Mikro Ödeme'nin Rakamlarıyla Online Oyun'da Mobil Ödeme'nin Payı
Genel

Mikro Ödeme'nin Rakamlarıyla Online Oyun'da Mobil Ödeme'nin Payı

Dün gerçekleşen Webrazzi Gündem: Online Oyun toplantımızda bir sunum yapan Mikro Ödeme Kurucusu Alper Akcan, online oyun ekonomisinde dikkat çeken mobil ödeme pazarından bahsetmişti. Alper Akcan, mobil ödemenin online oyunlarda giderek artan bir ödeme yönetimi olduğunu söyledi ve bazı rakamlar paylaştı.

Mikro Ödeme'nin bugüne kadar yapmış olduğu işlemlerin detaylarını ve mobil ödeme ekosisteminin geldiği noktayı gösteren rakamları toplantıya katılamayanlarla da paylaşmak istedik. Alper Akcan'ın paylaştığı bilgilere göre, mobil ödemenin Türkiye'deki 26 aylık macerası sonunda tahmin edilen toplam işlem hacmi 86.000.000 TL değerinde. Mobil ödemenin online oyun kategorisi için işlem hacmi ise 33.406.250. Yani online oyunlar, mobil ödeme ekosisteminin yaklaşık %40'ını oluşturuyor.

Mikro Ödeme tarafında 15 Haziran 2011'e tarihine kadar işlem yapan tekil kullanıcı sayısı 4.241.815 olurken, toplam başarılı işlem sayısı 5.048.147 olmuş. Mikro Ödeme kanalı üzerinden mobil ödemeyi tercih eden kullanıcıların Haziran ayı ortalama işlem tutarı ise 11,16 TL. Eğer bu ortalama online oyun için kullanılan değerle örtüşüyorsa tek işlem için iyi bir tutar olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü özellikle sosyal oyunlarda satın alınan sanal ürünlerin değeri çok yüksek değil.

Mobil ödeme şu an için kesinlikle online oyun severlerin tercih ettiği bir alternatif ödeme yöntemi ve bu kullanıcıların oyuna dahil olması için mobil ödemeye ihtiyaç var. Alternatif ödeme yöntemlerinin toplam hacim içinde nasıl bir pay alacağı zamanla değişse de mobil ödemeyi ve mobil ödemeyi kullanmak isteyen kullanıcıları göz ardı etmek pek kolay olmayacak.

Yorumlar (5)
 1. Turgay Yılmaz Turgay Yılmaz

  Genelde, knight, metin2 gibi oyunlarla ilgili satışlar gerçekleşiyor ve bu alışverişi gerçekleştiren kişiler genelde her ay sonunda ailesinden azar işiten çocuklar.

  Mobil ödemeye karşı olan birisi olarak bu satışların doğal olarak yüksek olması gerektiği düşüncesindeyim. Nedeni ise gayet basit, oyun oynayan çocuklar oyuna kendini kaptırdığı anda bir şey eksik görürse hemen telefonuna sarılıyor ve ne eksikse alıyor. Bilinçsiz ve aileden izinsiz alışveriş de diyebiliriz buna.

  Bazen para kazanmak her şey değildir. Paranın nereden geldiği çok önemlidir.

  Tabi bir de şöyle bir durum var. Mikro-ödeme yapmasa bu işi başka bir firma yapacak. Dünyanın düzeni mi deniyor artık buna bilemiyorum. :)

  Kendilerini tebrik ettiğim gibi kendilerini sevmediğimi de söyleyebilirim. :)

 2. Ali Veli Ali Veli

  Bu rakamlar ne kadar gerçekci acaba?

 3. Sektör büyüklüğü, gidebileceği yeri ve ihtiyaçları görebilmek açısından önemli bir organizasyondu. Ekibi, sponsor ve konuşmacıları tebrik etmek lazım. Konuyla ilgili kısa bir yazı da ben kaleme aldım. http://www.emreguzer.com/index.php/2011/06/15/turkiye%E2%80%99de-mikro-odeme-sistemleri-ve-cirolari/

  1. Ibrahim Ibrahim

   86 milyon ciro nun 10 milyon tl sinin üye işyerlerine ceza olarak kesildiğini ve bu ceza tutarı kadar meblağnın hattın sahiplerine iade edilmediğinide düşünürsek sektörün usulsüzlük oranının (10.000.000+10.000.000)/80.000.000 = Yüzde 25

   Bu orana kaçırılan kdv ve öiv rakamlarınıda eklersek

   Kdv 18 +Öiv 25= Yüzde 43

   43+25=68

   Kısacası sistem yüzde 68 oranında usulsüz olarak işlemektedir.

   Diğer çarpıcı rakamları çok yakında twitterden takip edebilirsiniz.

 4. Şu anda hedef kitlesi 13-24 yaş olan kullanıcıların oynadığı online oyunlarda mobil ödeme yolu ile yapılan harcamalar kredi kartı ile yapılan harcamalar ile başa baş bir seyir izlemekte. Özellikle kredi kartına sahip olma imkanı olmayan 13-17 yaş kitlesinde harcamaların büyük kısmı mobil ödeme sistemi üzerinde gerçekleştiriliyor. Internet cafe mecrasında yayılan online oyunlarda (ko,metin2 vb.) mobil ödeme yanında epin olarak adlandırılan pre-paid kodların elden satılması yöntemi de oldukça büyük bir pazar payına sahip.

  Mobil ve kredi kartı ile ödeme yöntemleri dışındaki paypal, banka havalesi ve ptt yolu ile yapılan ödemeler de küçükte olsa oyun ekonomisine katkısı olan kalemler arasında. Facebook credits yöntemi henüz ülkemizde çok benimsenmedi, ama özellikle facebook oyunlarına ağustos ayında getirilecek olan facebook credits ile ödeme zorunluğunun ardından tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de facebook credits harcamalarında büyük bir artış olacaktır.

  Biz geliştiricilere soracak olursanız; mobil ödeme sisteminin daha önce para toplamakta oldukça zorlanılan yaş gruplarını ödeme eko sistemine dahil etmesi yönünden elbette ekonomiye katkısı yadsınamaz. Fakat bu katkı karşılığında sistemin (daha doğrusu operatörlerin) %40 oranında aldıkları oldukça yüksek oranlardaki komisyon miktarı geliştirici ve yayıncıların canını oldukça sıkmakta.

  Webrazzi de de yakın zamanda haberi yer alan CepT Parakart gibi yaşı küçük kullanıcıları hedef alan alternatif ödeme sistemlerinin daha da fazla gelişmesi ve kullanımının artması, biz geliştirici ve yayıncıların yine oldukça hoşuna giden gelişmeler arasında.