Gerçek Zamanlı Yeni Bir Trafik Analiz Aracı: 8digits
Genel

Gerçek Zamanlı Yeni Bir Trafik Analiz Aracı: 8digits

Benzer projeler görmekten sıkıldığımız bir dönemde eski bir arkadaşımın girişimini duyduğumda heyecanlandım ve Webrazzi okuyucuları ile paylaşmak istedim.

8digits girişimi global anlamda da ses getireceğini düşündüğüm, tasarımından, rakiplerine göre sağladığı ek faydalara kadar çok iyi düşünülmüş bir proje. 8digits girişimini daha iyi anlamak adına kurucusu Umut Gökbayrak ile sizler için bir röportaj gerçekleştirdim.

Serkan Ünsal: Umut merhaba, 8 Digits nedir? Bize kısaca anlatabilir misin?

Umut Gökbayrak: 8digits, bir web sitesinde o anda online olan kullanıcıların izlenebildiği, onlarla etkileşime geçilebildiği ve geriye dönük gerçek zamanlı analitik verilerinin işlenebildiği bir platformudur.

Model olarak kendimize gerçek dünyayı aldık. Şöyle ki... Gerçek bir kıyafet mağazasına sahip olduğunuzu düşünün. İçeriye bir müşteri girse ona yönelir, “hoşgeldiniz, yardımcı olmamı ister misiniz” dersiniz. Yardım istemese dahi en azından göz ucuyla hangi ürünlerle ilgileniyor gözlemler ve belki de o ürünleri mağazada daha görünür yerlere yerleştirirsiniz. Web dünyasında ise durum bizce bu idealden henüz çok uzak.

8digits, bu ihtiyaçtan yola çıkarak; gerçek zamanlı verilerle online ziyaretçi bilgisini gösterebilen, her bir ziyaretçinin nereye tıkladığını, daha önce kaç defa siteye geldiğini ve tüm bağlantı özelliklerini izleyebildiğiniz, ziyaretçilere etiketler atayarak onları hatırlayabildiğiniz ve hatta  ziyaretçiler ile anlık chat yapabildiğiniz bir platformdur.

İlerleyen versiyonlarda eklenecek olan özelliklerden birisi olan uyarı mekanizması ile sitenizde kaydedilmiş bir senaryo gerçekleştiğinde telefonunuza SMS veya mobil uygulamamız ile push notification gönderebilir ve yine gelişmiş heatmap (ısı haritaları) ile de sitenizin en çok tık alan yerlerini ve hatta sayfayı nereye kadar kaydırdığı (scroll edildiği) bilgisini alabileceksiniz.

Serkan: Google Analytics, Crazy Egg, Chartbeat ile mi karşılaştırmak gerekiyor 8digits'i yoksa başka bir kulvarda mısınız? Rakipleriniz kimler?

Umut: Bu ürünlerin tümü ile bir kesişim gösterdiğimizi söyleyebilirim. Google Analytics, sektörün bayrağını elinde taşıyan çok iyi bir ürün. Ancak ziyaretçi ile bir etkileşim imkanı vermemesinin yanında veriler 1-2 gün gecikmeli, fırsat kaçtıktan sonra geliyor ve yine mimarisinden kaynaklı olarak, en temel bazı metriklerde bilgiler eksik ve dolayısıyla da yanlış. İddialı bir söylem olduğunun farkındayım. Teorimi şöyle ispatlayayım isterseniz.

Google Analytics, bir sayfada geçirilen süreyi bir sonraki sayfanın yükleniş zamanından aktif sayfanın yükleniş zamanını çıkartarak hesaplar. Bu da demek oluyor ki son ziyaret edilen sayfada ziyaretçinin geçirdiği süre asla hesaba katılmaz. Bu mimari en temel metriklerden olan “time on page(sayfada geçirilen zaman) ve time on site(sitede geçirilen zaman) metriklerinin değerlerinin tamamen yanlış hesaplanması anlamına gelir.

Bunu kendiniz de görmek isterseniz tek sayfalık bir site yaratın, sitenizi Google Analytics’e bağlayın. O sayfayı yüz defa çağırın, her seferinde isterseniz 5’er dakika sitede durun ve başka hiç bir yere tıklamadan web tarayıcınızı kapatın. Google veriyi işleyip size gösterdiğinde toplam 500 dakikalık süreyi yok sayacak ve “time on page” ve “time on site” değerleriniz sıfır olacaktır. 8digits'te böyle bir sorun yoktur.

