eBay Zong'u Satın Alarak PayPal'ın Mobil Ödeme Tarafını Güçlendirdi
Mobil

eBay Zong'u Satın Alarak PayPal'ın Mobil Ödeme Tarafını Güçlendirdi

PayPal'ın sahibi olan eBay, mobil ödeme tarafında elini güçlendirmek için 45 ülkede 250 mobil operatör ile çalışan Zong'u 240 milyon dolara satın aldı. Zong'un kısa süre içerisinde PayPal ile entegre olacağına şüphe yok.

Mobil ödeme konusunda global oyunculardan biri olan Zong, kabul ettiği ödemeler operatör faturasına ekleniyor. Şirket Türkiye'de 3 mobil operatör üzerinden de ödeme kabul ediyor.

2008'de David Marcus tarafından kurulan Zong, şimdiye kadar 27.5 milyon dolar yatırım almıştı. Matrix Partners'ten aldığı son tur yatırımda Zong yönetim kuruluna eski PayPal CTO'su Dana Stalder'ın da dahil olduğu biliniyor.

2000'de Mobil operatörlere içerik sağlamak ve faturalandırma konusunda İsviçre'de kurduğu Echovox'un bir hizmeti olan Zong'u, 2008'de şirketlendiren ve şirket merkezini Amerika'ya taşıyan David Marcus, kısa sürede büyük markaların mobil ödemelerini sisteme dahil etmeyi başarmış. Facebook Kredileri için Facebook ile anlaşan Zong, oyun firmalarını da birer birer şirket portföyüne katmış. Zynga, Playdom, Bigpoint, Sony Online Entertainment ve Big Fish Games ilk olarak sayabileceğimiz büyük oyun şirketleri.

Mobil ödemenin ve genel olarak ödeme sistemlerinin son dönemde öne çıktığına daha önce değinmiştik. Webrazzi Gündem Online Oyun toplantısında Türkiye verilerini paylaşan Mobil Ödeme Genel Müdürü Alper Akcan'da bu yükselişe dikkat çekmişti. Zong'un global pazardaki rakibi PayMo ile iş ortaklığı bulunan Mikro Ödeme, PayMo'nun hizmet verdiği 1000'den fazla oyun servisinin Türkiye'den gelen ödemelerini bu şekilde gerçekleştiriyor.

Zong entegrasyonuyla bir anda mobil ödemede büyüme sağlayacak olan PayPal için bu satın alma çok değerli olacaktır. Kısa süre önce 100 milyon aktif kullanıcıya ulaşan PayPal'ın, Zong entegrasyonu tamamlandığında bu sayıyı çok daha hızlı artıracağına şüphe yok.

Yorumlar (1)
  1. Zong'un Türkiye'ye uyguladığı komisyon oranları biraz yüksek.

    Vodafone'dan da sadece düşük meblaları ve yüksek komisyonla çekebiliyorsunuz.

    Müşterinize değil, Zong'a fatura kesmenizi istiyorlar. Bu da maliye bakanlığı açısından işleri karıştırıyor. Hizmet alan Türkiye'de, faturayı kestiğiniz firma İsviçre'de. Hizmet alan Türkiye'de olunca KDV muafiyeti kalkıyor. Zong'a kestiğiniz faturaya da KDV eklemek zorunda kalıyorsunuz ve bu size ek maliyet oluyor.

    Vodafone'dan küçük meblalarla satış yaptırmak isteyenler açısından iyi bir fırsat olabilir.

    Sundukları en ilgi çekici özellik Zong+. Kredi kartınızı doğrudan cep telefonunuza bağlayabiliyorsunuz. Bu sayede Zong+ ile ödeme alan sitelerde kredi kartı numaranızı yazmadan kredi kartınızla ödeme yapabiliyorsunuz.