Türk Sinema Bloglarını İnceledik!
Arama
Blog

Türk Sinema Bloglarını İnceledik!

turk-sinema-bloglari

Blograzzi’de sadece teknik konulardan bahsetmeyeceğiz, zaman zaman burada Türk bloglarından seçmeler veya tanıtımlarda yapacağız. Uzun süredir blogları takip eden biri olarak bir iki tane sinema blogunu takip ediyordum. Bu bloglar bildiğiniz Pilli sitelerinden sinepil.org ve sadibey‘di.  Geçen gün webde kaybolmuşken bakiniz.com’a girdim ve çok değerli bir sinema içeriğinin olduğunu gördüm. Bunun arkasından bağlantılı  siteleri dolaşa dolaşa sinemanın farklı türlerinin anlatıldığı ve sürekli güncel sinema bloglarını keyfettim.

Türk blog dünyasındaki yazı sıklığının azalması hepimizin dikkatini çekmişti ama benim gördüğüm sinema bloglarında böyle bir durum söz konusu değil. Neyse lafı çok uzatmadan bloglarımıza geçelim.

Sadibey: sadibey blogu yaklaşık olarak ben blogları bildiğimden beri var. Çok sayıda yazarın izlenimlerini paylaştığı, Türk sinemasıyla ilgili rakamlara ve sektöre yönelik yazıların yayınlandığı, son dönemde kültürel etkinliklere ve basın bültenlerine de çokça yer verilen kaliteli bir sinema blogudur. Tasarım olarak default wordpress temasını kullanan blogun günün önemine göre tek değişen alanı en üstteki header kısmı.

santo-invasion-marcianos

Bakınız: Başlarkende dediğim gibi dikkatimi tekrar sinema bloglarına yönlendirmeme sebep olan Bakiniz.com’da sadibey gibi bir topluluk blogu. 26 yazarla yayınına devam eden blogda kaç yazarın aktif olarak sürekli yazdığını bilmiyorum ama hergün 2-3 yazı çıkıyor. Sinemanın yanında diziler hakkında da yazıların yer aldığı blogda zaman zaman özel röportajlarda yer almakta.

TersNinja, “Sinemasız kalmayın çünkü sinema hayatı “eşsiz” kılar” mottosuyla bizi karşılayan blogda yeni ve eski filmlere yönelik zaman zaman acımasız eleştirilere yer veriliyor 🙂 Ninjaların sinema anlayışını anlamak için manifestolarını okumayı ihmal etmeyin.

iyi ‘kötü film’, Tolga Demirtaş tarafından hazırlanmış olan blog genel akımdan farklı filmleri masaya yatırıyor. Zombi, uzaylı, vampirler ve kovboyların sıkça cirit attığı blogda bilinmeyen ama kendi kategorisinde kült eser olmuş filmlere yer veriliyor. Kısacası iyi olan “kötü filmler” konu ediliyor.

venom-dar

Öteki Sinema: iyikötüfilm ile içeriği benzerlik gösteren öteki sinema; Erotic Nights Of The Living Dead, Beat Street, Viridiana gibi adını kolay kolay duyamayacağınız televizyonların gece yarısından sonra yer verdiği geri planda kalmış filmleri inceliyor.

Kahramanlar Sinemada, blogu süper kahraman filmlerini ve çizgi filmleri konu alıyor. Özellikle internette hakim olan 80’lerde çocuk olanlar için çokça sevimli içerik sağlıyor. Benim hemen dikkatimi çeken Spiderman çizgi filmlerinin bölüm özetlerinin sitede bulunmasıydı. Sizde kendi süper kahramanınızı bulabilirsiniz.

Benim ilgimi çeken sinema blogları bunlardı. Elbetteki çok değerli başka sinema blogları da vardır belki de kendi alanında en önemlilerini ıskalamış bile olabilirim. Eğer sizinde sinema ile ilgili bir blogunuz varsa veya tavsiye edeceğiniz yorumlarda paylaşırsanız haberimiz olur.

