Gerçek Zamanlı Yeni Bir Trafik Analiz Aracı: 8digits

Gerçek Zamanlı Yeni Bir Trafik Analiz Aracı: 8digits

Benzer projeler görmekten sıkıldığımız bir dönemde eski bir arkadaşımın girişimini duyduğumda heyecanlandım ve Webrazzi okuyucuları ile paylaşmak istedim.

8digits girişimi global anlamda da ses getireceğini düşündüğüm, tasarımından, rakiplerine göre sağladığı ek faydalara kadar çok iyi düşünülmüş bir proje. 8digits girişimini daha iyi anlamak adına kurucusu Umut Gökbayrak ile sizler için bir röportaj gerçekleştirdim.

Serkan Ünsal: Umut merhaba, 8 Digits nedir? Bize kısaca anlatabilir misin?

Umut Gökbayrak: 8digits, bir web sitesinde o anda online olan kullanıcıların izlenebildiği, onlarla etkileşime geçilebildiği ve geriye dönük gerçek zamanlı analitik verilerinin işlenebildiği bir platformudur.

Model olarak kendimize gerçek dünyayı aldık. Şöyle ki... Gerçek bir kıyafet mağazasına sahip olduğunuzu düşünün. İçeriye bir müşteri girse ona yönelir, “hoşgeldiniz, yardımcı olmamı ister misiniz” dersiniz. Yardım istemese dahi en azından göz ucuyla hangi ürünlerle ilgileniyor gözlemler ve belki de o ürünleri mağazada daha görünür yerlere yerleştirirsiniz. Web dünyasında ise durum bizce bu idealden henüz çok uzak.

8digits, bu ihtiyaçtan yola çıkarak; gerçek zamanlı verilerle online ziyaretçi bilgisini gösterebilen, her bir ziyaretçinin nereye tıkladığını, daha önce kaç defa siteye geldiğini ve tüm bağlantı özelliklerini izleyebildiğiniz, ziyaretçilere etiketler atayarak onları hatırlayabildiğiniz ve hatta  ziyaretçiler ile anlık chat yapabildiğiniz bir platformdur.

İlerleyen versiyonlarda eklenecek olan özelliklerden birisi olan uyarı mekanizması ile sitenizde kaydedilmiş bir senaryo gerçekleştiğinde telefonunuza SMS veya mobil uygulamamız ile push notification gönderebilir ve yine gelişmiş heatmap (ısı haritaları) ile de sitenizin en çok tık alan yerlerini ve hatta sayfayı nereye kadar kaydırdığı (scroll edildiği) bilgisini alabileceksiniz.

Serkan: Google Analytics, Crazy Egg, Chartbeat ile mi karşılaştırmak gerekiyor 8digits'i yoksa başka bir kulvarda mısınız? Rakipleriniz kimler?

Umut: Bu ürünlerin tümü ile bir kesişim gösterdiğimizi söyleyebilirim. Google Analytics, sektörün bayrağını elinde taşıyan çok iyi bir ürün. Ancak ziyaretçi ile bir etkileşim imkanı vermemesinin yanında veriler 1-2 gün gecikmeli, fırsat kaçtıktan sonra geliyor ve yine mimarisinden kaynaklı olarak, en temel bazı metriklerde bilgiler eksik ve dolayısıyla da yanlış. İddialı bir söylem olduğunun farkındayım. Teorimi şöyle ispatlayayım isterseniz.

Google Analytics, bir sayfada geçirilen süreyi bir sonraki sayfanın yükleniş zamanından aktif sayfanın yükleniş zamanını çıkartarak hesaplar. Bu da demek oluyor ki son ziyaret edilen sayfada ziyaretçinin geçirdiği süre asla hesaba katılmaz. Bu mimari en temel metriklerden olan “time on page(sayfada geçirilen zaman) ve time on site(sitede geçirilen zaman) metriklerinin değerlerinin tamamen yanlış hesaplanması anlamına gelir.

Bunu kendiniz de görmek isterseniz tek sayfalık bir site yaratın, sitenizi Google Analytics’e bağlayın. O sayfayı yüz defa çağırın, her seferinde isterseniz 5’er dakika sitede durun ve başka hiç bir yere tıklamadan web tarayıcınızı kapatın. Google veriyi işleyip size gösterdiğinde toplam 500 dakikalık süreyi yok sayacak ve “time on page” ve “time on site” değerleriniz sıfır olacaktır. 8digits'te böyle bir sorun yoktur.

Chartbeat, Woopra, Reinvigorate ve GoSquared, sektörde 8digits'e en çok benzeyen ürünlerdir diyebilirim. Ancak bunlardan sadece bir iki tanesi hariç tümü sadece veri işleme ve analiz platformu olup, müşteri ile herhangi bir etkileşim imkanı sunmamaktadır. Bu nedenle kendimizi tek bir ürün ile karşılaştırmak gerekseydi en çok Woopra'ya benziyoruz diyebiliriz.