Chartbeat, Woopra, Reinvigorate ve GoSquared, sektörde 8digits'e en çok benzeyen ürünlerdir diyebilirim. Ancak bunlardan sadece bir iki tanesi hariç tümü sadece veri işleme ve analiz platformu olup, müşteri ile herhangi bir etkileşim imkanı sunmamaktadır. Bu nedenle kendimizi tek bir ürün ile karşılaştırmak gerekseydi en çok Woopra'ya benziyoruz diyebiliriz.

8digits'i tüm diğer rakiplerinden ayıran özelliklerinden bir tanesi de kendisine ait bir Domain Specific Language (DSL)'e sahip olmasıdır. Bu dil sayesinde SQL benzeri bir syntax ile başka hiç bir analitik platformunun sunamadığı detayda sorgu yapılabilirsiniz. Örneğin ben Google'da “telefon” kelimesini arayıp da siteme gelmiş, İstanbul'dan bağlantı yapan ve siteye daha önce en az 1 kez gelmiş olan ziyaretçilerin ne kadarlık bir alışveriş yaptıkları bilgisini almak istersem, bir 8digits kullanıcısı olarak bunu yapabilirim.

8digits'in kendisinin fabrika çıkışı sunduğu tüm raporlar bu DSL altyapısı ile hazırlanmıştır. Dışarıya açmak için biraz erken olduğunu düşündüğümüz bu özelliği private beta sonrasında da sadece premium müşterilerimize açacağız.

Serkan: Private beta sonrası nasıl bir iş modeli düşünüyorsunuz?

Umut: 8digits, private beta sonrasında freemium iş modeli ile ilerleyecek. Yani, aylık makul bir rakama kadar hit'i olan müşteriler ücretsiz olarak servisi kullanmaya devam edebilecekler. Belirli bir hit'e eriştiklerinde ise 8digits veri toplamayı bırakacak ve site sahibine ücretli modele geçmesi için bir paket teklifi götürecek. Paketler yine makul fiyatlarda ve hit sayısına göre şekilleniyor olacak. Elbette eğer ki isterse müşteri kendisi de doğrudan ücretli bir paket ile başlayabilir.

8digits bir SaaS uygulamadır. Google Analytics'teki gibi, sitenize eklediğiniz bir Javascript kodu ile sitenizdeki veriyi toplamakta ve raporları size kendi panelinden sunmaktadır. Bu iş modeli bazı müşteriler için uygun olmayabilir. Firma politikalari gereği verisini şirket dışında tutamayan kurumlar ve/veya çok yüksek sayıda ziyaretçisi olan ve ciddi performans gereksinimi olan firmalar analitik platformlarını şirket içerisinde tutmak isteyeceklerdir. Kabul etmek gerekir ki 8digits, mevcut haliyle bu yapıya uygun değildir. Ama ilerleyen dönemlerde ekibimiz ve finansal imkanlarımız elverdikçe bu tarz kurumsal çözümler de sunmaya başlayabileceğimizi umuyoruz.

Serkan: Müşterileriniz kimler? Web sitesi sahipleri mi? Reklam Network'leri mi? Pazarda öncelikli müşteriniz kimler olacak diye öngörüyorsunuz?

Umut: Varsayımımıza göre sitesinde kim var, ne yapıyor veya niye benim istediğim şeyleri yapmıyor soruları bir web varlığı gösteren tüm şahıs ve firmaların temel dürtülerindendir. Hepimiz web girişimimizde ciddi bir yatırım yapıyoruz ama geri dönüşleri her zaman istediğimiz gibi olmuyor. Bu nedenle global bir bakış açısı ile, gerçek zamanlı analitik pazarı şirket satın alımlarının henüz daha yeni başladığı, çok fazla kalabalıklaşmamış ve fırsatlarla dolu bir alandır.

Private Beta sonrasında hedef kitlemizi öncelikle bloglar, küçük ve orta ölçekli işletmeler ve tüm diğer web işini ciddiye alan şahıslar olarak konumlandırdık. Zaman içerisinde de daha büyük hit alan sitelere yönelip, altyapımızın ölçeğini büyütmeyi planlıyoruz. Gerçek zamanlı veri işlemek masraflı ve uzmanlık gereken bir iş olduğu için kontrollü büyümek bizim işimiz için çok önemli ve gerekli.

