Gmail Uygulamaları Geliştiren Rapportive'e 1 Milyon Dolar Yatırım

Gmail Uygulamaları Geliştiren Rapportive'e 1 Milyon Dolar Yatırım

Tarayıcı, masaüstü, mobil ve sosyal ağlar derken uygulamalar e-postalara kadar girdi. Bu alanda basitliği ile dikkat çeken ve Gmail üzerinde işe başlayan Rapportive'in aldığı küçük yatırımlar ise 1 Milyon dolara ulaştı. Üstelik yatırımcılar arasında Gmail'in yaratıcısı olarak bilinen Paul Buchheit de var.

Başlangıçta Gmail içinde sadece kişiler hakkında sosyal ağlardan aldığı bilgiler sunan Rapportive, gelişerek kendi içinde bir uygulama platformu olmaya başladı. Ekip bu mini uygulamalara Raplet adını veriyor ve Gmail kişileriniz hakkında çeşitli sosyal ve iş odaklı bilgiler sunmayı hedefliyor. Mevcut Raplet'lerin yanında geliştiricilere de kendi Raplet'lerini geliştirme imkanı sunuluyor.

Gowalla gibi yeni nesil servislere yatırım yapan 11 farklı yatırımcıdan destek alan Rapportive'in kurucusu Rahul Vohra, Microsoft Outlook için benzer bir uygulama olan ve 3,2 Milyon dolar yatırıma ulaşan Xobni'ye rakip olabileceklerini dile getiriyor. Dolayısıyla Rapportive'in sadece Gmail ile sınırlı kalmayacağını ve ücretli bir modelin de sunulacağını  işaret ediyor.

Daha detaylı bir servis olan ve e-posta kişilerini organize etmeyi amaçlayan Gist de Gmail uygulamaalrına adım atan girişimlerden. Google Apps ile ücretsiz hizmet sunan Gist'in CEO'su tarayıcı tabanlı e-posta uygulamalarını eleştirirken, Vohra daha iyi bir e-posta ve iletişim deneyimi oluşturdukları konusunda kendinden emin konuşuyor.

Y-Combinator'ın önemli keşiflerinden biri olan Rapportive, belki de Google'ın Wave ile yapmak istediğini başarabilir. Çeşitli uygulamalar ile zenginleştirilebilen Wave'in adını neredeyse unutmuş olsak da alışıldık Gmail arayüzünü ve altyapısını tamamen değiştirmek yerine Google'in Gmail içinde bir uygulama dünyası oluşturması daha makul bir çözüm olurdu.

Diğer yandan Google Buzz'un e-posta içi bir uygulama olarak Gmail'e fazla geldiğini hatırlarsak, Rapportive ve benzeri uygulamaların her şeye rağmen dikkatli olması gerekiyor. Bize de beklenen soruyu sormak kalıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.