8digits'i tüm diğer rakiplerinden ayıran özelliklerinden bir tanesi de kendisine ait bir Domain Specific Language (DSL)'e sahip olmasıdır. Bu dil sayesinde SQL benzeri bir syntax ile başka hiç bir analitik platformunun sunamadığı detayda sorgu yapılabilirsiniz. Örneğin ben Google'da “telefon” kelimesini arayıp da siteme gelmiş, İstanbul'dan bağlantı yapan ve siteye daha önce en az 1 kez gelmiş olan ziyaretçilerin ne kadarlık bir alışveriş yaptıkları bilgisini almak istersem, bir 8digits kullanıcısı olarak bunu yapabilirim.

8digits'in kendisinin fabrika çıkışı sunduğu tüm raporlar bu DSL altyapısı ile hazırlanmıştır. Dışarıya açmak için biraz erken olduğunu düşündüğümüz bu özelliği private beta sonrasında da sadece premium müşterilerimize açacağız.

Serkan: Private beta sonrası nasıl bir iş modeli düşünüyorsunuz?

Umut: 8digits, private beta sonrasında freemium iş modeli ile ilerleyecek. Yani, aylık makul bir rakama kadar hit'i olan müşteriler ücretsiz olarak servisi kullanmaya devam edebilecekler. Belirli bir hit'e eriştiklerinde ise 8digits veri toplamayı bırakacak ve site sahibine ücretli modele geçmesi için bir paket teklifi götürecek. Paketler yine makul fiyatlarda ve hit sayısına göre şekilleniyor olacak. Elbette eğer ki isterse müşteri kendisi de doğrudan ücretli bir paket ile başlayabilir.

8digits bir SaaS uygulamadır. Google Analytics'teki gibi, sitenize eklediğiniz bir Javascript kodu ile sitenizdeki veriyi toplamakta ve raporları size kendi panelinden sunmaktadır. Bu iş modeli bazı müşteriler için uygun olmayabilir. Firma politikalari gereği verisini şirket dışında tutamayan kurumlar ve/veya çok yüksek sayıda ziyaretçisi olan ve ciddi performans gereksinimi olan firmalar analitik platformlarını şirket içerisinde tutmak isteyeceklerdir. Kabul etmek gerekir ki 8digits, mevcut haliyle bu yapıya uygun değildir. Ama ilerleyen dönemlerde ekibimiz ve finansal imkanlarımız elverdikçe bu tarz kurumsal çözümler de sunmaya başlayabileceğimizi umuyoruz.

Serkan: Müşterileriniz kimler? Web sitesi sahipleri mi? Reklam Network'leri mi? Pazarda öncelikli müşteriniz kimler olacak diye öngörüyorsunuz?

Umut: Varsayımımıza göre sitesinde kim var, ne yapıyor veya niye benim istediğim şeyleri yapmıyor soruları bir web varlığı gösteren tüm şahıs ve firmaların temel dürtülerindendir. Hepimiz web girişimimizde ciddi bir yatırım yapıyoruz ama geri dönüşleri her zaman istediğimiz gibi olmuyor. Bu nedenle global bir bakış açısı ile, gerçek zamanlı analitik pazarı şirket satın alımlarının henüz daha yeni başladığı, çok fazla kalabalıklaşmamış ve fırsatlarla dolu bir alandır.

Private Beta sonrasında hedef kitlemizi öncelikle bloglar, küçük ve orta ölçekli işletmeler ve tüm diğer web işini ciddiye alan şahıslar olarak konumlandırdık. Zaman içerisinde de daha büyük hit alan sitelere yönelip, altyapımızın ölçeğini büyütmeyi planlıyoruz. Gerçek zamanlı veri işlemek masraflı ve uzmanlık gereken bir iş olduğu için kontrollü büyümek bizim işimiz için çok önemli ve gerekli.

Serkan: Siteyi sadece Türkiye'deki siteler kullanacak bir bir kısıt yok sanırım, yabancı siteler de rahatlıkla üye olabilir mi? Cloud'a taşımayı düşünüyor musunuz?

Umut: Uygulamayı şu anda geçici olarak Amerika'da bir hosting şirketinde tutuyoruz. Fakat önümüzdeki haftadan itibaren Rackspace'in Amerika ve Avrupa'daki cloud sunucularına dağıtılacak. Türkiye'de de daha iyi hizmet verebilmek için de yerel bir hosting firması arayışlarımız ise henüz devam ediyor.

Hedef kitlemizi belirlerken bir ülke ve coğrafya sınırı koymadık. Web üzerinde varlık  gösteren ve bu işi ciddiye alan her milletten insanın böyle bir ürüne ihtiyacı olacağını düşünüyoruz. Private Beta başvurularında da bu teorimizde şu ana kadar haklı çıktık. İlk günde yapılan başvurular toplam 69 farklı ülkeden geldi. Daha fazla ayrıntı vermek gerekirse, önceliği Amerika alıyor. Ardından İngiltere ve üçüncü olarak da Türkiye geliyor. Türkiye'nin ilk üçe girmesinde bizim bir Türk girişimi olmamızın etkisi mutlaka vardır ama, ben yine de paralelelde bu durumun Türkiye olarak Internet'te varlığımızın hiç de küçümsenmeyecek boyutlarda olduğunun da bir ispatı olarak görüyorum.

Serkan Ünsal: Teşekkürler verdiğin bilgiler için, Webrazzi olarak başarılar diliyoruz.

Umut Gökbayrak: Ben çok teşekkür ederim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.