Serkan: Siteyi sadece Türkiye'deki siteler kullanacak bir bir kısıt yok sanırım, yabancı siteler de rahatlıkla üye olabilir mi? Cloud'a taşımayı düşünüyor musunuz?

Umut: Uygulamayı şu anda geçici olarak Amerika'da bir hosting şirketinde tutuyoruz. Fakat önümüzdeki haftadan itibaren Rackspace'in Amerika ve Avrupa'daki cloud sunucularına dağıtılacak. Türkiye'de de daha iyi hizmet verebilmek için de yerel bir hosting firması arayışlarımız ise henüz devam ediyor.

Hedef kitlemizi belirlerken bir ülke ve coğrafya sınırı koymadık. Web üzerinde varlık  gösteren ve bu işi ciddiye alan her milletten insanın böyle bir ürüne ihtiyacı olacağını düşünüyoruz. Private Beta başvurularında da bu teorimizde şu ana kadar haklı çıktık. İlk günde yapılan başvurular toplam 69 farklı ülkeden geldi. Daha fazla ayrıntı vermek gerekirse, önceliği Amerika alıyor. Ardından İngiltere ve üçüncü olarak da Türkiye geliyor. Türkiye'nin ilk üçe girmesinde bizim bir Türk girişimi olmamızın etkisi mutlaka vardır ama, ben yine de paralelelde bu durumun Türkiye olarak Internet'te varlığımızın hiç de küçümsenmeyecek boyutlarda olduğunun da bir ispatı olarak görüyorum.

Serkan Ünsal: Teşekkürler verdiğin bilgiler için, Webrazzi olarak başarılar diliyoruz.

Umut Gökbayrak: Ben çok teşekkür ederim.

Yorumlar (41)
 1. Umut, uzun yılların deneyimiyle yoğun emekler sonucu hayata geçirdiğin bu projenin başarılı olacağına eminiz.

  Türkiye'de, Türk girişimcilerinin dünya çapında ürünler çıkarabileceğinin göstergesi olacak 8digits.

  Çok başarılı ol çok insana ilham ver... Bizler de hep birlikte elimizden gelen tüm desteği verelim. :)

 2. Sinan Ata Sinan Ata

  Tebrikler. Uygulama tasarımı çok temiz görünüyor.

 3. Uzun zamandır haveamint.com adresindeki ücretli Mint uygulamasını kullanıyorum websitelerimde.

  Son zamanlarda, özellikle commercial sitelerde Conversion rateleri görebilmek ve A/B testleri yapabilmek için Google Analytics 'e geçmek istiyordum.

  Eğer 8digits bunu yapabiliyorsa denemek isterim.

  Bu arada, Uğur 'un tasarımını dribbble 'da görmüştüm ilk olarak.

  Keşke HTML5 yapılsaydı. Böylece mobil için hazırlık olurdu.

  1. Umut Gokbayrak Umut Gokbayrak

   8digits maalesef ilk versiyonunda A/B testing yapma imkani veremiyor ve conversion rate'leri sizin icin hesaplayamiyor ama roadmap'imizde ust siralarda yer almakta. Beta suresince de zaten bu eksiklerimizi tamamlayip onu daha iyi bir urun yapmayi amacliyoruz. UserVoice hesabimizda http://8digits.uservoice.com) bu ozelligi girip puanlarsaniz cok en cok talep edilen ozellikleri oncelikli gelistirme imkanimiz olabilir. Geri bildirim icin cok tesekkur ederim.

 4. Mr Chaos Mr Chaos

  Webrazzi de yayinlanan en iyi yazilardan biri diyebilirim. Son zamanlardaki tum girisimler ya clone yada ici bos, ayaklari yere basmayan projeler iken bu proje gercek bir ihtiyaca iyi bir cozum uretmis gibi gozukuyor. Yatirim yapmak isteyecegim turden bir proje, arkadaslara basarilar diliyorum.

  1. Umut Gokbayrak Umut Gokbayrak

   8digits gercekten cok buyuk bir cabanin urunu. Boyle dusunmenize cok memnun oldum. :)

 5. Arkadaslara tavsiyem, ya Ingilizcenizi gelistirin yada biraz para verip sitenizi Ingilizcesi iyi olan mutercim tercumanlik bolumu gibi bir bolumde okuyan ogrenciye cevirtin. Uluslarasi piyasaya o Ingilizceyle cikilmaz.

