Gaxxi Beril Tech Tarafından Satın Alındı – Blog.com.tr Mi Geliyor?
Arama
Yatırım

Gaxxi Beril Tech Tarafından Satın Alındı – Blog.com.tr Mi Geliyor?

Ağustos 2006’da Webrazzi’de yer verdiğimiz içerik yönetim sistemi Gaxxi‘nin Beril Tech tarafından satın alındığı haberinin Devrim Demirel tarafından FriendFeed’de paylaşılmasının ardından konuyla ilgili detaylı bilgi aldım.

İkisi de Ankara’da bulunan şirketlerin aslında 2 yıl kadar önce de bir flörtü olmuştu ancak herhangi bir satın alma gerçekleşmemişti. Bu sefer ise özellikle Beril Tech’in şirket arama motoru Sirketce.com‘nin stratejik planları ile örtüşen noktalar olması sebebiyle Gaxxi’nin satın alınması gerçekleşmiş.

PetArkadas.com ve SitelerHakkinda.com sitelerinin de sahibi olan Umut ve Şafak Akyol kardeşlerin girişimi Gaxxi’nin satın alınması ile birlikte şirketin %100 hissesi Beril Tech’e geçmiş. Önümüzdeki dönemlerde Sirketce.com’a entegre bir servis oluşturulması için kullanılacak olan Gaxxi altyapısı daha sonra şirket bünyesindeki DNS.com.tr gibi farklı projelerde de değerlendiriliyor olacakmış.

Sirketce.com kapsamında 30.000’den fazla kurumsal üyeye ulaşıldığını belirten Beril Tech Kurucusu Devrim Demirel, Gaxxi ile birlikte ilk olarak kurumsal müşterilerine site yaratma özelliği sunacaklarını söyledi.

Bir içerik yönetim sistemi olan Gaxxi, blog/web sitesi yaratmak için de ücretli olarak Gaxxi.com adresinden hizmet vermekteydi. Hali hazırda 10.000’den fazla kayıtlı kullanıcısı olduğu belirtilen Gaxxi’nin söz konusu satın alma sonrasında Gaxxi.com’daki hizmeti kesintiye uğramadan devam ettirilecekmiş.

Gaxxi’nin bir tür blog servisi olması, Devrim Demirel’in ise Nokta İnternet Teknolojileri tarafından Nisan 2007’de satın alınan Blogcu.com’un kurucusu olması normal olarak benim aklıma yine benzer bir servisin hayata geçirilme ihtimalini getirdi.

Devrim Demirel konuyla ilgili olarak satın almanın tamamen Sirketce.com için yapıldığını ve şu an için böyle bir planları olmadığını söyledi. Ancak Beril Tech’in şu anda aktif bir proje barındırmayan Blog.com.tr alan adının da sahibi olduğu gerçeğini bildiğimiz için orta vadede bu yönde bir girişim olması durumunda çok şaşıracağımı söyleyemem.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (21)
 1. mathiaxbars dedi ki:

  blog.com.tr yi ellerinde tutamıyacaklarını bildikleri için açmıyorlardır ona bir site…

  Satın almanın boyutu hakkında bir fikir verilmemiş.Tahminde olsa yazılırdı:D

 2. Gercek dedi ki:

  Dünyada onlarca gelişmiş açık kaynak kodlu CMS ve bunların arkasında binlerce yazılım geliştirici dururken gaxxi de nereden çıktı? Yoksa birileri tekerleği yeniden mi icat ediyor?

  Drupal, MoveableType, OpenMelody, Joomla, WordPressMu yada BuddyPress’in yapamadığı neleri yapıyor çok merak ettim.

