Facebook’un Video Gösterim ve Türkiye İstatistikleri Yükselişte
Arama
Video

Facebook’un Video Gösterim ve Türkiye İstatistikleri Yükselişte

facebookSon hamleleriyle sıradan sosyal bir ağ olmaktan ileriye giden Facebook’un büyümesi görünüşe bakılırsa durdurulamıyor. Yakın zamanda sunucu sayısını 30.ooo’e çıkaran Facebook’un teknoloji bölüm şefi Jeff Rothschild‘e göre Facebook’un günlük veri depolaması da 25 terabyte‘a ulaşmış durumda. Özellikle video paylaşımıyla canlılığını koruyan Facebook’un internetin en geniş video ve fotoğraf arşivlerinden biri haline geldiğini tahmin edebiliyoruz artık.

facebook-türkiye-webrazzi Bu konudaki son duruma bir kaç istatistik ile göz atmakta fayda var. Facebook, Ekim itibariyle Amerika’da tekil ziyaretçi sayısını 2.4 milyon arttırırken, Compete‘e göre Facebook’un büyümesi yanında MySpace kan kaybetmeye devam ediyor. Facebook’un Avrupa’daki üye sayısı bazında büyümesine bakacak olursak Türkiye’nin önde olduğu bir tablo göze çarpıyor. Avrupa’da 100 milyon üye sayısına  yaklaşan Facebook’un 15 milyona yaklaşan Türk kullanıcı sayısı son eylül ayında 1.072.000 kişiye karşı gelen %8’lik bir artış sağlamış. Almanya ile birlikte diğer bazı Avrupa ülkelerinde de iki basamaklı büyüme oranları dikkat çekiyor.

Nielsen-Facebook webrazzi

Sosyal ağlar arasındaki trafiği de Facebook Connect‘in geliştiricilere açılmasıyla belirgin artış gösteren Facebook’ta önemli bir veri de video portalları üzerindeki izleme oranlarına dair Nielsen tarafından açıklandı.

Amerika bazlı istatistiğe göre en çok video gösterimi yapan ağlar arasına Facebook da katılmış. Listeye 10. sıradan giriş yapan Facebook’un YouTube karşısındaki trendi artmış gözüküyor. Listede toplam video görüntüleme üzerinden son sırada yer alan Facebook’un video görüntüleyen tekil üye sayısı ise 23 milyon, yani bu bakışla Facebook YouTube ve Yahoo’nun ardından 3. sırada yer alıyor.

Şu anda videolarmızı arkadaşlarımızın paylaşımları arasında görebilsek de, Facebook’un video izlenme bakımından ilk sıralara girmesinin yolu, video havuzu için arama seçeneklerini özelleştirmesinde saklı diye düşünüyorum. Ama odak noktasını kaydırmak istemeyen Facebook belki de kullanıcıların pasif eylemlere bulaşmasını çok fazla istemiyor.

Facebook Developer Garage‘in geçtiğimiz günlerde Türkiye’de de ilk etkinliğini düzenlemesinden Facebook’un Türkiye’yi önemsemeye başladığı anlamını çıkarabiliriz ama biz de bu kullanıcı potansiyelini nasıl verimli kullanabileceğimizi düşünüyor muyuz acaba?

Umarım 2007 yılında pek farkına varamadığımız Facebook’un geleceğini daha iyi öngörebiliriz.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (15)
 1. Heni Hazbay dedi ki:

  “internetin en geniş video sitesi” demek doğru olmaz. Yakın gelecekte de öyle olacak gibi durmuyor.

  1. Fırat Demirel dedi ki:

   Heni, fikrim o değildi. 😉 Küçük bir kelime kaybı olmuş. Doğru olanı yazdım şimdi. Erken uyarı için teşekkürler.

   1. Heni Hazbay dedi ki:

    Eline sağlık Fırat 🙂

 2. İbrahim dedi ki:

  Youtube gibi siteler kapanınca olacağı budur tabi. İnsanlar video upload sitelerini kullanmak yerine, herkesi bulabildiğiniz Facebook’a video yüklemek veya onları izlemek doğaldır …

  1. İhsan Dişkan dedi ki:

   Facebook video trafiğinin Youtube ile pek alakası olmadığını düşünüyorum.
   Fırat’ın da dediği gibi;
   “Odak noktasını kaydırmak istemeyen Facebook belki de kullanıcıların pasif eylemlere bulaşmasını çok fazla istemiyor.”
   Yani Facebook video ile YouTube farklı kulvarlarda ve kullanıcılar kesinlikle bunun farkında.