  1. Umut Gokbayrak Umut Gokbayrak

   Haklisiniz. Bu konuyu ihmal ettik. Hemen ilgileniyorum. Geri bildirim icin tesekkurler.

  2. Umut Gokbayrak Umut Gokbayrak

   Az once Ingiltere'den bir profesyonel acenta ile anlastik. Yarin bir Ingiliz'in elinden cikmis pazarlama materyali ile siteyi guncellemis olacagiz. Bu degerli geri bildiriminiz icin tekrar tesekkurler.

  3. Umut Gokbayrak Umut Gokbayrak

   Ajanstan gelen duzeltmeler ile metinleri guncelledik. Eger varsa diger geri bildirimlerinizi de http://8digits.uservoice.com adresinden iletebilirsiniz.

 6. Mehmet C. Mehmet C.

  Tebrikler Umut.Ne zaman bombayı patlatacaksın diye konuşuyorduk biz de aramızda :)

 7. Turker Tunalı Turker Tunalı

  Tebrik ediyorum. Düşünce güzel, uygulama güzel. Sayfadan ayrılırken diğer analitik araçların bunu yakalayamaması, müşteri ile etkileşime geçilememesi gibi birçok büyük sorunu çözebilecek bir uygulama. DSL kullanımı ile iyice tavan yapan güzel bir platform. Bundan sonrası kalite. Umarım kaliteli, sağlam bir platform doğar.

  1. Turker Tunalı Turker Tunalı

   DSL e entegre bir push servisi ile sanırım tavanıda delerek üst kata çıkar.

   1. Umut Gokbayrak Umut Gokbayrak

    Super fikir. Paylastiginiz icin cok tesekkur ederim.

 8. Çok güzel bir makale ve güzel bir uygulama. Gelişmeleri yine webrazzi altında bize bildirirseniz memnun oluruz.

 9. Merhaba, öncelikle firmayı çalışmalarından dolayı kutluyorum. Türkiye'den bu tür çalışmalar çıkması hepimizi sevindiriyor. Türkiye'de web analizi ve optimizasyonu konusunda iyi işler çıkaran Visilabs diye bir firma var. Kendileri ile Cebit Hannover'de tanışmıştım. Ürünleri de oldukça detaylı.

 10. Güzel bir uygulama yapılmış. Tebrik ederim.

  Ancak piyasada uzun zamandır bulunan Visilabs Analytics adlı ürün gerçek zamanlı analiz yapabilmenin yanısıra, sosyal medya raporlaması, mobil raporlama ve bir takım özel raporlamalar da yapabiliyor.

 11. - Search & Replace, Virtual Page, Custom Report ve Parametre analizi olmayan hicbir web analiz yazilimi is yapmaz.

  - IP location db hangisi?

  Beginner kullanicilara hitap ediyor.

  1. Umut Gokbayrak Umut Gokbayrak

   8digits henuz davetiyeli beta seviyesine 3 gun once gelmis bir urun ve haklisiniz bir cok eksigi var. Kabul etmek gerekli ki daha onunde yurumesi gereken uzun bir yol var. Biz ise bunu bir gelisim alani ve firsat olarak degerlendirmek istiyoruz. Bu tarz bir urune eklenmesi mumkun olan binlerce ozellikten kullanicilarimiz acisindan en onemlilerini anlayip oncelikle onlari gelistirmek, tercih ettigimiz yontem.

   Bahsettiginiz ozelliklerin bir kismi su anda roadmap'imizde zaten var olan ama bir kismi da henuz planlamamis oldugumuz seylerdi. Eksiklerimizi planimiza yerlestirdik ve mevcut olanlarin da onceligini arttirdik.

   Degerli geri bildirimleriniz icin cok tesekkur ederim.

 12. Atilla Demirel Atilla Demirel

  umut tebrikler ,

  ulkemizden bu tarz bir urunun cıkması ve ses getirmesi cok guzel,

  daha nicelerini hayata gecirmeniz dileğiyle,

 13. tebrik ederim müthiş bir proje.inşallah global manada ses getirir.

 14. Engin U. Engin U.

  Bu sistemi yaklaşık 1 yıldır Türkiyede uygulayan 2 firma var.

  www.rasyomedya.com ve www.atacfs.com

  fakat 8digits bu sistemlere göre bayağı gelişmiş. 8digits'in daha avantajlı olduğunu düşünüyorum. Ve Türkiyede önü açık bir sektör. Arkadaşlara başarılar diliyorum.

