Chrome Karşısında Kan Kaybeden Firefox'un Hedefinde Basitlik Var
Web Tarayıcılari

Chrome Karşısında Kan Kaybeden Firefox'un Hedefinde Basitlik Var

Internet Explorer ile ilk tanıştığımızda web tarayıcıların bugünkü noktaya geleceğini tahmin eden pek olmamıştır. Web tarayıcılara ciddi bir vizyon çizen açık kaynaklı Firefox'tan sonra gelen Google'ın webe açılan penceresi Chrome kimi ülkelerde Firefox'u alt etmeye başladı. Chrome'a karşı yenik düşmek istemeyen Firefox gelecek tasarımıyla Chrome'a benzemeye başlıyor.

Statcounter'ın Temmuz ayı istatistiklerine göre açık kaynaklı tarayıcılar IE'nin bileğini bükmüş ve pazar payını toplamda yüzde 50'nin üzerine çıkarmış. Webkit tarayıcıları Apple'da da yükselişte. Küresel çapta halen Chrome'un önünde olan Firefox yüzde 27,95'lik paya sahip, Chrome ise yüzde 22,14 ile istikrarlı büyümesini sürdürüyor.

Statcounter Temmuz

Chrome geçtiğimiz günlerde İngiltere'de de Firefox'u geride bırakarak Avrupa'daki baskınlığını artırmaya başlamıştı. Türkiye'de ise bu yılın Mart ayı ortalarında Chrome'un öne geçtiğini görmüştük.

Firefox'un halen sıkı bir kullanıcı kitlesine sahip olduğunu gerçek. Grafiklere baktığımızda da bunu görebiliyoruz. Chrome özellikle IE'nin pazar payını başarılı bir şekilde eritiyor. Chrome'un basit bir tarayıcı olarak amatör internet kullanıcılarını kendine çektiği düşünülürse Firefox'un da nasıl bir değişim yapması gerektiği ortaya çıkıyor.

Internet Tarayıcıları ve Zeka

Firefox Tasarım Ekibi'nin paylaştığı yeni ekran görüntüleri gelecek sürümlerde daha basit bir arayüzün kullanıcılara sunulacağını gösteriyor. Bu da Firefox'un yeniden yükselişe geçmesi için bir sebep olarak görülebilir. Chrome'a benzerliği ile dikkat çeken yeni tasarımda ek bir arama kutusunun bulunmadığı dikkat çekiyor. Yine tasarıma uygun bir yenilik olarak 'kes, kopyala, yapıştır' gibi bazı işlevlere sahip araç düğmesi dikkat çekiyor.

Yeni Firefox

Google arama motoru pazarındaki üstünlüğü ile Chrome yükseltmeye devam etse de Firefox'un 2000'li yılların ikinci 10 yılında IE'den tahtı devralacağını düşünüyorum.

Firefox'un yeni ekran görüntülerinin tamamını aşağıda bulabilir ya da şu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar (14)
 1. Mert Meriç Mert Meriç

  bir zamanlar ie'yi kendilerine benzemekle suçlayan ekibin kendi ürünlerini şimdi git gide chrome a benzetmeleri şaşırtıcı...

 2. Firefox bu devrimi bence biran önce gerçekleştirmeli. Adres barı ve sekmelerin aynı hizada olması kulanım alanı açısından çok başarılı olmuş. Ayrıca eklentilerin harici bir panelde tutulması şahane.

 3. Firefox'un son kullanıcı açısından çok dezavantajı var.

  Benim aklıma gelenler;

  -Eklentiler versiyon değiştikçe kullanılamaz hale geliyor.

  -İnternette kullanmak için gereken mediaplayer,flash player vb yazılımları yüklemesi diğer tarayıcılara göre daho zor

  -Eklenti yüklendiği zaman yeniden başlatma

  bunları hallederse gerisi tamamdır.

 4. Nazım Coşkun Nazım Coşkun

  Yakında Facebook da Google+ kadar basit olmak isteyebilir. Google bunu hep yapıyor :)

 5. Fırat Esmer Fırat Esmer

  Google, tarayıcı konusunda aslında çok vakit kaybetti. Zamanında Firefox'un en büyük destekçisiydi ve tarayıcı yapmayı ön göremediler. Şimdi, zamanında daha başında kazanabilecekleri bir savaşla vakit harcıyorlar. Son olarak; ben bir Opera kullanıcısıyım ve Chrome'u Firefox'a değişmem.

 6. Firefox şu haber sayfalarının kendi kendine yenilenmesini adam gibi önleyen bir sistem oluştursun başka bir şey istemiyorum. Araçlar- seçenekler menüsünden ilgili ayarı yapıyorum. Bazı sayfalar script ile engeli aşıyor.

 7. Yunusemre Yunusemre

  Chrome u tek geçerim. Firefox un yeni surumu nasıl olacak bakalım?

  Ayrıca en bastaki karikatur de cok iyi anlatiyor durumu

 8. Anindayorum Anindayorum

  firefox`un suyu ısındı artık...

 9. Webbuzzy Webbuzzy

  Chrome'u firefox'a tercih ederim. Bilmiyorum başkalarında nasıldır ama bende firefox chrome'a göre çok yavaş çalışıyor. Birde Chrome'un insanı daraltmayan sade tasarımı çok hoş.

  1. Aynen. Chrome'u yakalasa bile zor artık, geçmesi gerekecek. Bence Chrome'dan önce de Firefox biraz da alternatifsiz olduğu için kullanılıyordu.

 10. favorim kesinlikle google çorum :)

  gmail, google reader, blogger, g+, google chrome, google search, youtube vs kullanan benim gibiler için artık google bağımlılığı kaçınılmaz oluyor.

  gelecek 10 yıl içerisinde İE 3. lüğe kadar gerileyebilir. Bununda gerçekleşmesinin tek şartı, bilinçli internet kullanımının artması.

  1. malum IQ seviyesi haberi yalan çıktı. Gösterdiğiniz kaynakdaki firma gerçek değilmiş. IE'nin kabus altyapısının içler acısı olduğunu göstermek için yapılmış bir ¨hoax¨ çıktı. başarılı da oldu...

   1. Fırat Demirel Fırat Demirel

    O bölümü yazıdan çıkardık ama merak edenler için aşağıya ekliyorum.

    (Bir araştırma IE kullanıcılarının IQ seviyesinin diğer tarayıcı kullanıcılarına göre düşük olduğu (hatta IE'nin aptallar için olduğunu) iddia ediyor. http://bit.ly/ppjFGO)

 11. Salihrocker Salihrocker

  İe artık çok yaşlandı genç tarayıcılara yetişemiyor ve artık emekliye ayrılmasının zamanı geldi !