Google Wave İle E-Posta Kavramı Değişime Hazırlanıyor

Google Wave İle E-Posta Kavramı Değişime Hazırlanıyor

Google'ın Wave adlı yenilikçi e-posta platformunu piyasaya süreceği zamana gittikçe yaklaşıyoruz. İlk 100.000 davetiye 30 Eylül'den itibaren gönderilmeye başlanacak. İki senedir geliştirilen ve internetteki iletişim şeklimizi değiştirecek bir ürün olan Google Wave' in geliştiricilerinden Lars Rasmussen, bu ürünün ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlattığı 80 dakikalık bir demo yaptı ve oldukça heyecan verici yeni e-posta kavramından bahsetti.

Sunumda e-postanın aslında bundan 40 yıl önce yani internetten dahi önce icat edildiğini ve Wave'i tasarlarken eğer e-posta bugün icat edilseydi nasıl olurdu sorusundan yola çıktıklarını belirtti. Aslında birçok yeni özelliği ile birlikte, FriendFeed gibi kolay dosya paylaşımının olduğu bir ortamın e-postaya uyarlanmış halini andırıyor. Bu yeni ürünün dikkat çekici özelliklerinden bazıları şunlar:

Google Wave

  • Bir e-posta aynı anda birden çok ekranda da görüntülenebiliyor. (Anında mesajlaşma gibi)
  • E-postanın içindeki iki paragrafın ortasına cevap yazabiliyorsunuz.
  • Yazdığınız yorumları isterseniz bloglarınızda eşzamanlı olarak paylaşabiliyorsunuz.
  • Son derece gelişmiş bir otomatik kelime düzelticisine sahip. Örneğin "icland is an icland" cümlesini "Iceland is an island" olarak düzeltiyor.
  • Resim eklemek için sürükle - bırak özelliği entegre edilmiş.
  • Google Translate (Çevirici) özelliği entegre edilmiş. Artık e-maili yazarken karşı tarafa aynı anda başka bir dilde göndermeniz mümkün.
  • E-posta içerisine Google Video ve Google Maps entegre edilerek başka bir siteye gitmemize gerek kalmadan çalışabiliyor. Üstelik bir Google haritasında aynı anda çalışıp karşılıklı yorum yazabiliyorsunuz.
  • Sosyal ağlara ve mikro-blogging sitelerine tek tuşla bağlanabiliyorsunuz.
  • Proje açık kaynak kodlu ve şimdiden Twitter eklentisi mevcut.

Yani, Google yarattığı bu ürünle basit bir şekilde anında mesajlaşabileceğimiz, tartışabileceğimiz ve dosya paylaşarak birlikte çalışıp, sosyalleşebileceğimiz alternatif bir platform sunuyor. İsteyenler videoyu buradan izleyebilirler. Biz de internetteki iletişimi yeniden tanımlayacak bu ürünün kullanıma hazır olmasını sabırsızlıkla bekliyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.