  1. Malesef Sayın Umut Gökbayrak dünyada halihazırda kullanılan bir sistemi aynen kopyalamış sistemin orjinali Türkiye'de zaten var Engin arkadaşımız açıklamış,ayrıca sistemin patenti de var,bu yüzden Umut Bey'in hevesini kırmak istemem ama malesef sistemi Türkiye'de satması çok zor,ayrıca Webrazzi ailesine de küçük bir eleştiri yapmak istiyorum sizler bizim bilişim ve teknoloji alanında en güvendiğimiz haber kaynaklarından biriydiniz,bu ana kadar hiç araştırmadan,soruşturmadan sanki yeni yapılmış bir yazılım gibi bu programı lanse etmeniz açıkçası sıkı bir takipçiniz olarak beni ve bir çok kişiyi hayal kırıklığına uğratmıştır,sadece reklam amaçlı yapıldığı anlaşılan bu davranışınız eminim bir çok Webrazzi takipçisinin güvenini derinden sarsacaktır,bilginize.

   1. Eğer patenti varsa sahipleri 8digits ile bunun mücadelesini verecektir heralde. Sonuçta uğraşılan ve patent çıkartılan bir ürünse sorun olacağını sanmıyorum. Ancak direkt şirketi kuranlar ve yazılımı geliştiren ekipten birileri bu tarafa geçip öbür yazılımın anahtar noktalarını aktarmadıysa sorun olacağını düşünmüyorum.

    Diğer konuya gelecek olursak, piyasaya çıkmamış ve halen geliştirmesi devam edilen bir yazılım bence gayet yeni yapılmış oluyor. Yukarıdaki yazının inceleme değil röportaj olduğunu da belirtmek isterim. Webrazzi'nin yaptığı bir inceleme yok. 8digits'in sisteminin detaylarını ise şu anda sadece geliştirici ekibi biliyor siz bu servisin bahsi geçenlerin aynısı olduğunu nasıl iddia ediyorsunuz?

    Ayrıca yanılıyor olabilirim ancak bu yukarıda adı geçen şirketlerin hangisinden olduğunuzu ve adınızı açıkca belirtirseniz belki bu iletişim yanlış anlaşılmaları da ortadan kaldırabilir.

   2. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

    Röportajda benim sorduğum ve Umut'un da cevaplarından görüleceği üzere Chartbeat, Woopra, Reinvigorate ve GoSquared benzer ürünlerdir.

    Benzer ürünler elbette olacaktır. Yoksa bir tane search engine, bir tane sosyal ağ, bir tane de e-ticaret sitesi olurdu tüm dünyada.

    Patent konusu da bir bakış açısı veya yöntem farklılığıyla farklı bir boyuta gelebilen bir konu. (Patent başvurusu yapmış biri olarak söylüyorum bunu)

    Dediğiniz gibiyse 1-1 aynıysa zaten ilgili patent sahipleri itirazlarını yaparlar.

   3. Umut Gokbayrak Umut Gokbayrak

    Merhaba. Real-time web analytics ve live chat pek dogaldir ve kesindir ki bizim icat ettigimiz olgular degildir. Ilerleyen versiyonlarda eklenecek olan ozelliklerin de buyuk bir kismi keza yine bizim icatlarimiz degildir. Bu alanda global pazarda rekabet gosteren onlarca firma ve urun var. Bir kismini zaten roportajda ben de soylemistim. Bizler, mimarimiz, kullanim kolayligimiz, sunum seklimiz ve kendimize has bazi fonksiyonlarimiz ile fark yaratmaya calisan bir diger oyuncuyuz.

    Hukukcu degilim ama bildigim kadariyla patentlerde bir bilimsel yontem veya icat fikri haklar altina alinir. Zaten aksi takdirde icinden cikilmaz bir durum olmaz miydi? Ornegin, Google bir search engine asla yapamazdi, cunku ondan cok once zaten yapilmisti. Dunyada tek bir tane sosyal ag olurdu ve o FaceBook olmazdi.... vs... Farklilasma iyidir ve bundan da en cok kullanicilar menfaat saglar.