  1. hasan aksoy dedi ki:

   yeni ve kendince orjinal olan bir servis için bu kadar sıg bir pencereden bakmanız üzücü… Drupal, MoveableType, OpenMelody, Joomla, WordPressMu ya da BuddyPress den biri zatan o var bu var şu var deyip ortaya çıkmasalardı ne olur du peki.. nasıl gelişirdi teknoloji…

   …ya da sen yanmazsan ben yanmazsam nasıl çıkar karanlıklar aydınlığan :))…

   1. Gercek dedi ki:

    Yeni ve kendince orjinal demişsiniz ama sitenin altındaki copyright tarihi bile 2006 yılını gösteriyor. Ayrıca üye olup bakanlar görecektir ki yukarıda bahsetmiş olduğum CMS’lerin yanına bile yaklaşacak durumda değil Gaxxi…

    Eğer bu alanda günümüz standartlarında bir servis görmek istiyorsanız, buradan buyrun:
    http://www.squarespace.com/

    Doğru düzgün bir editörü bile olmayan bu sistemin mobil destek, ziyaretçi istatistikleri vb. gibi eksikliklerinden bahsetmiyorum bile…

    Üzgünüm ama Gaxxi tamamlanmamış eski teknoloji ürünü bir yazılım olduğu apaçık ortada…

 3. dincersalih dedi ki:

  Paralı blog bana tutacak bir iş gibi gelmiyor

  1. hasan aksoy dedi ki:

   tam 5 sene para vererek kullandım gaxxi servisini

   1. mathiaxbars dedi ki:

    hasa bey site 4 yıldır yayında değilmi 😀

 4. Hasan Yaşar dedi ki:

  Tebrikler, her iki taraf içinde faydalı olmasını dilerim. Gaxxi blog aracı gibi gözükse de bir çok şirketin web sitesi ihtiyacını karşılayabilecek bir ürün olarak kullanılabilir. 150.000 şirket kaydı olan bir site içinde bu kişilere web sitesi tasarımını internet üzerinden uygun fiyata kendilerinin yapabileceği şekilde sunmak karlı bir iş olacaktır diye düşünüyorum.

 5. Devrim Demirel işini iyi bilir. Sirketce.com içerisindeki firmalara ve daha da önemlisi firma olup da sitesi olmayan ticari pek çok işletmeye kolayca web sitesi yapabilmenin imkanını sunmak fikri bile son derece zekice. Ayrıca DNS.com.tr adresinden domain alıp bununla anında bir site kurabilmek de azımsanabilecek bir kolaylık gibi görünüyor bana.

  1. /dev/mach dedi ki:

   “Sirketce.com içerisindeki firmalara ve daha da önemlisi firma olup da sitesi olmayan ticari pek çok işletmeye kolayca web sitesi yapabilmenin imkanını sunmak fikri bile son derece zekice.”

   Bu “zeki” fikir hiç yoksa 10 yılır mevcut neden bu kadar beğendiğinizi anlamadım. Ne gibi bir yenilik yapıldı da sizi bu kadar heyecanlandırdı, açıklayabilirmisiniz ?

   1. Raif dedi ki:

    Arkadaşa kahve ısmarlamışlar. Anlamadın mı dev 🙂

   2. Bir fikrin mevcut olması pek fazla önemli değildir. Önemli olan o fikrin en iyi şekilde değerlendirilmesi ve artı değer oluşturabilmesidir.

    Örneğin uçmak fikri de bin yıllarca insanın kafasında bildik bir düşüncedir. Ancak 20. yüzyılda biri tarafından gerçekleştirilip geniş kitlelerin kullanımına sunulana kadar fazla bir faydası olamamıştır.

    Beriltec firmasında bir süre çalışma şansına sahip olduğum gibi, sahibi Devrim Demirel de çok daha uzun bir süredir tanıma şansına sahip olduğum biridir (1991’den bu yana).

    Başarılı olacağına inandığım, işe yarayabilecek bir hizmet ortaya konulacağı için heyecanlandım.

    Umarım yeterince açıklayabilmişimdir.

   3. /dev/mach dedi ki:

    @Raif : 😀

    @Burçak : WordPress, Drupal v.s. için jet dersek, gaxxi’ye kanımca en fazla delta kanat diyebiliriz.

