Web Tarayıcılarının Evrimi [İnfografik]
Genel

Web Tarayıcılarının Evrimi [İnfografik]

Web tarayıcıları rekabetinde bugün 3 tarayıcının çekişmesi devam ediyor. 1994'lerde yani internetin ilk dönemlerinde ise Netscape'den başka seçenek yoktu. 1995'te Opera ve İnternet Explorer'ın pazara girmesiyle burada bir rekabet oluştu. Internet Explorer tekel denilebilecek pazar payına ulaşmıştı.

Bugün rekabette Netscape Firefox'a dönüşerek IE'den tekrar pay koparmayı başardı. Firefox'tan seneler sonra yarışa dahil olan Google'ın Chrome'u ise her iki tarayıcıdan pay kopararak kendine ayrı bir yer açmayı başardı.

Bugün sıralama IE, Firefox, Chrome olarak sürerken; 1995'te ilk versiyonu çıkan Opera'nın halen bir etki gösterememiş olması ilginç. Açıkcası Opera'nın tarihinin bu kadar eskilere uzandığını bilmiyordum.

TechKings'te web tarayıcılarının evrimi konusunda bir infografik yayınlanmış. Infografiği yazının devamında bulabilirsiniz.

Görsel Kaynak: TechKings

Yorumlar (6)
 1. Fırat Fırat

  firefoxu tek geçerim hele 4.0 harika bi hızı var

 2. Mert Ak Mert Ak

  Google Chrome çıktığı günden beri başka tarayıcı kullanmadım, çok hızlı, çok hafif, çok memnunum.

 3. Bilal Bilal

  Firefox un yeri herzaman başkadır

 4. Emre Arslan Emre Arslan

  Chrome istatistikleri düşük gibi.

 5. Opera candır, canandır...

 6. Her ulkede hangi tarayacinin en populer oldugunu gosteren guncel haritalar www.browserrank.com adresinde var. Turkiye halen IE'ci. Chrome Tunus, Arnavutluk, Ermenistan ve Filipinlerde en cok kullanilan tarayici.