    Farkindaysaniz roportajda bu alanda calisan ilk kurum biziz gibi bir iddiamiz kesinlikle yok. Bu alanda dunyada ilk defa kimin calistigini da acikcasi bilmiyorum. Ek olarak belirteyim, Turkiye'de bu alanda hizmet veren Visilabs, Rasyomedya, Atacfs ve belki su an benim de bilmedigim diger firmalarin olmasindan cok memnun oluyorum. Sektor yeterince buyuk, bence herkes buradan hakkettigi kadar payini alir. Burada onlarin da haberlerini okumaktan da muhtemelen en cok da ben sevinirim.

   4. Hocam sen kimsin pardon ama. ne adını yazıyorsun, A.D ile geçiştiriyorsun, ne de hangi firma adına yazdığın belli, kalkıp patent matent deyip güya girişimcilerin gözünü korkutuyorsun, kendisine ait bir yazılım mimari yapısının kopyalandığını düşünen patenti varsa gider önce firmayla görüşür, halledemezse gider mahkemeye. böyle tehditlerle, türkiyede satamazsınızlarla ürününüzü pazarlayabileceğinizi düşünüyorsanız çok gerilerde kalmışsınız siz.

 15. Bazı arkadaşlar visilabs ile 8digits'i karşılaştırmışlar. Ben bunun çok doğru bir kıyaslama olmadığını düşünüyorum çünkü bu ürünler aynı alanda çalışsalarda aynı müşteri segmenti hedefliyor gibi gözükmüyorlar. Visilabs daha çok "enterprise" segmentine dönük bir ürün anladığım kadarıyla. Çok fazla özellik ve özelleşme kapasitesi barındırıyor. 8digits ise daha az özelliğe rağmen daha kolay uygulanabilir olması ile ön plana çıkıyor gibi gözüküyor. Bu iki yazılımdan herhangi birinin diğerinden daha iyi olduğu anlamına gelmiyor. Farklı ihtiyaçlara(müşterilere) cevap veriyor. Örneğin visilabs'in 10 yıldır satışını yaptığı supportalive(live) ürününü bir süre microsoft dahi kullandı ancak küçük bir işletme için çok uygun bir ürün değil. Diğer yandan 8digits'in kullanıcı dostu arayüzü ile hedeflediği pazarda başarılı olacağını düşünüyorum.

 16. Osman Gamli Osman Gamli

  Visilabs ile 8digits arasinda en az 10 yillik teknoloji farki, bilgi birikimi ve deneyimi var.

 17. Emrah Öztürk Emrah Öztürk

  Öncelikle proje için tebrik ederim. Yukarıda yer alan çoğu eleştriye rağmen takip ettiğim ve kullandığım pek çok analiz aracından daha iyi gibi duruyor. Ayrıca belirli bir ziyaretçi kotası altındaki sitelere de ücretsiz hizmet vermesi güzel birşey.

  Google Analytics verileri güvenilir değil. Ancak ücretsiz olarak benzer özellikleri veren pek servis yok. Bu yüzden takipçinizim. Özellikle headmap olayını yaparsanız içerik bazlı site geliştirenlerin oldukça işine yarayacaktır. Site içeriği ne olursa olsun reklam yerleşimi oldukça önemlidir.

 18. Deniz Turkcan Deniz Turkcan

  Ilham alınası bir girişim. Tebrikler. Globalde güçlü rakipleri olsa da 8digits'in yeni özellikleri ile hızla aralarından sıyrılacağına inanıyorum.

  Webrazzi'de yazılan her girişime "çakma" diyen arkadaşlar ne zaman kendi orjinal(!) girişimlerini çıkartacaklar merakla bekliyoruz...

  Türkiye'de aynı işi yaptığı söylenen iki marka önce kendilerine düzgün bir web sitesi yapsınlar. Arayüzlerinden bir iki görüntü koysunlar da rakip olabilirler mi biz karar verelim.

  1. Ben Umut Beye eleştiriler konusundaki olumlu tavrı nedeniyle teşekkür ediyorum,ayrıca Deniz Beye de bugün bir kaç kere sitemizi ziyaret ettiği için teşekkür ederiz,yalnız belirtmekte fayda görüyorum,yazımı iyice okursanız ben sadece Orjinal yazılımı Türkiye de bu iki firma yaptı demedim 8digits'in Dünyada aynısının olduğunu söyledim araştırırsanız bulursunuz bu şirketleri eminim Umut Bey de incelemiştir.Bu yüzden siz onun kadar ve daha bilgili diğer arkadaşlarımız kadar konuşmaya muktedir değilsiniz bu konuda ,son olarak arayüzü merak ediyorsanız ürünü satın almak zorundasınız ,çünkü ücretsiz versiyonu yok maalesef.

