Facebook'un Geleceği Üzerine Düşündüklerim...
Genel

Facebook'un Geleceği Üzerine Düşündüklerim...

facebook-logoFacebook nereye gidiyor? Şu anda ne yapıyor, daha önemlisi ne yapmak istiyor?

Bildiğiniz gibi Facebook insanların arkadaşları ile iletişimde olmasını sağlayan bir sosyal ağ. Hepimiz Facebook vasıtası ile yaşadığını öğrendiğimiz orta okul - lise arkadaşlarımızla bir kere buluştuk. Ama ikinci buluşma genellikle olmadı. Çünkü baktık ki, konuşacak bir şeyimiz kalmamış, bambaşka insanlar olmuştuk. Bir geçmişimiz vardı, o da bitmiş. O kadar Web 2.0'dı ki bu süreç, etkileşim, iletişim hepsini içinde barındırıyordu.

Ama öğrendik ki bizim için asıl önemli olan kişilerle bir geçmişimiz olup olmaması değil, bir geleceğimizin olmasıydı. O yüzden ortak ilgi alanlarımızın olduğu kişilere doğru bir platforma kaydık. Bunun klasik bir örneği Friendfeed oldu. Orada internet, reklam, pazarlama dünyası ile ilgili insanlardan yeni bir komünite oluşturduk.

Bir gün aniden Facebook, Friendfeed'i satın aldı. Facebook ne yapmak istiyordu acaba? Benim öngörüm şu yönde; Facebook Friendfeed gibi olmak istiyor! Şu ana kadar gerçekleşen tüm gelişmeler bunu gösteriyor. Friendfeed, zaten şu anda zamanının ilerisinde sosyal ağları kullanan kişilerden oluşan bir platform. Bugün Friendfeed küçük bir kitle tarafından nasıl kullanılıyorsa, yakın zamanda bu kullanım biçimi çoğunluğa yayılacak.

Örneklerim şunlar; Artık bütün sosyal ağlarımızı birbirine bağlayabiliyoruz. Bu konunun üzerine en çok düşen Facebook. Şimdi manuel olarak yapılan bu eylem yakın zamanda otomatik olacak diye tahmin ediyorum.

youtube-facebook-entegrasyonu-hasan-basusta

Bu sadece bir örnek, aynısını hemen hemen her sosyal ağ için yapmak mümkün. Google da bu konuda çok proaktif davranıyor ama Facebook kadar değil. Ben Facebook'u bir ara çok az kullanırken şimdi daha sık kullanmaya başladım. Nedeni ise Facebook ve Friendfeed kullanım amaçlarının birbirine yaklaşmaya başlaması. Aşağıdaki örnek resimde görüyorsunuz. Bir video beğendiğimde bu Facebook ana sayfaya çıkmaya başladı, bir beğeni (like) yaptığımda, arkadaş olduğumda, fotoğraf yüklediğimde...

facebook-hasan-basusta

Direkt mesajlar, fotoğraflar, blogumu takip etme özelliği, grup kurma ve yönetme gibi özellikler hali hazırda Facebook ile Friendfeed arasındaki benzerlikler. Ama Facebook'un hali hazırda Friendfeed'den çok üstün özellikleri var. Bir kere kullanıcı kitlesi çok daha geniş. Etkinliklerimizi oradan yönetebiliyoruz. Widget'lar ile web sitelerini Facebook üzerinden kullanabiliyoruz ve gittikçe diğer sosyal ağlarımızı Facebook üzerinden yönetmeye başlıyoruz, ki buna Friendfeed dahil.

Sonuç olarak bu gelişmeler gösteriyor ki, ileride kullandığımız web sitesi sayısı gittikçe azalacak. Mesela, sosyal ağ olarak sadece Facebook'u kullanacağız. Ona benzer servisler üreten web sitelerinin de geçmişte olduğu gibi Facebook tarafından satın alındığını göreceğiz. Böylece farklı ağlardaki bilgilerimiz tek bir ağda birleştirilerek, o sitenin bizim hakkımızda neredeyse her şeyi bildiğine ve bize ona göre içerik göstereceğine şahitlik edeceğiz. O zaman Web 3.0'a daha yakın bir yapı içerisinde olacak servisler sayesinde kaliteli ve ilgili içeriğe zaman kaybetmeden ulaşma ve bu içeriği paylaşma şansımız olacak... Çok yakın bir gelecekte...