 3. Erhan Kocabaş dedi ki:

  Facebook çok akıllıca bir karar verip trendi iyi yakaladı sadece video değil paylaşım ile ilgili özelliklerini geliştirdi. akışı direk ana sayfaya koydu. İnsanların ilgisi rutin şeylerden dolayı kaybolmaya başlamıştı ki tekrar hayatımıza geri dönüş yaptı.

 4. ron dedi ki:

  “rothschild” soyadı?

  hahahaha 2 sene evvel facebook’un arkasında cia vs. var demiştim. insanlar gülmüşlerdi. gülen kişiler şimdi rothschild soyisminin geçmişini araştırıp facebook’daki mesajlarını, yaptıkları hareketlerini silemedikleri tüm hareketlerini -kısacası dosyalarını- nasıl yokedeceklerini düşünsünler…

  http://www.accel.com/people/bio.php?person_id=14&group_id=2

  1. Hakan Çeliker dedi ki:

   evet yazıyı okuyunca ilgimi çeken direk Jeff Rothschild ismi oldu. ve nedense “iki gencin garajda başladıkları başarı hikayesinden daha fazlası bu” imajı yerleşti aklıma…

 5. Facebook Developer Garage’da Türkiye’den gelen trafik gelir oluşturmadığı için “çöp trafik” kabul ediliyordu. Bu konuda bir bilginiz var mı acaba Fırat Bey?

  1. Fırat Demirel dedi ki:

   Facebook’un gelir modeline dair bir araştırma incelemedim ama bunun üzerine çok çalışmadığı ve reklam modelinin çok başarılı olmadığı(en azından ülkemizde) bir gerçek. Tabi bizim internet deneyimimiz de bunu katlıyor. Şuradaki yorumlar sanırım bizim kullanıcı olarak değerimizi anlatıyor. http://irt.me/Q1C

   Ayrıca soru için teşekkürler, konuyla ilgili bir inceleme paylaşmaya çalışırım. 😉

 6. Aytaç ZEREN dedi ki:

  e-tohum bana başından beridir inandırıcı gelmiyor. Siteye giripte bu site bu proje bu iş için vardır sonucunu çıkarabileceğiniz bir yer yok. e-tohum toplantısı şu tarihte yapıldı, bu tarihte şu oldu falan filan. Valla kusura bakmayın ama Türkiyede melek yatırımcı yokki, kaldı melek,melek yatırımcı danışmanı olsun.

  Zaten kafamız hep öyle çalışmazmı bizim? Bir işin mutlaka en uzman bir kişisi vardır. O kişiden geçer herşey. Her konuda bilir kişi olan bir tek o vardır. Onu büyütürüz, büyütürüz gözümüzde. Allah aşkına söyleyin. Eğer bir kişinin çok parlak bir fikri varsa bunun patentini felan almadan birilerinin önünde neden söylesinki? Bu toplantının ne manası var?

  Belliki parlatılmış ama yeni olmayan sitelerin, insanlara servis edildiği bir toplantı. Yakında istanbulda yaşamaya başlayacağım, müsait olduğum ilk zamanda da toplantısına katılacağım ve inşallah ben haksız çıkarım.

  1. Ali Altuğ Koca dedi ki:

   e-tohum toplantısıyla facebook haberi arasında nasıl bir bağlantı kurdunuz anlayamadım.

   Facebook Developer Garage’dan bahsediyorsanız onun e-tohum’la bir ilişkisi yoktu. E-tohumlarda görüşmek üzere

   1. Aytaç ZEREN dedi ki:

    😀 Pardon başka bir başlığa vereceğim cevabı bazı viral(malware, adware v.b.) durumlardan dolayı notepad de yazdım ve yanlışlıkla bu başlığa yapıştırdım. Bu ortakantin.com satışı ile ilgili habere bir yorumdu. Kusura bakmayın.

Bir Yorum Yazın