    Üstelik “jet” ile business class’da “ücretsiz” ( yada önemsiz bir maliyetle ) ve “konforlu” ( ki konfor kısmı daha önemli ) uçmak varken , neden Atlantiği delta kanat ile geçmeye çalışayım ?

    Üzgünüm, yeni bir şey getirmiyor. Var olan ücretsiz servisler bile size daha fazlasını sunuyor. Destek, karşınızda bir firma olmasını istiyorsanız yada “teknik şeylerle” uğraşmak istemiyorsanız belirli bir ücret ödeyerek bu servisleri satın alabiliyorsunuz.

    Girişimin her türlüsü , özellikle ülkemizde olunca, güzeldir diyebiliriz ama gözümüzde değerini fazla abartırmanın anlamı yok. Gaxxi ileri gelişirde rakiplerini yakalarsa ne ala, ama o zamana kadar söylenecek tek şey “olmamış bu, biraz daha çalış gaxxi”..

 6. hasan aksoy dedi ki:

  gaxxi uzun senler kullandığım kullanıcı dostu güzel bir servisti, özellikle severek begenler maddi ve manevi elimden geldğince desteklemiştim, akyol biraderler gözü gibi bakarlardı projelerine… gerçi uzun zamandır geliştirmelerini durdurmuşlardı, bir ara açık kaynak sürümü olam gaxximove yi çıkaracaklardı ama olamadı.. beril neler yapacak bakalım gaxxi ile..

 7. melih dedi ki:

  Firmalara blog veya şirket sitesi kavramı weblogu.com ile eskide kaldı artık. Zaten bunu biz düşünmüştük 🙂

  Weblogu.com sitemiz üzerinden istersen firma siteni istersen blog sayfanı bir tıkla oluşturabiliyorsun ve ücretsiz. 18 domain adresi üzerinden yayın imkanı mevcut.

  Özellikle firmaların ürünlerini tanıtımını yapabilmeleri üzerine yoğunlaştığımızı söylemem gerekir.

  Yüzlerce Tasarım ve kendi tasarımını entegre edebilmen ve basit kod yapısı ile kullanımını kolaylaştırdık diyebilirim.

  Benim Gaxxi ve site yayını hakkında görüşüm şu:
  Kendi portföyü üzerinden başarıyı yakalayabilirler ama ücretsiz sistemlerin önüne asla geçemezler. Ve bu mecradan seslenelim biz yaptık 🙂 Darısı onların başına…

  Teşekkürler.

 8. gökhan güneş dedi ki:

  arkadaşlar beyin fırtınası olmuş yazdıklarınız. şunu soralım gaxxiye? piyasaya diğer servislerden artı olarak ne kazandıracaksınız?
  şirketlere web sitesi fikri yıllardır iicat edilmiş. bu ise yapacakları, boşa çabalamasınlar. o kadar iyi eklentili servisler var ki bence hiç gerek yok. kasımpaşanın real madride saldırması gibi bu yaptıkları.

 9. Raif dedi ki:

  Sizi anlamak mümkün değil saygıdeğer yorumcu arkadaşlar. Şu yazıdaki yorumlara bakın https://webrazzi.com/2006/08/24/gaxxi-ile-web-siteniz-aninda-hazir/ bir de şimdi yazdıklarınıza.

  Blogger, blogspot, blogcu gibi ücretsiz servisler varken ücretli bir servisin yaşaması ne kadar sürebilirdi ki. Yolu açık olsun.

 10. Gökhan Sabır dedi ki:

  kuru sıkı sallıyorsunuz.tahminler üzerine konuşmanın gereği yok bence. Ama güzel bir reklam stratejisi. Acabalarla insanları meraklandırıp Gaxxi deki gelişmeleri takip edeceğiz 😀 tebrik ediyorum beriltechi. şahsen ben merak ettim.Çünkü blogcu.com gibi bir sistem geliştirip bunu ciddi rakamlara satmış bir şirket planlama yapmadan yola çıkmaz diye düşünüyorum.

Bir Yorum Yazın