Web Tarayıcılarının Tarihi [İnfografik]

İlk bilgisayarlar ve programlama dillerinden sonra web tarayıcılar da geçmişte önemli kilometre taşları atladı. ReviverSoft'un hazırladığı infografik bu değişimi ve web tarayıcılarının günümüzdeki durumunu göz önüne seriyor.

Benim internet adına hiçbir şey bilmediğim yıllarda, 1992'de  Unix ile başlıyor www serüvenimiz. 1994'te Netscape, Navigator ile çıtayı bir adım ileri taşıyor ve 1995'te Internet Explorer sahneye çıkıyor. 1996'da Navigator'ın pazar payı yüzde 86'ya çıkınca Microsoft IE'yi Windows'a dahil ediyor ve aynı yılın eylül ayında pazara Opera giriyor.

1998'a gelindiğinde Netscape açık kaynaklı olarak yoluna devam ederken, Mozilla'nın ilk tohumları atılıyor ve AOL Netscape'i satın alıyor. İlerleyen yıllarda IE'nin baskın pazar payını kıracak olan Firefox'un adı ilk kez 2002 yılında duyuluyor. 2003'te de Safari piyasaya sunuluyor. 2004'ye halen yüzde 92'lik pazar payına sahip olan IE'nin tek rakibi Firefox 2006 yılında 1 günde 8 milyon indirilmeye ulaşarak Guinness Rekorlar Kitabı'na giriyor ve aynı yılın ekim ayında Windows XP için IE 7 kullanıcılarla tanışıyor.

Yıllardan 2008, arama motoru devi Google, Chrome ile pazara giriyor. 2009'da IE 8 ve Firefox 3.5 yayınlanıyor. 2010'da Chrome 5.0 kararlı ilk sürüm olarak Firefox'u tedirgin edeceğinin sinyallerini veriyor.

2011'in ikinci çeyreğine geldiğimizde, Navigator'un pazar payı yok denecek kadar düşük bir seviyede seyrediyor. Opera'nın 2008'de yüzde 2 olan pazar payı bugün de aynı. Safari ise Apple'ın yükselişine paralel olarak 2008'den bu yana pazar payını yüzde 4,6 arttırarak yüzde 7,3'e ulaşmış.

2008'de pazara giren Chrome 3 yılda yüzde 12,5 oranında bir pazar payı kazanmış. Chrome'un pazar girmesiyle Firefox'un pazar payı aynı süre içinde yüzde 18,2'den ancak yüzde 21,7'ye çıkabilmiş. IE ise 2008'de sahip olduğu yüzde 76,2'lik pazar payını 2011'in ikinci çeyreğinde yüzde 54,4'e düşürmüş.

Bu pazar paylalarının dünya genelinde dağılımı Rusya ile Orta ve Doğu Avrupa'da Firefox'un hakim olduğunu gösteriyor. IE ise Orta Doğu ve Uzak Doğu'ya hakim görünüyor. Infografik'te Türkiye'de IE'nin etki alanı içinde gösteriliyor. Opera Kazakistan, Polonya ve Ukrayna gibi sayılı ülkede yaygın görünüyor. Google Chrome'a erken sahip çıkan ülkeler ise Latin Amerika'dan Şili ve Arjantin oluyor.

Gelecek için konuşacak olursak tarayıcı savaşlarında (detaylı harita) Chrome'un güçlenmeye başladığı göze batıyor ve bu gidişle 3 büyükler bir noktada kafa kafaya gelecek ve ayrılacak gibi görünüyor.

Web Tarayıcılarının Tarihi

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.