Gaxxi Beril Tech Tarafından Satın Alındı - Blog.com.tr Mi Geliyor?

Gaxxi Beril Tech Tarafından Satın Alındı - Blog.com.tr Mi Geliyor?

Ağustos 2006'da Webrazzi'de yer verdiğimiz içerik yönetim sistemi Gaxxi'nin Beril Tech tarafından satın alındığı haberinin Devrim Demirel tarafından FriendFeed'de paylaşılmasının ardından konuyla ilgili detaylı bilgi aldım.

İkisi de Ankara'da bulunan şirketlerin aslında 2 yıl kadar önce de bir flörtü olmuştu ancak herhangi bir satın alma gerçekleşmemişti. Bu sefer ise özellikle Beril Tech'in şirket arama motoru Sirketce.com'nin stratejik planları ile örtüşen noktalar olması sebebiyle Gaxxi'nin satın alınması gerçekleşmiş.

PetArkadas.com ve SitelerHakkinda.com sitelerinin de sahibi olan Umut ve Şafak Akyol kardeşlerin girişimi Gaxxi'nin satın alınması ile birlikte şirketin %100 hissesi Beril Tech'e geçmiş. Önümüzdeki dönemlerde Sirketce.com'a entegre bir servis oluşturulması için kullanılacak olan Gaxxi altyapısı daha sonra şirket bünyesindeki DNS.com.tr gibi farklı projelerde de değerlendiriliyor olacakmış.

Sirketce.com kapsamında 30.000'den fazla kurumsal üyeye ulaşıldığını belirten Beril Tech Kurucusu Devrim Demirel, Gaxxi ile birlikte ilk olarak kurumsal müşterilerine site yaratma özelliği sunacaklarını söyledi.

Bir içerik yönetim sistemi olan Gaxxi, blog/web sitesi yaratmak için de ücretli olarak Gaxxi.com adresinden hizmet vermekteydi. Hali hazırda 10.000'den fazla kayıtlı kullanıcısı olduğu belirtilen Gaxxi'nin söz konusu satın alma sonrasında Gaxxi.com'daki hizmeti kesintiye uğramadan devam ettirilecekmiş.

Gaxxi'nin bir tür blog servisi olması, Devrim Demirel'in ise Nokta İnternet Teknolojileri tarafından Nisan 2007'de satın alınan Blogcu.com'un kurucusu olması normal olarak benim aklıma yine benzer bir servisin hayata geçirilme ihtimalini getirdi.

Devrim Demirel konuyla ilgili olarak satın almanın tamamen Sirketce.com için yapıldığını ve şu an için böyle bir planları olmadığını söyledi. Ancak Beril Tech'in şu anda aktif bir proje barındırmayan Blog.com.tr alan adının da sahibi olduğu gerçeğini bildiğimiz için orta vadede bu yönde bir girişim olması durumunda çok şaşıracağımı söyleyemem.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.