Soy Ağacınızı Çıkartmak İçin AkrabaOnline.com

Soy Ağacınızı Çıkartmak İçin AkrabaOnline.com

akrabaonlineTürkiye'de soy ağacı oluşturma kültürü Avrupa ve Amerika'ya göre yok denecek kadar az. Geçmişe doğru soy ağacı oluşturamamanın temel sebeplerinden biri resmi kayıtlar üzerinden çok fazla geriye gitme imkanı bulunamaması olarak söylenir. Dünyada ise nüfus kayıtları çok gerilere gittiği için konuya ilgili kişi sayısı aileler arasında daha çok bulunabiliyor. Durum böyle olunca haliyle bu merakın yansımaları ve etkileri de internette yeni alanlar yaratılmasına sebep oluyor.

90 milyon üyesi bulunan Verwandt.de sitesi de bunlardan biri. Hamburg merkezli bir şirket olan OSN GmbH'nin girişimi olan siteler topluluğu 10 dilde ve 14 ayrı ülkede farklı alan adlarıyla soy ağacı hizmeti sunuyor. Bunların son halkası ise AkrabaOnline.com adresinde Türkçe hizmet veriyor. 30 Haziran'dan beri aktif olarak çalışan site şimdiden çok sayıda üye elde etmiş hatta premium (ücretli) üye olanlar da bulunuyormuş.

Bu tip sitelerin neredeyse hepsinde yer alan flash destekli araçlar kullanılarak oluşturulan soy ağacına daha sonra detay bilgiler girilebiliyor. Rakiplerine göre çok daha detaylı bilgilerin girilebildiği sitede belge girişi yapmak da mümkün. Aileye özel tapu, madalya, doğum- ölüm gibi belgelerin yüklenmesiyle özel bir arşiv oluşturmak ve diğer aile bireyleriyle paylaşmak pek çok kullanıcının ilgisini çekecektir. Sitede birey oluşturmak ne kadar kolaysa onu silmek de bir o kadar zor. Bunu malesef eklemek zorundayım bu yüzden birey eklerken çok dikkatli olun. :)

akrabaonline-big

Sitenin ilginç taraflarından biri de kullandığı yazılımın bütün dünyada aynı olduğu için garip gelebilecek durumlara sebebiyet verebilmesi. Yabancı versiyonlarda bulunan kilise nikahı Türkçe versiyonda geçmiş dönem evlilikler de düşünülerek imam nikahı olarak değiştirilmiş. Eşcinsel evliliğinin de mümkün bırakıldığı sitede farklı ülke ve durumlara uyum sağlamak adına limitleme yapılmadan esnek bir yapı kurgulanmış.

Tüm dünyadan 90 milyon üyenin bulunduğu veritabanından yaratılan soy ağacına yurtdışında yaşayan ve sitenin farklı dildeki bir versiyonunu kullanan üyeleri eklemek de mümkün kılınmış. Bu özellik yurtdışındaki aile bireylerini bulmak için kullanılabilir. Avrupa'ya dağılmış gurbetçi Türklerin sayısı düşünüldüğünde Avrupa'da üye yoğunluğu bulunan servisin Amerika merkezli rakiplerinden daha faydalı olabileceği kanaatindeyim.

AkrabaOnline.com Webrazzi okuyucularının servisi denemesi için 10 adet 1 aylık premium üyelik hediye etti. Siteye üye olduktan sonra hediye çeki kodu olarak "webrazzi2009" yazmanız ile birlikte üyeliğiniz premiuma yükselecek. Hediye çeki önce gelen alır mantığıyla çalışacağı için acele etmekte fayda var.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.