   1. Deniz Türkcan Deniz Türkcan

    Sayın A.D,

    Benim konu hakkındaki bilgi seviyemi nasıl ölçtüğünüzü gerçekten merak ettim doğrusu. Yoksa sizin patentli yazılım bu işi de mi yapıyor? o halde http://v2.rasyopanel.com adresinden girişi yaptığımı ve sistemi(!) incelediğimi de tespit etmiş olmalısınız.

    Açıkcası 8digits sizin RMS'de yapmaya çalıştığınız şeyin 10 yıl ilerisinde. Elinizdeki patentin bile tarihi geçmiş olabilir. Kontrol etmenizi öneririm. Php ve .Net'in yanı anda kullanıldığı bir site en son Papua Yeni Gine'de görüldü ona da başka ülkelerden girilmesini engellediler zaten.

    Iyisi mi siz başkalarının bilgi seviyesini ölçmeye kalkışmadan önce kendi ürününüzü iyileştirmeye çalışın. Hatta 8digits'in çakmasını yapmaya çalışın ne demek istediğimi anlayacaksınız ;)

    Not: 8digits'i çok övüyormuş gibi oldum ama Umut'la hiçbir tanışıklığımız ve 8digits ile hiç bir bağlantım yok. Rahatsızlık verdiysem ayrıca özür dilerim...

 19. Serhan Yıldız Serhan Yıldız

  Söz konusu yabancı girişimler oldumu öve öve bitiremeyiz. Ama Türk girişimlerinide yer den yere vurur beğenmeyiz. bence yeni başlayanlar için oldukça faydalı bir servis. Zaten betadan çıktıktan sonra ücretli versiyonları olacağını söylemişler. O zamana kadar dünyadaki rakiplerindeki tüm özelliklerin olacağına eminim. Başarılar diliyorum.

  Ayrıca bir ithamda bulunuyorsanız gerçek adınızı soyadınızı ve itham ettiğiniz konularda daha ayrıntılı bilgi verirseniz bence daha iyi olur.

  1. Serhan Bey Röportajı iyice okduysanız ve altındaki ilk yorumları sanırım benim ne anlatmak istediğimi daha iyi anlayacaksınız,tabii ki Türkiye'de başarılarını ayakta alkışladığımız yüzlerce başarılı şirket var benim anlattığım sanki bu proje Türkiye'ye hatta dünyada ilk kez yapılmış gibi lanse edilmesi röportajda belirtilen tüm özellikler www.rasyomedya.com incelerseniz orda belirtilen üründe var ayrıca burada yapılmış olan orjinal bir yazılım hiçbir ürünün kopyası değil 8digits arayüzüyle bile dünyadaki örneklerine o kadar benziyor ki bu yüzden kopyalanmış ibaresini kullandım ayrıca belirttiğim önemli bir hususta RMS'nin patentli olması yeri geldiğinde bununla ilgili gerekli açıklamaları da yaparım,buna rağmen ürünün benzer bir çok yabancı örneği satılmakta bununla ilgili gerekli girişimler zaten yapılıyor ve gerektiğinde bu konu da da bilgi vereceğim,adımı açıklamam konusundaki uyarınıza da teşekkür ederim ama şu an açıklama gereği duymuyorum açıkçası ,gereksiz polemik konusu yapmak niyetinde değilim ,sadece bazı arkadaşların bilgilerinin tazelenmesi gerektiğine inandığım için bazı açıklamalar yaptım,herkesin emeğinin karşılığını almasını dilerim.

 20. Umut eline aklina saglik. Tabulari yikip negatif elestiri yapan arkadaslarin da sis perdelerini aralayacak bir is.

  Webrazzi copycat leri tesvil ediyor, ulkedeki yeteneklerin ve ticari bakis acisinin evrimi icin gerekli bir surec, surec icinde inovasyonu tetikleyecek ihtiyaclari ilk elden hissedince ister istemez global basari yakalanacaktir. Ben herkesi beta surecine aktif katilima davet ediyorum, zira urunu freemium yapacagina gore en cok urunu gelistirmeye destek olanlara yarayacak.

  Sekan, eticaret disinda bir girisimi bizlere bildirdigin sana da tesekkur ederiz.

