Amazon: Dijital Dünyada Saklı Bir Krallık

Eğer Amazon denince ilk aklımıza gelen 6400 kilometrelik dünyanın en fazla su taşıyan Amazon Nehri

AmazonEğer Amazon denince ilk aklımıza gelen 6400 kilometrelik dünyanın en fazla su taşıyan Amazon Nehri veya dünyanın oksijen kaynağı olan Amazon Ormanları değilse, Amazon.com'un başarısı algınıza çoktan işlemiş demektir. O halde 34 milyar dolar yıllık kazancıyla e-ticaretin ve online dünyanın mihenk taşlarından biri olan Amazon.com'a biraz daha yakından bakalım.

Amazon'u 72 sayfalık bir sunuma sığdıran faberNovel, bir fenomenin varlığını ve stratejilerini ortaya döküyor. Hemen her alandaki internet girişimcilerine de güzel bir kaynak sunuyor.

Amazon: Saklı (Gizli) Krallık başlıklı sunumda ilk olarak Amazon'un IMDB'den Zappos'a, Alexa'dan Soap'a, Woot'dan LoveFilm'e kadar sahip olduğu aile şirketleri gösteriliyor. Ardından Amazon Basics ve Amazon Fresh gibi Amazon'un alt satış kanalları hatırlatılıyor.

Jeff Bezos

faberNovel'e göre Amazon ilk 5 yılda 2.8 milyar dolar gelire ulaşmış ve Google'ı neredeyse 2'ye katlamış. Aynı dönemde (1995-2000) e-Bay'in kazancı ise sadece 0.4 milyar dolar olmuş. Zynga ve Groupon'un henüz 5 yılını doldurmadığı da not düşülüyor.

Amazon Web Servisleri (AWS) bugün Foursquare, Netflix, Quora, Reddit, Zynga, Dropbox ve Yelp gibi popüler servisleri ayakta tutuyor. Eğer AWS'de bir sorun meydana gelirse muhtemelen bu servislere ulaşamıyoruz.

E-ticaret büyümesini 3'e katlayan, 137 milyon müşterisi, 33.700 çalışanı olan Amazon, Wallmart'ın önündeki tek perakende satıcısı oluyor. 1994'te Jeff Bezos'un kurduğu şirketin online dünyada sınır tanımadığına, ucuz oluşuna ve müşteri hizmetlerine verdiği öneme işaret ediliyor.

En Ucuzu Amazon

15 yıl önce online kitap satıcısı olarak açılıp bugün 16 büyük kategoride hizmet veren Amazon gerçek dünyanın perakende devi Walmart'ın büyük isimlerine göz koyuyor. (Sam Watson yaşasaydı kim bilir ne olurdu..)

Sunumda Amazon müşteri odaklı, basit ve yenilikçi olarak tanıtılıyor. E-kitap dünyasını omuzlayan Kindle'dan, Android Marketi'ne kadar Amazon'un tüm adımlarının altı çiziliyor. Artık sanal sunucularla bulut bilişim çağına geçmeye başlayan Amazon'un mobil geleceğine de değiniyor.

Amazon'u derinlemesine anlatan sunuma aşağıda göz atabilir, faberNovel'in Apple ve Google'ı da içeren tüm sunumlarını SlideShare'de bulabilirsiniz.

Görsel Kaynak: Into the Amazon

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.