimine odaklanmış.

Bir dizi geliştirme yapılan ve hatalardan ayıklanan yeni Firefox'un önceki sürüme göre yüzde 20 daha hızlı olduğu ifade ediliyor. Özellikle açılış sırasında belirgin bir hız farkı var. Bu durum çok sayıda pencere açtığınız Panorama modunda da pek değişmiyor.

Adres satırına "about:permissions" yazarak ulaşacağınız yeni izin yöneticisi de Firefox 6.0'da web siteleriyle ilgili kullanım bilgilerinizi kolayca güncellemenizi sağlıyor. Yeni sürümde adres satırında site adlarının öne çıkarıldığı da paylaşılıyor ama benim gözüme çarpan bir yenilik olmadığını söyleyebilirim.

Farkedilebilecek küçük bir yenilik ise eşitleme kurulumu (sync) aracının ana menüye eklenmesi ve yeni web geliştirici menüsü. Bunun dışındaki tüm çalışmaların geliştiricilere özel olduğunu söylenebilir.

Son 5 ayda 3. Firefox sürümünü sunan Mozilla, geçtiğimiz Mart ayı sonunda Firefox 4.0'yı çıkarmış ve ilk 24 saatte indirilme rekoru kırmıştı. Son zamanlarda Chrome karşısında kan kaybeden Firefox'un bu hızla güncelleme yapması kendini yenilemesi açısından iyi görünse de eklenti geliştiricileri için sıkıntılı bir süreç doğuruyor. Firefox 6.0 web tarayıcılarının evrimine bir satır daha ekledi ve tarihteki yerini aldı. Bakalım 6 haftalık güncellemelerle gelecek yeni Firefox sürümleri neler getirecek.

Bu arada Firefox mobilde rekabeti bırakmamak için de Android için yeni sürümünü tanıttı. Tablet uyumluluğu için görsel yeniliklerin yapıldığı uygulamayı şuradan indirebilirsiniz.

Yorumlar (9)
 1. 2 gündür kullanıyorum ve anladığım kadarıyla eski memory-leak olayını çözmüşler. Açık bırakınca bütün memoryi götürmüyor :)

 2. Utku Uçar Utku Uçar

  Gerçekten gözle görülür bir hızlanma var ve çok hoşuma gitti. Varsayılan tarayıcımı firefox olarak degiştirdim.

 3. Selim Şumlu [Mozilla Temsilcisi] Selim Şumlu [Mozilla Temsilcisi]

  Bellek kullanımıyla ilgili sorunlar asıl 7. sürümde çözülüyor. 1-2 gün içinde yayımlanacak Firefox 7 Beta'yı denemenizi öneririm.

  http://www.mozilla.com/tr/firefox/channel/

 4. Firefox en iyi tarayıcı.

 5. Mustafa Kirimli Mustafa Kirimli

  Firefox 5, 6 ve 7 'nin 3 ay önce hazır olduğuna dair dedikoduları doğrular gibi oldu bu kadar hızlı versiyon geçişleri :)

 6. Ömer Akgün Ömer Akgün

  Firefox'un daha önceki sürümlerinde müthiş bir ram harcıyordu. Bu sürüm çok daha başarılı...

 7. Şu haber sitelerinin kendi kendine yenilenmesini araçlar seçenekler menüsünden önlüyorum ama zaten çoğu haber sitesi bu önlemi script ile aşıyor ve tam haberi okurken sayfanın yarısında sayfa yenilenmeye başlıyor. Ben ise önce site sahiplerini ardından firefoxu yazanları anıyorum(!). Bu eksiği giderecek eklenti de bulamadım. Değil 6. sürümünü 16. sürümünü çıkartsa yine 5 para etmez. Hiç bir tarayıcı bunu önleyemiyor.

  1. Firefox'ta NoScript Eklentisi var. Bu Eklenti sayesinde sorun kalmaz.

   https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/noscript/

 8. Serhan Yıldız Serhan Yıldız

  Gözle görülür bir hızlanma var. bu güncelleme iyi oldu