Ekleme: Dediğim gibi atladığımız bloglar olmuş, Webrazzi yazarlarından Erhan Erdoğan’ın kardeşi Emre’nin blogu Cinemazy Blog‘da takip edilesi sinema blogları arasında duyurulur 🙂

Yorumları GösterYorumlar Gizle (25)
 1. Erhan Erdoğan dedi ki:

  Fırat: Kardeşimin blogunu nasıl atladın? : ) http://cinemazy.com/blog. Olmadı. Daha da girmem yazılarına. : ))

  1. Arda Kutsal dedi ki:

   Fırat mı? 🙂

  2. Ali Altuğ KOCA dedi ki:

   Sen daha yazıyı kimin yazdığına bakma sonra bide torpil iste neyse ekledim efendim 🙂

   1. Erhan Erdoğan dedi ki:

    Nasıl saçmalamışım. : )) Pardon Ali Altuğ, beynim bıraktığın gibi sanırım. : )

 2. Fırat Demirel dedi ki:

  İyi geyik olmuş ama ben olsam atlamazdım Erhan. 😛

 3. Rıza Selçuk dedi ki:

  Ben de kendi çapımda gayri muazzam olarak bir şeyler karalıyorum. Umarım ilginizi çeker; http://www.rssimge.com

 4. murat dedi ki:

  Sadi Bey'in iyiden iyiye basın bülteni akıttığı bir devirde içindeki çetin ceviz incelemelerle http://www.sinemaestro.com ve bu oluşumun ilk hali http://sinister.azbuz.com da en azından kayıtlara geçmeli…

 5. SirEvo dedi ki:

  Bu da benim naçizane izlediğim filmler üzerine yazdığım blogum. Arada genel içeriğe de kayıyor tabii. :))

 6. Bizde kendi halimizde bir blog oluşturduk emekli olana kadar yazacaz :)) , işin espirisi bloglar kulanım maksatlarına göre birçok web sitesine taş cıkaracak kulanım imkanları sunmakta , doğru kulanıldığında bir çok yararıyla karşılaşılacağı şüphesizdir.

  Sinema filimlerini farklı görüşlerden yorumlanması filim hakkında ön görülerin artmasına neden olduğu gibi , kısa bilgi önbilgi enildiğinden güzel bir çalışmadır.
  Başarılar dilerim

 7. Eren dedi ki:

  liste eksik 😉

  sanarist.blogspot.com

 8. Gurkan dedi ki:

  Birde http://www.sinekafe.net var.

  Makale güzel olmuş. Yazan arkadaşa teşekkürler.

 9. Kadir dedi ki:

  Merhaba,

  http://www.sinemayadair.com/

  Yenilenen teması, domaini ve içeriği ile sinemaseverlerin hizmetinde…

 10. FilmMedya.Net dedi ki:

  merhabalar http://filmmedya.net yeni ve güncellenen filmler arkadaşlar beklerim.

 11. Nazlı dedi ki:

  Arkadaşımla yeni açtığımız blogda sinema,kitap,televizyon konularında yazı yazmayı amaçladık. Blogumuz daha çok yeni ama inanıyorum ki geliştireceğiz,sizi blogumuza beklerim.

 12. iyi sinek dedi ki:

  sadece sinemanın olduğu, film listelerine yer veren blog.

 13. yüksek topuk dedi ki:

  Yorumlara bakılırsa sinema kültüründe blog olması şart.Zaten insanlar filmlerle ilgili yorumları en iyi burdan öğrenebilirler.

 14. Kemal Çifci dedi ki:

  Keşke bu sayfayı güncellesiniz, 2009’dan bu yana sinema bloglarında değişimler oldu. Yine de faydalı bir post, teşekkürler.

 15. İlk İnsan dedi ki:

  Bide “Bir zamanlar sinema” var. Güzel işler yapıyorlar. Bu arada benim bloğum değil. 🙂

 16. Volkan dedi ki:

  Bu yazının güncellenmeye ihtiyacı var. Bu süreç içerisinde http://www.setreter.com aradaki açığı kapattı güncel bilgilerle yayında. Yeni yazınızda sizin için bir alternatif olabilir.

Bir Yorum Yazın