Siyasi Gündem Facebook'ta Türk Bayrağı Sayfasının Hayran Sayısını Artırdı

Siyasi Gündem Facebook'ta Türk Bayrağı Sayfasının Hayran Sayısını Artırdı

Facebook fan (hayran) sayfalarının üyelerinin artması veya azalması Webrazzi'de yer verdiğimiz konulardan değil aslında. Ancak ülkemizdeki açılım tartışmaları sürerken bunun yansımalarının internete de taşınmasından dolayı bu haberi paylaşmanın önemli olabileceğini düşünüyoruz.

Facebook'ta 14 milyondan fazla üye ile 3. en büyük nüfusa sahip ülke şu anda Türkiye. Dünyanın en popüler sosyal ağı sahip olduğu nüfusun yanında gerekli gereksiz bir çok fan (hayran) sayfası ve grubu da bünyesinde barındırıyor. Haberimize konu olan Türk Bayrağı Fan sayfası da bunlardan biri. Gündemin de etkisiyle son 1 haftada 540.000 yeni üye kazanan sayfa geldiği nokta ile dünyada çeşitli bloglara konu olurken, Facebook'ta da bu hafta en fazla büyüyen sayfa ünvanına kavuştu.

top-gainers-of-the-week

Vatandaşın ülkedeki siyasi duruma tepkisini internette göstermesi son yıllarda alıştığımız bir durum, burada asıl eksik olan ise tepkiyi gösterebileceği düzgün ve aksiyon yaratılabilecek gerçek sayfaların olmaması. Türk Bayrağı Fan sayfasına bakacak olursak hiçbir aksiyonu olmayan, sadece görsel olarak her tarafı süslenmiş bir yapı sunduğunu görüyoruz. Bir aksiyon yaratmayan bu sayfanın yeterli gördüğü üyeyi topladığı zaman yapacağı şey ise açık seçik ortada diye düşünüyorum. Topladığı üyelere mesaj atarak kendi web sitesini veya başka Facebook sayfalarının tanıtımını ve reklamını yapmak... Hatta bunun örneklerini yönlendirdikleri Türkiye Cumhuriyeti uygulamasında yan menüde verilen linklerde de görebiliyoruz.

Durum böyle olunca bu sayfalar ve uygulamaların üye sayıları sürekli artıp azalıyor ama hiçbir gerçek etki gösteremiyor. Geçtiğimiz günlerde Hasan'ın incelemesinde Amerikan Başkanı Barrack Obama'nın sosyal medya kampanyasının ne kadar büyük etki yarattığını okuduk. Farklı amaçlarla yapılmış Türk Bayrağı sayfasının ne kadar üye topladığı ortadayken, düzgün yönetilen ve amacına hizmet eden bir kampanyanın her türlü konu için çok daha büyük yarar ve fayda sağlayabileceğini düşünüyorum.

Lobicilik ve siyasi kampanya yönetimi bizde ne kadar yaygın ve başarılı bilemiyorum, yalnız online mecraya pek uğramadıkları ortadayken çok başarılı oldukları da söylenemez. Seçim dönemini hatırlayacak olursak, siyasi partilerin Google reklamlarında boy gösterdiğini ve bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar siyasetçinin (genelde belediye başkan adayları) şu anda atıl durumda olan Twitter hesapları aklımızda kalanlar. Sanırım tekrar seçim dönemine kadar internette ne bir siyasi partiden ne de sivil toplum kuruluşundan online kampanyalar göremeyeceğiz.

Sonuç olarak, Facebook'taki Türk kullanıcılarının neredeyse %10'u bir grupta birleşebiliyorsa, ciddi bir organizasyon tarafından yönetilen bir grubun hem ulaşacağı kitle hem de sağlayacağı fayda daha etkili ve değerli olacaktır.

İnternetin hayatlarımızın ne kadar içine girdiği, sosyal medyanın gündelik konuları nasıl milyonlara aktarabildiği açısından önemli bir örnek olarak gördüğüm bu gelişmenin ciddiye alınması ve bundan sonrası için sadece siyasi partiler açısından değil, sivil toplum kuruluşları ve diğer organizasyonlar için de yeni bir vizyon yaratmasını umuyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.