Webrazzi Gündem: Online Oyun Programı Belli Oldu
Etkinlikler

Webrazzi Gündem: Online Oyun Programı Belli Oldu

Webrazzi Gündem serimizin bu seneki son toplantısı olan Online Oyun etkinliğimizin programı biraz geçte olsa belli oldu. Online oyunun bugünü ve geleceğini oyun üreticisi ve yayıncılarıyla konuşacağımız toplantının, bu konuda çok fazla buluşma fırsatı bulamayan online oyun dünyası için önemli bir etkinlik olacağını düşünüyoruz.

Gelir modelleri ve gelişimi ile Türkiye’de olduğu gibi dünyada da internet en değerli iş alanlarından biri olarak görülen Online Oyun pazarını sektörün önde gelen şirket ve kişileriyle tartışmaya açıyoruz. Web tabanlı oyunlar ile birlikte sosyal oyun konusunda da detaylı bilgi aktarımının gerçekleşeceği toplantımızda, sektör hakkında istatistiksel verileri de derinlemesine paylaşıyor ve analiz ediyor olacağız.

Online oyun dünyasına yönelik çalışmalar yapıyor, bu alandaki fırsatları girişim ya da yatırım boyutlarında değerlendiriyor, online oyun dünyasındaki pazarlama ve reklam modellerine ilgi duyuyor ya da online oyun dünyasının geleceğine şahitlik etmek istiyorsanız, gecikmeden Webrazzi Gündem: Online Oyun toplantısına yerinizi ayırtın.

Tarih: 15 Haziran 2011

Katılımcı Ücreti: 100 TL + KDV ( Online Satın Almak için tıklayın)

Yer: Elite World Hotel, Taksim, İstanbul (Harita)

Konuşmacılar:

alper akcan alternatif metin

Program:

8:30 - 9:15 / Kayıt & İkram

9:15 - 9:30 / Açılış Konuşması Arda Kutsal - Webrazzi, Kurucu & Genel Müdür

9:30 - 9:50 / Türkiye'de Dijital Neslin Online Davranışları: Dijital Nesle Ulaşmak Haymi Behar - Tipeez.com, Genel Müdür

9:50 - 10:10 / Günümüzde Online Oyun Dünyası Ferhan Özkan - TTNET, Ürün Geliştirme Yöneticisi

10:10 - 11:00 / Online Oyun Trendleri ve Gelecek Moderatör: Fırat Akyıldız - Level, Yayın Yönetmeni Evrim Levent Tanrıkut - GameTurk (GGC), Genel Müdür Gülümser Baran Şen - Gamersfirst, İş Geliştirme Direktörü Güven Düzenli - Joymax, Türkiye Ülke Müdürü

11:00 - 11:30 / Kahve Arası

11:30 - 11:50 / Online Oyun Ekonomisi: Mobil Ödeme Alper Akcan - Mikro Ödeme, Kurucu & CEO

11:50 - 12:10 / Sosyal Oyunda Nişlere Odaklanmak: 2DK Moderatör: Arda Kutsal - Webrazzi, Kurucu & Genel Müdür Erdem Çelik - 2DK, CEO Murat Yerdekalmazer - 2DK, CXO

12:10 - 13:00 / Türk İnternetinin Güçlü Yönü: Sosyal Oyun Moderatör: Arda Kutsal - Webrazzi, Kurucu & Genel Müdür Ergun Güvenç - Pixofun, Kurucu Onur Karcı - Gamester, Kurucu Ortak & İş Geliştirme Direktörü Ömer Bilge Ersoy - Arcademonk, Genel Müdür

Gündem Sponsorları:

İnternet Basın Sponsoru:

Dijital Medya Sponsoru:

Yayın Sponsoru:

İletişim Sponsoru:

Yorumlar (7)
 1. Online oyun ekonomileri konuşmasını neden Mikro Ödeme şirketi yapıyor? Ne alaka anlamadım. Bildiğiniz gibi bu ikisi çok faklı iki konu. Mikro Ödeme nasıl ödeme alacağı ile ilgilenir. Oyun ekonomisi tamamen oyunun iç dinamiği ile alakalıdır ve buna ödeme şirketleri dahil değildir. Bu başlığın altında, Alper Akcan değil bir oyun yayıncısı ya da yapımcısının yöneticisi olması gerekir.

  1. Çünkü Mikro Ödeme üzerinden 10'larca farklı oyunun yarattığı ekonominin verileri akmakta, bu yüzden eğer oyunların yarattığı ekonomi konuşulacaksa ödeme tarafından birilerinin konuşması daha doğru olacaktır.

   1. O zaman şunu hatırlatmamda fayda var. Eğer online oyun oynuyorsanız ya da az çok biliyorsanız, Mikro Ödeme'nin ya da başka bir ödeme metodunun, oyunun içerisine ya da ekonomisine en ufak bir etkisi yoktur. Bu tip oyunlarda iki çeşit para birimi olur. Oyundaki aktivitelerinizden kazandığınız oyunun ekonomisi ile birebir bağlantılı olan para birimi ve nakitle Mikro Ödeme ya da başka ödeme metodlarıyla satın aldığınız para birimi. Birincisi oyunun dinamikleri ile birebir iletişimlidir ve bununla ilgili en ufak bir datayı yayıncı ve yapımcılar ödeme metodlarıyla paylaşmazlar. Yani sizin söylediğiniz gibi bir data akışı sadece nakit para ile satılan eşyalardan olmaktadır. Bu bağlamda, online oyun ekonomisi konulu konuşmaya Mikro Ödeme'nin gelmesi ile Paypal'in gelmesi arasında hiçbir fark yoktur. Bu bağlamda Mikro Ödeme firması sadece bu oyunun kendi üzerinden dönen cirosunu size söyleyebilecektir. Oyunun ekonomisinin başarılı olup olmadığı ile ilgili birşey söyleyemez.Yanlış anlaşılmasın... Mikro Ödeme ile hiçbir alıp veremediğim yok. Sadece, bu konuda yapımcı ya da yayıncı bir şirketten konuşmacı seçilmeliydi. Yoksa bu konuşma Mikro Ödeme'nin cirosundan öteye gidemeyecektir.

   2. Sanırım oyun ekonomisi teriminden anladıklarımız birbirinden farklı. Bizim bu panelde konu etmek istediğimiz online oyunların yarattığı gerçek ekonomi.

    Bu yüzden bu panelde yaratılan gerçek ekonomiye yer vermek istiyoruz ve ödeme metotlarının başındaki şirketler tam istediğimiz verileri açıklayabilecek yeterliliklere sahip.

 2. Mikro Ödeme ve Online Oyun bu ekosistem içerisinde ayrılmaz ikili, bu organizasyonda da bir araya geliyor olmaları çok mantıklı bir hareket olmuş zannımca. Organizasyonda görüşmek üzere

 3. oyunlardan cep telefonu operatorleri %40 gibi fahiş bir pay alıyorlar, bu pay üzerinde de konuşulacaktır eminim. Aynı operatörler normal ürün satışlarından %4-5 komisyon alırken oyun satışlarından 10 kat komisyon almaları sektörün belini kırmaktadır

 4. Selcuk Nural Selcuk Nural

  Mobil ödeme sistemleri ülkemizdeki oyun sektörüne sağladığı tahsilat kolaylığı yadsınamaz. Sektörü 2-3 katına büyüten bu kolaylığı görmezden gelmek olmaz.

  Operatörlerin uyguladıkları faiş oranlarda aynı şekilde yadsınamaz.