Internet Explorer Yeniden Yükselişte
Web Tarayıcılari

Internet Explorer Yeniden Yükselişte

Microsoft’un web tarayıcısı Internet Explorer dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı olmasına rağmen son yıllarda sürekli kan kaybettiği biliniyordu. Ancak, internet teknolojileri için kullanım istatistiklerini derleyen Net Applications’ın son açıklamasına göre Internet Explorer dünya çapında son iki aydır yeniden yükselişe geçmiş.

Net Applications’ın Temmuz 2010 raporuna göre Internet Explorer, Temmuz ayında %0,42 Pazar payı kazanırken Firefox %0,90 kaybetmiş ve Chrome da %0,08 düşüş yaşanmış.

Tüm sürümlere bakıldığında Internet Explorer, yeryüzündeki tüm tarayıcılar arasında %60 civarında kullanım oranına sahip. Internet Explorer’ın son sürümü olan IE8 ise tek başına pazarın %30’unu elinde bulunduruyor. Raporda dikkat çeken bir diğer nokta IE8'in Temmuz ayında %0,98 büyüyerek “ayın en hızlı büyüyen tarayıcısı” olması.

Aslına bakılırsa Internet Explorer 8, nispeten eski ve şu anda açık ara farkla piyasadaki en yavaş tarayıcı. Web standartları ve yeni nesil web teknolojileri bakımından da çok iç açıcı sayılmaz. Microsoft, tüm bunları gidermek üzere IE9 üzerinde harıl harıl çalışıyor ve IE9’un çıkışının da yakın olduğunu biliyoruz.

Altın anahtar her kapıyı açar

Peki Internet Explorer 8 biraz “geri kalmış” bir tarayıcı olmasına rağmen bu ani yükseliş neden kaynaklanıyor olabilir? Yanıtı televizyon reklamları! Microsoft, Haziran ayı başında ABD’de bir Internet Explorer reklam kampanyası başlattı.

Yayımlanan ilk reklam için sahte bir banka kurulmuş ve internetteki “phishing” dolandırıcılıkları gerçek hayata taşınmış. Reklamda, Internet Explorer 8’deki SmartScreen Filtresi’nin günde 3 milyon şüpheli sayfayı bloke ettiği öne çıkarılıyor. İkinci reklam da bizim “Benimle Dans Eder misin?” olarak bildiğimiz yarışma sırasında yayımlanıyor ve yine IE’nin güvenlik özellikleri üzerinde duruluyor. Görüntüleri www.ie8protects.com adresinden izleyebilirsiniz.

Bu arada, ABD’nin en çok televizyon seyreden ülke olduğunu hatırlatmamıza sanırız gerek yoktur. Microsoft bunu doğrudan açıklamasa da biz, son iki aydaki artışın TV reklamlarıyla doğrudan bağlantılı olduğuna inanıyoruz. Ayrıca, sırf ABD’deki değişimin tüm dünya istatistiklerini hissedilir şekilde etkileyeceğini düşünüyoruz. TV, teknoloji dünyasını takip etmeyen ve tarayıcı teknolojileriyle ilgili fazla bilgisi olmayan kitleye ulaşıp, onları fazla sıkmadan teknolojilerinizi tanıtmak için çok doğru bir mecra. Ancak, Microsoft’un bu kampanyayı bizim de merakla beklediğimiz tarayıcı dünyasına gerçek bir rekabet geçireceğine inandığımız IE9 çıktığında başlatsaydı daha iyi olabilirdi. Zira IE’nin pazar payı artmış olmasına rağmen deneyimli kullanıcılar IE8’i ve bu reklam kampanyasını eleştirmekten geri kalmıyor.

Webrazzi'ye bir bakış

Son olarak, Temmuz ayı Webrazzi istatistiklerine baktığımızda da dünya sıralamasının değişmediğini (Internet Explorer > Firefox > Chrome) görüyoruz. Ancak kullanım oranları dünya genelinden epey farklı: IE kullanımı %37 civarında ve Firefox ile IE kafa kafaya sıralanıyor. Chrome da %20’ye ulaşmak üzere.

Internet Explorer'ın yükselişini Webrazzi istatistiklerinde de görmek mümkün. Yılbaşından beri kullanım oranı düşen ve Nisan ayında birinciliği Firefox'a kaptıran IE, Temmuz ayında yeniden birinci sıraya yükseliyor. Tahmin ediyoruz ki yılın ilk yarısında diğer tarayıcılarda şansını deneyen kullanıcı, bir sebeple IE'ye geri dönmeye karar vermiş. Bunun sebebi televizyon reklamları mıdır yoksa alışkanlık mıdır bilemiyoruz ancak rakamlar ortada. Önümüzdeki aylarda IE 9 ve Firefox 4 çıktığında bu yarışın çok daha heyecanlı olacağını düşünüyoruz.

Yorumlar (10)
 1. Yunus Emre Ercan Yunus Emre Ercan

  İE kullanmayanlardanım. Firefox kullanıyordum, daha sonra Chrome kullanmaya başladım.

  Aralarından en hızlısı ve en yalını Chrome bence. Neden düşmüş pazar payı ki acaba? Tanıtımını iyi devam ettiremediler mi ki?..

  1. Kamilblog Kamilblog

   Chorme için diyorsan bence gayet iyi ilerliyor, bence Google şu anda html 5 için Google Chrom'u yeniden düzenliyor. Ayrıca hızlı fakat bence kullanım bakımından Opera, kodlarla uğraşan webmaster'ler için de Frefox şu anda hala cazip görünüyor. bence Opera ve Frefox'un da kullanıcı yapısını inceleyip bir sonraki sürümü ona göre yapmalılar. (Ayrıca ben şu anda Chrome - Frefox ve Opera kullanıyor. IE'den nefret etmekle birlikte 2 yıldır da kullanmıyorum...)

 2. Fatihhayri Fatihhayri

  Peki sitenizi ie6 ile ziyaret edenlerin yüzdesi nedir?

  1. Kamilblog Kamilblog

   IE6 mefta değil olmadı mı? :)) hiç üzülmedim inanır mısın :P

 3. Mustafa Namoğlu Mustafa Namoğlu

  Microsoft lütfen geliştirmesin web browser.

  1. Kamilblog Kamilblog

   +1 aynen katılıyorum :) IE'yi daha da toparlayamazlar. Çok yakında IE devri biter, yeni nesil Frefox veya Chrome kullanır.

 4. su tarayciyi kaldiramadilar gitti.

  Bence microsoft tarayici isinden cekilmeli..

  nefret ediyorum ie' den...

 5. Forever Firefox Forever Firefox

  harici yazılım kurmadan internetle ilgili ne varsa ne yapmak istiyorsanız mutlaka eklenti desteği bulunan (browser bile diyemiyorum) taramak fiilinin çok daha ötesinde olan mucizevi bişeydir firefox,

  eziyet çekmek değil internetten keyif almaktır firefox,

  ve ayrıca hala ie tekelinden kurtulamamış web siteleri var, yok neymiş onsuz siteye giremezmişiz :)

  "ie eskidendi yeğen"

 6. Firma Dizini Firma Dizini

  Internet explorer varsayılan tarayıcı olmasına rağmen pazar payı düşük. İnsanlar daha iyisi ve sorunsuzu varken internet exploreri tercih etmiyor. Chrome hızlı ama biraz daha yol katetmesi gerekiyor. Ufak tefek sorunları mevcut.

 7. Yener Yıldız Yener Yıldız

  IE8'i denedim ama beğenmedim, artık sadece sitelerin tasarımlarını kontrol etmek için kullnıyorum :)