Web Tarayıcılarının Evrimi [İnfografik]

Web tarayıcıları rekabetinde bugün 3 tarayıcının çekişmesi devam ediyor. 1994’lerde yani internetin ilk dönemlerinde ise Netscape‘den başka seçenek yoktu. 1995’te Opera ve İnternet Explorer‘ın pazara girmesiyle burada bir rekabet oluştu. Internet Explorer tekel denilebilecek pazar payına ulaşmıştı.

Bugün rekabette Netscape Firefox‘a dönüşerek IE’den tekrar pay koparmayı başardı. Firefox’tan seneler sonra yarışa dahil olan Google’ın Chrome’u ise her iki tarayıcıdan pay kopararak kendine ayrı bir yer açmayı başardı.

Bugün sıralama IE, Firefox, Chrome olarak sürerken; 1995’te ilk versiyonu çıkan Opera’nın halen bir etki gösterememiş olması ilginç. Açıkcası Opera’nın tarihinin bu kadar eskilere uzandığını bilmiyordum.

TechKings‘te web tarayıcılarının evrimi konusunda bir infografik yayınlanmış. Infografiği yazının devamında bulabilirsiniz.

Görsel Kaynak: TechKings

Yorumlar (6)

 1. firefoxu tek geçerim hele 4.0 harika bi hızı var

  Cevapla
 2. Google Chrome çıktığı günden beri başka tarayıcı kullanmadım, çok hızlı, çok hafif, çok memnunum.

  Cevapla
 3. Firefox un yeri herzaman başkadır

  Cevapla
 4. Chrome istatistikleri düşük gibi.

  Cevapla
 5. Opera candır, canandır…

  Cevapla
 6. Her ulkede hangi tarayacinin en populer oldugunu gosteren guncel haritalar http://www.browserrank.com adresinde var. Turkiye halen IE’ci. Chrome Tunus, Arnavutluk, Ermenistan ve Filipinlerde en cok kullanilan tarayici.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın