Soy Ağacınızı Çıkartmak İçin AkrabaOnline.com
Yeni Girişimler

Soy Ağacınızı Çıkartmak İçin AkrabaOnline.com

akrabaonlineTürkiye'de soy ağacı oluşturma kültürü Avrupa ve Amerika'ya göre yok denecek kadar az. Geçmişe doğru soy ağacı oluşturamamanın temel sebeplerinden biri resmi kayıtlar üzerinden çok fazla geriye gitme imkanı bulunamaması olarak söylenir. Dünyada ise nüfus kayıtları çok gerilere gittiği için konuya ilgili kişi sayısı aileler arasında daha çok bulunabiliyor. Durum böyle olunca haliyle bu merakın yansımaları ve etkileri de internette yeni alanlar yaratılmasına sebep oluyor.

90 milyon üyesi bulunan Verwandt.de sitesi de bunlardan biri. Hamburg merkezli bir şirket olan OSN GmbH'nin girişimi olan siteler topluluğu 10 dilde ve 14 ayrı ülkede farklı alan adlarıyla soy ağacı hizmeti sunuyor. Bunların son halkası ise AkrabaOnline.com adresinde Türkçe hizmet veriyor. 30 Haziran'dan beri aktif olarak çalışan site şimdiden çok sayıda üye elde etmiş hatta premium (ücretli) üye olanlar da bulunuyormuş.

Bu tip sitelerin neredeyse hepsinde yer alan flash destekli araçlar kullanılarak oluşturulan soy ağacına daha sonra detay bilgiler girilebiliyor. Rakiplerine göre çok daha detaylı bilgilerin girilebildiği sitede belge girişi yapmak da mümkün. Aileye özel tapu, madalya, doğum- ölüm gibi belgelerin yüklenmesiyle özel bir arşiv oluşturmak ve diğer aile bireyleriyle paylaşmak pek çok kullanıcının ilgisini çekecektir. Sitede birey oluşturmak ne kadar kolaysa onu silmek de bir o kadar zor. Bunu malesef eklemek zorundayım bu yüzden birey eklerken çok dikkatli olun. :)

akrabaonline-big

Sitenin ilginç taraflarından biri de kullandığı yazılımın bütün dünyada aynı olduğu için garip gelebilecek durumlara sebebiyet verebilmesi. Yabancı versiyonlarda bulunan kilise nikahı Türkçe versiyonda geçmiş dönem evlilikler de düşünülerek imam nikahı olarak değiştirilmiş. Eşcinsel evliliğinin de mümkün bırakıldığı sitede farklı ülke ve durumlara uyum sağlamak adına limitleme yapılmadan esnek bir yapı kurgulanmış.

Tüm dünyadan 90 milyon üyenin bulunduğu veritabanından yaratılan soy ağacına yurtdışında yaşayan ve sitenin farklı dildeki bir versiyonunu kullanan üyeleri eklemek de mümkün kılınmış. Bu özellik yurtdışındaki aile bireylerini bulmak için kullanılabilir. Avrupa'ya dağılmış gurbetçi Türklerin sayısı düşünüldüğünde Avrupa'da üye yoğunluğu bulunan servisin Amerika merkezli rakiplerinden daha faydalı olabileceği kanaatindeyim.

AkrabaOnline.com Webrazzi okuyucularının servisi denemesi için 10 adet 1 aylık premium üyelik hediye etti. Siteye üye olduktan sonra hediye çeki kodu olarak "webrazzi2009" yazmanız ile birlikte üyeliğiniz premiuma yükselecek. Hediye çeki önce gelen alır mantığıyla çalışacağı için acele etmekte fayda var.

Yorumlar (20)
 1. www.verwandt.de olmasi gerekiyor

  1. Teşekkürler Cem, düzelttik.

   1. Sitede profil oluşturmak ne kadar kolaysa onu silmek de bir o kadar kolay! Sadece aktif kayıtlı olan kişilerin profilleri bu kişiler haberdar edilmeden silinemiyor, aktif kayıtlı profilleri silmek için öncelikle kişiyle bağlantılı diğer profilleri silmek gerekir.

 2. Said Murat Said Murat

  Gerçekten çok güzel bir sistem. Sisteme üye olarak incelemedim ama ilgimi çeken şey, domainleri oldu. Her ülke için ayrı alan adının alınması çok hoş ve ilgi çekici olmuş... Tasarım da hoş. Güzel ve mantıklı bir proje...