Yorumlar (9)
 1. Aytaç Zeren Aytaç Zeren

  Facebook gerçektende insanların özel yaşamlarına çok girmeye başladı. Paylaşımın olduğu yerde facebook'un olmadığını görmek neredeyse imkansız hale geldi.

  Mesela eskiden facebook videos kullanılmıyordu ancak şimdi daha çok kullanılmaya başlandı. İnsanlar gün geçtikçe facebook tan daha farklı şekillerde faydalanmaya başlıyor.

  Bence Community Building, facebook ile sona ermiştir. Artık bu tarz projelerin ayakta durabilmesi çok büyük risk sermayelerine bağlı. Aslında buda yeterli değil artık. Bundan sonra ki aşamada kullanıcıların çok spesifik alanlarına hitap etmek lazım. Tabii bunu yaparken yine facebook gibi uygulamalarla tam entegrasyonda bir olmazsa olmaz.

  Kısacası nasıl ki kurulan her web sitesi şu anda google imparatorluğunun bir derebeyliği konumundaysa, kurulacak her community projeside facebook un bir derebeyliği olmak zorunda olacak.

 2. Artık herkes eski arkadaşlarını buldu sanırım. Facebook'un misyonunu tamamlamış olması gerekiyor. Ne zaman facebook'a giriş yapsam paylaşılan videolar ve farmville isteklerinden başka birşey gözüme çarpmıyor. Facebook'un geleceğini açıkcası bende merak ediyorum. Türkiye kullanıcısı olarak yaptığımız tek şey video paylaşmak ve zanga nın oyunlarını oynamak. Bir de "*** sebeple *** kişi bulurum gruplarını kurup katılmak"

  Facebook'un geleceği için evdeki sihirli küreme bakmalıyım sanırım.

  1. Belgin Belgin

   fecebok, eğer ki , düzgün kulanılırsa insanlık adına doğa adına hayvan hakları adına sanat adına sanatsalık kültüresellik adına, ve dostane açıdan kardeş hane acısından dini, dili, rengi, ırkı , olmaksızın paylaşılırsa ve eğlencenin tozunu kacırmadan fecebooks insanları birleştiren , bir sayfa ve iyi niyet olursa eşi bulunulmaz bir yer fecebook.

   1. Çizdiğiniz pembe tablo sanırım herkesin düşlerini süslüyordur. Serdar Öztürk dünya gerçeklerini (özellikle Türkiye tarafı) özetlemiş. Kendi hesabım yok ama çevremdeki herkesin kullanımı anlatılan şekilde.

 3. Serdar Serdar

  Facebook, sosyal paylaşım platformu olmanın ötesinde Generation-Y için bir yaşam alanı haline geldi. Eski dostlarla buluşma bunun katkılarından sadece küçük bir parçası.

  Sosyal medya olamayacak kadar kalabalık bir sistem oldu öte yandan. SPAM denecek düzeyde çok feed geliyor buradan.

  teknik açıdan baktığımızda Facebook; Youtube, twitter, friendfeed, msn,... hepsinin yapabildiklerini tek kimlik altında yapabiliyor. ama algısal olarak "integrated social platform" gibi konumlanmamış durumda.

  Bu yüzden 'Community building' fonksiyonu henüz bitmemiştir. Gene de insanlar (en azından ben) bir kaç hesap yönetmekten yoruldum. Bir başka platforma tahammülüm kalmadı :)

 4. şu sitede okuduğum en kayda değer yazı. bakış açınız yorumlarınız çok güzel.

 5. Arda Kural Arda Kural

  Recep İvedik 2 yıl önce facebook'un yorumunu en tatmin edici bir şekilde yapmıştı.

 6. Ergün Ergün

  Çok güzel tespitler, tebrik ediyorum Hasan Bey

 7. Metin Karaağaç Metin Karaağaç

  bazı konular mükemmel