Zuckerberg'den Açık Mektup, Facebook Küreselleşiyor!
Genel

Zuckerberg'den Açık Mektup, Facebook Küreselleşiyor!

FacebookBugün Facebook hesabımda gördüğüm bildirimin Mark Zuckerberg'den geliyor olmasıyla Facebook Blog'a yönlendim. Facebook'un kurucusu olarak bildiğimiz Mark Zuckerberg, söz konusu blog yazısında sonuna geldiğimiz yılın küçük bir değerlendirmesini yapıp, memnuniyetini aktarırken gelecek dönem için de bazı açıklamalarda bulunmuş.

facebook mark zuckerberg

İlk çıkışından bu yana 5 yılı geride bırakan Facebook, son yıllarda yakaladığı yükselişle gerçekten daha paylaşımcı ve daha etkileşimli bir sosyal web yaratarak hayatımızda önemli bir yer tutmaya başladı. Ancak Zuckerberg'in de bu konuda teşekkürlerini sunduğu 350 milyonu aşan Facebook sakini, bu hızlı büyüme içinde güvenlik ve gizlilik konularında belirgin hassasiyetler yaşar oldu.

facebook türkiyeTüm Facebook kullanıcılarının %50'sinin bölgesel ağlara katılmış olduğunu belirten Zuckerberg, ilk zamanlardan bu yana Facebook kullanıcılarının paylaşım gizliliğini önemsediklerini söylese de, ciddi adımları belli bir zaman sonra atmaya başladı. Şimdilerde bazı bölgesel ağların milyonları bulan üyeleri olsa da yeni düşünülen sisteme göre bölgesel ağlar birkaç hafta içinde kaldırılıyor olacak. Gizlilik ve paylaşım seçeneklerinin de basit ve etkin olacağını belirten Zuckerberg, temmuz ayında aktarılan plan üzerinde çalıştıklarının da somut göstergesini sunmuş oluyor.

Bölgesel ağların kaldırılmasının yanında özel sayfalar ve gruplar için gizlilik seçeneklerini de düzenlemekte olan Facebook, paylaşım ve etkileşimi daha basit, güvenli ve yoğun olan küresel bir ağ hedefliyor. Üye sayısı açısından 3. sırada (bkz: 7 ay öncesi) olduğumuz Facebook'ta, uygulamalara gösterdiğimiz ilgi ve yükselen diğer istatistiklerimizin yeni düzende nasıl değişeceğini merakla izliyorum*.

*Bu noktada Hasan'ın Facebook'un geleceğine dair düşüncelerine de göz atmanızda fayda var.

Yorumlar (3)
 1. Hayriye Dartar Hayriye Dartar

  Facebook artık kurumsallaştı küreselleşmeyi geride bıraktı

 2. Barkın Birbudak Barkın Birbudak

  @Hayriye

  Küreselleşmekle kurumsallaşmak arasındaki fark nedir? Yorumunuz bana mantık dışı geldi de.

  1. Said Murat Said Murat

   Hayriya Dartar'ın yorumundan kesin bir ana fikir çıkaramasam da, Barkın Birbudak'a da bir cevabım olacak...

   Kurumsallaşma için de, küreselleşme için de farklı farklı tanımlar yapılabilir. Ama mantık çerçevesindedir bu husus. Kurumsallaşmanın kısa tanımı şudur, şirketin vizyon ve misyona giden yolda tamamen herşeyin rayına oturmasıdır. Bir bebek doğduğuna 1 yaşında değildir. 1 günlüktür. Ve 365 gün geçtikten sonra 1 yaşında denir. Şirketler de öyledir. Sizin işinizi ve görevinizi bilmiyorum, belki siz daha iyi biliyorsunuzdur, ama; şirket rayına oturduğu anda yanı kurumsallaşma süreci bittiği anda 1 yaşına girmiş demektir. Hatta doğum günü partileri yapılır. :) Kurumsallaşmanın uluslar arası olması gerekmez. Tabii ki temel yapı taşı büyük oranda dış ülkelere bağlı olsa da, biraz süsleme ve bir İngilizce web site bazen bu sorunu yüzeysel de olsa halletmiş olur. Kürselleşme ise bambaşka bir husustur. Öncelikle, sadece kurumsal şirketler kürelleşebilir! Küreselleşme tüm dünya tarafından kabul görme, bir takım sistemler-programlar-oluşumlar-topluluklar üzerinde söz sahibi olma ya da o kadar 'büyük' olabilme, aynı zamanda 'tek' olmasanız da tek olabilmek için treni raydan çıkarmadan son gazla ilerlemektir! Bunun için çalışmaktır... Facebook önce Harvard Üniversitesi bünyesinden koptu ve ilginç bir şekilde henüz kurumsallaşmadan küreselleşmeye çalıştı. Web dünyası, yani sanal dünya, reel dünyayla her ne kadar ilişkili olsa da, bazen kurallar yer değiştirebiliyor. Buna çok şahit oldum... Dünya çapında filmlerle, dizilerle, diğer paylaşma siteleriyle yayılmaya başlayan Facebook füryası, o sırada kurumsallaşma aşamasına henüz girmişti... Mr. Zuckerberg bunu çok iyi hesapladı ve markasını yaratmış oldu. Öncesinde Youtube da aynı yolu izlemişti. Ve sonrasında Google çatısı altına girmişti zaten. Demek istediğim, kurumsallaşma dediğimiz yasal olarak da fiziki olarak da sanal olarak da fikirsel-teoresel olarak da şirket planlarının, kararlarının, sistemlerinin rayına girmesidir. Küreselleşme de Global dünyada yer edinmek, bizim tabirimizle Sağlam taşa tutunmaktır... Facebook da Youtube da çok iyi çıkış yaptı. İyi zamanda boşluğu doldurdular. Yurt dışında yaşıyorum. 2 ay önce Türkiye'deyken 250 milyon civarında olan Facebook üye sayısı, Mark Zuckerberg'in açıklamasıyla bugün 350 milyonu geçmiş durumda... Ve Serdar Kuzuloğlu da bir porgramında dile getirmişti, internet eşittir facebook olarak bilen ve o şekilde bilgisayar kullanan milyonlarca insan var! Bu küreselleşmedir! Teşekkür ederim...