1957'den Bugüne Programlama Dillerinin Evrimi [İnfografik]
İnfografik

1957'den Bugüne Programlama Dillerinin Evrimi [İnfografik]

ABD merkezli web barındırma hizmeti veren Rackspace, yıllar içerisinde programlama dillerinin değişimini gösteren oldukça ilgi çekici bir infografik yayınladı. 1957 yılından ve Fortran ile başlayan infografikte sırasıyla Cobol, Basic, C, Pascal, C++, Perl, Python, Ruby, PHP, JAVA, Javascript ve son olarak da Ruby framework'ü olan Ruby on Rails yer alıyor.

Her programlama dilinin geçmişi hakkında kısa bilgiler ve ufak bir kod örneği yer alan infografiğin en son bölümünde ise Mayıs 2011 itibariyle bu dillerin yaygınlığını gösteren ek bir tablo da yer alıyor. Tabloya göre şu anda en popüler yazılım dili Java. Hemen ardından ufak bir fark ile C geliyor. Ardından ise C++, C# ve PHP yer alıyor.

Her ne kadar infografikte sadece en çok öne çıkan programlama dillerine yer verilmiş olsa da, dışarıda kalanlara da en azından kısaca değinilse daha güzel olabilirmiş…

 

Yorumlar (12)
 1. Yener Arslan Yener Arslan

  Çok güzel bir infografik.

 2. Mrauthor Mrauthor

  Java çok zekice ortaya çıkarılmış bir dil,o yüzden en popüler olması hiç şaşırtıcı değil.Her platformda aynı kodlama mantığıyla kullanılması çok büyük avantaj sağlıyor kendisine.C++ ve C en çok kullanılan işletim sistemlerinde geçerli.Fakat en önü açık olan,benimde eğitimini aldığım C#.Çünkü Microsoft gibi bir dev geliştiriyor kendisini.Her sene biraz daha kodlamayı ve tasarımı kolaylaştırıyorlar.Saatlerce uğraşarak yapacağınız bir şeyi sürükle bırak mantığıyla projenize ekleyebiliyorsunuz.Günümüzde kodlama mantığı az kod,çok iş =)

  1. M.can Arbaz M.can Arbaz

   Bence microsoft bir tiran, üstelik sürükle bırak metoduyla kod yazmak iyi ve optimize bir yöntem değil. Ben geleceğin C, C++ ve Java ile süreceğini düşünüyorum. Web yazılımlarında ise PHP nin yükselişi en az 10 yıl daha sürer. Microsoft sunucu ve yazılım geliştirme konusundaki yerini kaybediyor. Şu an cep telefonlarından tutun, dijital tv alıcılarına, oradan web sunucularına hep Unix tabanlı işletim sistemleri kullanılmaya başlandı. windowsu birkaç yıl sonra masaüstü pc lerden başka hiçbir yerde duyamayacağız. Eğer insanlar açık kaynak kodun avantajını fark edebilirlerse önümüzdeki onyıllarda Microsoftun ismi ancak kitaplarda yerini alabilecektir.

   Örnekler, asp gitti php geldi. İE gidiyor firefox ve chrome geliyor, visual basic gitti java geldi. Üstelik cross platform. Java ile yazdığınız bir yazılımı linux, windows ve cep telefonlarında calistirabilirsiniz.

 3. E yaşasın C ve PHP !

 4. Evren Esat Özkan Evren Esat Özkan

  Rails'e açıkça torpil geçmişler, dil değilki o ne işi var bu grafikte? Bu grafikte diğer birçok dille göre geride gözüksede bence JavaScript'in geleceği çok parlak..

 5. Western Western

  Yorumlananlar, derlenenler, script diller, frameworkler bir arada gösterilmiş. Şimdi bu yazıyı görüp de hangisinden başlasam diyenler için elbette Ruby. Ruby şu anki dillerin içinde en minimalize olmuş ve en gelişmiş dildir. Webrazzi'nin internet girişimcilerinin takip noktası olması dolayısıyla da Ruby on Rails web projesi hazırlamaya en müsait yapı olduğundan bu framework üzerinde kendilerini geliştirmeleri tavsiye olunur. Twitter, Rails ile büyümüş bir girişimdir. Son olarak: http://www.youtube.com/watch?v=kTNZ3_rp2wI

  1. Çağrı Çağrı

   basit düzeyde programlama dili bilen birisi olarak videoyu izledikten sonra hemen ruby ile ilgili biraz araştırma yaptım ve öğrenmek istiyorum . :) .Yalnız türkiye 'de ruby ile ilgili kitap vb kaynak sıkıntısı var sanırım

  2. Mehmet Erdoğan Mehmet Erdoğan

   Çok çok iddialı ifadeler bunlar. Bir programlama dilini popüler ve kullanışlı yapan unsurların başında gücü ve aynı zamanda basitliği gelir. Ruby on Rails'in sadeliğine ve basitliğine söz yok ama gücü ve esneyebilirliği konusunda JAVA'yı değil geçmek, yetişebilmesi için bile bir ton ekmek yemesi lazım. Dahası her ne kadar beğenenleri çok olsa da bir türlü istenen kullanıcı kitlesine ulaşamadı.

   Gelecek için JAVA EE enterprise level projelerde hakimiyetini sürdürür.

   Daha ufak çaplı işler için ise çoğu kişinin aksine PHP'nin yeni versiyonları ve Python'ın öne çıkacağını düşünüyorum. ROR değil.

  3. Evet Twitter Rails ile başladı ancak ölçeklenebilirlik (scalability) sorunları nedeniyle Scala ve diğer teknolojilere geçiş yaptı. Bunun yanında Rails'e karşı her zaman yerden yere vurulan PHP'yi Facebook değiştirmek yerine HipHop for PHP ile daha da geliştirdi denilebilir.

   Bu noktada benden "PHP Rails'i ezer" falan dememi bekliyorsanız yanılıyorsunuz :) Bir dilin pratikteki kullanımı çok çeşitli faktörlere bağlıdır. Bu konu buraya sığmayacağından başka bir örnek vereyim: Buradaki tüm dillerin toplamını akıl almaz esnekliği ve özellikleriyle dövebilecek olan Lisp'i kaçımız duydu?

 6. Dillerin gelişimine değilde bilgisayarların gelişimine hayran kaldım. Onunla ilgilide bir infografik yayınlayabilir misiniz :)

 7. yıl 2008.

  yer: kocaeli üni.

  bölüm: makina müh.

  yarım dönem boyunca fortran anlatıldı. Ana bölüm programları Catia, Solidworks'un kursu bile açılmadı.

  Rektöre, bölüm başkanına teşekkür.

  Bu kafa ile bu ülke gelişir.

 8. Kim ne derse desin. En kralı Delphi.