 3. çok güzel ancak böyle bir hizmet için her ay para alınması ne kadar doğru? Belki 1 seferlik ücret alınsa verirdim. şimdi 1 ay denedikten sonra kapatacağım.

  1. siteye kayıt ücretsiz, premium hesapta birkaç farklı özellikler bulunuyor. 1 aylık premium hesabınız bittikten sonra ücretsiz olarak devam edebilirsiniz.

   1. Myheritage sadece kısmen Türkçeleştirildi. Bakarsanız Blog ve Yardım hala İngilizce. Bu bağlamda dynastree.com'un Türkçe versiyonu akrabaonline.com çeviri ve hizmet kalitesi bakımından Türk kullanıcılara daha çok hitap ediyor.

 4. Boyle bir servis veren sitenin datasını kendime saklamanın bir esprisi yok diye düşünüyorum. Güzel olan kısmı premium abonelik içerisinde bulunan paylaşım özellikleri. Bunları kullanamadıktan sonra powerpointte çizmekten pek farkı yok. sadece daha görsel.

  Bütün hayat ağacımı çıkardıktan sonra 3 yıl geçtikten sonra girip ekleme yapmak için 3 yıl para mı ödeyeceğim. Hiç sanmıyorum.

  1. Premium üyelik dahilinde oluşturacağınız aile mesleği, ortalama ömür süresini hesaplamak için doğum- ölüm tarihleri, dini inanış, siyasi görüş vs gibi bilgiler çok kısa sürede oluşturulamıyor. Ağacınıza sürekli yeni kişilerin ekleneceğini ve onların oluşturduğu bilgiler dahilinde grafiklerin güncellenmesi gerektiğini de hesaba katarsak ücretli üyelik olması son derece mantıklı, sayfayı kullandıkça Cem Bey sizinde aynı kanıya varacağınızdan eminim =)

 5. webrazzi2009 hediye çeki kodu ile 1 aylık premium aldım 14 gün boyunca deneyebilirmişim fakat soy araştırması sayfasında bulunan forum halen ingilizce duruyor

 6. Caner Cangül Caner Cangül

  "Geçmişe doğru soy ağacı oluşturamamanın temel sebeplerinden biri resmi kayıtlar üzerinden çok fazla geriye gitme imkanı bulunamaması olarak söylenir. Dünyada ise nüfus kayıtları çok gerilere gittiği için konuya ilgili kişi sayısı aileler arasında daha çok bulunabiliyor."

  Dünyada çok gerilere gitme sebebi olarak kiliselerde bulunan vaftiz kayıtları olduğunu duymuştum.

  1. Çok doğru.. diğer bir sebep de 24 Kasım 1934 tarihinden yani soyadı kanunundan önceki dönemlerde soyadımızın olmayışı..

 7. Öncelikle sorum 90 milyon üyesi bulunan bir site günde en az 3-4 milyon tekil alır ve 3-4 milyon tekile alexa 'da 18 binlerde yer almak yakışır mı?

  90 milyon üye değil 9 milyon olacak bana inanmıyorsanız kaynak:

  http://www.hurriyet.de/haberler/gundem/387076/sanal-ortamda-soy-arastirmasi/akrabaonline%22

  1. Haklısın kavram kargaşası var.

   "Daniel Grözinger ve Sven Schmidt'in kurduğu Online Social Networking şirketinin işlettiği 9 milyon üyeli ve 90 milyonu aşkın kişinin profilinin bulunduğu"

   Kayıtlı üye ile kayıtlı profil farklı kavramlar.

   1. akrabaonline.com Türkiye'de sadece 2 aydan beri faaliyet göstermesine rağmen alexa.com'da 1,834. sırada ki bu hiç de fena bir rakam değil

 8. Alanadı gerçekten çok hoş =))

 9. Muhammed Yildirim Muhammed Yildirim

  Benzer olarak Kindo.com vardı, tam emin değilim ama bir türk girişimi idi galiba? Daha sonra Myheritage.com ile birleşmişti.

 10. Myheritage kısmen Türkçeleştirilmiş. Blog ve yardım hala İngilizce. Çeviri (uyarlama) ve hizmet kalitesi bağlamında düşünürsek dynastree.com'un Türkçe versiyonu olan akrabaonline.com Türk kullanıcılara daha çok hitap ediyor!!

 11. Ben nedense bu siteleri anlamıyorum ;) Git nufusa cıkartttır