 21. Projenin kalitesinin yanında, eleştirilere olgunlukla ve sakin cevaplar veren Umut Gokbayrak'ı da kutlarım. Başarılarınızın devamını diliyorum, tebrikler.

 22. Soner Barış Soner Barış

  Ben bir programcı ya da tasarımcı değilim. Ancak yerli yabancı bu tip fikirleri takip eden. Yeni fikirler üretmeye çalışan bir ekibin parçasıyım. Burada sadece şunu belirtmek istiyorum. Eleştiri yapıldığında yapıcı olmalıdır. Flavors ve about.me gibi sistemler varken kimdir açıldı. Bunu daha da uzatabiliriz. Şuan ben piyasaya şöyle bakıyorum ; 1000 üzerinde piyasada sırf web tasarımı hosting işi yapan hazır sistemler üzerine kurulu site vardır. Bunun haricinde bakarsak 100 civarı tahmini olarak yazıyorum. Biraz daha iyi düzeyde internet ajansı vardır. Bunun harici Türkiye de ses getiren tek bir potada birçok hizmeti eriten belli başlı firmalar vardır. Bunları az çok biliyoruz. Ödüller alan firmalardır. Ancak biz bu işlere hala girmeye çalışan insanlarız. Bu kadar rakip varken. Şu an pervasızca eleştirilen sadece bu girişim değil bütün boş boş eleştiri yapanlar bence twitter da yazmıyorsunuz. Ona buna öylesine yazan ''twitter sendromu'' diye tabir ettiğim benim literatüre umarım girecek bu. Bu ülkede bu girişimci'nin yaptığı projeyi yapan kaç firma var ? Toplasak 100 tane mi var ? 1000 tane mi var ? bence toplasak 20 tane çıkmaz :) Bu tip bir girişim bugün bir sosyal ağ kurmaktan daha mantıklı ya da bir reklam ajansı kurmaktan az önce belirttiğim gibi 1000 - 100 ve 10 şeklinde kabaca bir hesap yaptığım gibi yani o kadar rekabet varken yabancı ajanslar 35-40 ülkede iş yapanlar Türkiye'ye şube açıyorlar neden ? Demek ki piyasa müsahit ve cidden herkes kazanç sağlayabiliyor. Bizim ülkemizde insanlar ne yapıyorlar ''Yabancılar bu işi biliyor'' Daha geçen gün bir ajans gördüm 20 tane firma ile çözüm ortağı olmuş VPS'e kadar yabancı firmadan drupal'ına kadar yabancı firmadan herşey oradan ee sonra ''biz ajansız bakın global firmalar çözüm ortağımız'' aracıyım dese daha iyi (argo bir tabiri de var.) Yani sonuç olarak neden sürekli bu yabancı firma sevdası yabancılar yapar biz yapamayız şeklinde hep kopyalamışsın şeklinde eleştiriler. Kopyalasınlar arkadaş Çin kopyaladı geçti. Kopyalasınlar biz kendi ülkemizin girişimlerini kullanalım. Girişimcilere yabancılar ortak olmasın yerli firmalar ortak olsun. Ne kadar güzel olur. Ben şahsen tebrik ediyorum. Dünya çapında milyonlarca web sitesi var müşterileri olabilecek. Tekrar tebrik ediyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum

 23. Umut,

  Eleştirilere verdiğin yanıtlara bakarak 8digits ile çalışırsam yaşadığım problemlerde karşımda ilgili ve çözüm odaklı biriyle karşılaşacağımı hissediyorum.

  Bence bu en az ürünün kalitesi kadar önemli.

  Başarılar.

 24. Fakat bu site kendi içinde 'http://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.6/jquery.min.js' java scriptini kullanıyorsa işi bilenler bu servisi pek ciddiye almaz diye düşünüyorum, madem arkadaşınız lütfen bu yorumu paylaşın, zira onların menfaatine bir durum ... ve ayrıca siz neden arkadaşınızı desteklemek için o servisi kullanmayıp google kullanıyorsunuz.. garip bir çelişki değilmi bu ?...

 25. Öncelikle bu tip cesur girişimleri kendi ülkemizde de görmek çok güzel.

  Yanlışım varsa düzeltin lütfen çünkü çok fazla inceleyemedim. Benim aradığım canlı destek değilde Statcounter gibi analiz yapan bir site. Sizin sitenizde de bu hizmeti alabilirmiyim?

  Bir eleştiri olarakta; neden Web sitenizde Türkçe seçenek yok?