Siyasi Gündem Facebook'ta Türk Bayrağı Sayfasının Hayran Sayısını Artırdı
Genel

Siyasi Gündem Facebook'ta Türk Bayrağı Sayfasının Hayran Sayısını Artırdı

Facebook fan (hayran) sayfalarının üyelerinin artması veya azalması Webrazzi'de yer verdiğimiz konulardan değil aslında. Ancak ülkemizdeki açılım tartışmaları sürerken bunun yansımalarının internete de taşınmasından dolayı bu haberi paylaşmanın önemli olabileceğini düşünüyoruz.

Facebook'ta 14 milyondan fazla üye ile 3. en büyük nüfusa sahip ülke şu anda Türkiye. Dünyanın en popüler sosyal ağı sahip olduğu nüfusun yanında gerekli gereksiz bir çok fan (hayran) sayfası ve grubu da bünyesinde barındırıyor. Haberimize konu olan Türk Bayrağı Fan sayfası da bunlardan biri. Gündemin de etkisiyle son 1 haftada 540.000 yeni üye kazanan sayfa geldiği nokta ile dünyada çeşitli bloglara konu olurken, Facebook'ta da bu hafta en fazla büyüyen sayfa ünvanına kavuştu.

top-gainers-of-the-week

Vatandaşın ülkedeki siyasi duruma tepkisini internette göstermesi son yıllarda alıştığımız bir durum, burada asıl eksik olan ise tepkiyi gösterebileceği düzgün ve aksiyon yaratılabilecek gerçek sayfaların olmaması. Türk Bayrağı Fan sayfasına bakacak olursak hiçbir aksiyonu olmayan, sadece görsel olarak her tarafı süslenmiş bir yapı sunduğunu görüyoruz. Bir aksiyon yaratmayan bu sayfanın yeterli gördüğü üyeyi topladığı zaman yapacağı şey ise açık seçik ortada diye düşünüyorum. Topladığı üyelere mesaj atarak kendi web sitesini veya başka Facebook sayfalarının tanıtımını ve reklamını yapmak... Hatta bunun örneklerini yönlendirdikleri Türkiye Cumhuriyeti uygulamasında yan menüde verilen linklerde de görebiliyoruz.

Durum böyle olunca bu sayfalar ve uygulamaların üye sayıları sürekli artıp azalıyor ama hiçbir gerçek etki gösteremiyor. Geçtiğimiz günlerde Hasan'ın incelemesinde Amerikan Başkanı Barrack Obama'nın sosyal medya kampanyasının ne kadar büyük etki yarattığını okuduk. Farklı amaçlarla yapılmış Türk Bayrağı sayfasının ne kadar üye topladığı ortadayken, düzgün yönetilen ve amacına hizmet eden bir kampanyanın her türlü konu için çok daha büyük yarar ve fayda sağlayabileceğini düşünüyorum.

Lobicilik ve siyasi kampanya yönetimi bizde ne kadar yaygın ve başarılı bilemiyorum, yalnız online mecraya pek uğramadıkları ortadayken çok başarılı oldukları da söylenemez. Seçim dönemini hatırlayacak olursak, siyasi partilerin Google reklamlarında boy gösterdiğini ve bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar siyasetçinin (genelde belediye başkan adayları) şu anda atıl durumda olan Twitter hesapları aklımızda kalanlar. Sanırım tekrar seçim dönemine kadar internette ne bir siyasi partiden ne de sivil toplum kuruluşundan online kampanyalar göremeyeceğiz.

Sonuç olarak, Facebook'taki Türk kullanıcılarının neredeyse %10'u bir grupta birleşebiliyorsa, ciddi bir organizasyon tarafından yönetilen bir grubun hem ulaşacağı kitle hem de sağlayacağı fayda daha etkili ve değerli olacaktır.

İnternetin hayatlarımızın ne kadar içine girdiği, sosyal medyanın gündelik konuları nasıl milyonlara aktarabildiği açısından önemli bir örnek olarak gördüğüm bu gelişmenin ciddiye alınması ve bundan sonrası için sadece siyasi partiler açısından değil, sivil toplum kuruluşları ve diğer organizasyonlar için de yeni bir vizyon yaratmasını umuyorum.

Yorumlar (7)
 1. Ceyhun Gungor Ceyhun Gungor

  2.157.000 hayranı olan Galatasaray'ın da bu sıralamada yer alması gerektiğini düşünüyorum. Neticede Kasım ayı Galatasaray Fan Sayfası istatistiklerine baktığımızda %3.826'lık bir oran ile karşılaşıyoruz. :)

 2. Böyle ucuz yazılar, fikriniz varmış gibi fikir sahibi olmacalar... Yapmayın, komik olmayın.

 3. Sevgili Ahmet çok daha değerli fikirlerin varsa (örneğin güncellediğin bir blog olabilir)konuyla ilgili bir postunun linkini eklersin bizde o çok daha değerli fikirlerinden nasipleniriz.Ama siyasi açıdan elinizde kalan bir projenin o çok güvendiğiniz halktan veto yemesi sinirinizi bozuyorsa yapacak hiçbir şey yok.Ne diyordunuz yeter söz milletin buyrun söz millette 1,5 milyon hayran.

 4. Hüseyin Hüseyin

  Fatih'in dediği gibi çok daha değerli fikirleri olan parlak kişilikli bir insana yakışır bir cevap yazmanız gerekirdi. Yazının altına sadece ucuz yazı demek fikir sahibi bir insanın yapacağı açıklama değildir.

  Sevgili Ali ve bu yazıya gelince son derece güzel ve webrazzi'ye yakışır bir yazı. Güncel internetin nabzını tutan, spordan siyasete, teknolojiden geçmişe kadar birçok konuda çok değerli analizlere yer veren sitede yine son derece güncel bir internet analizi ve yorumlara bakılırsada analizler yerine ulaşmış.

 5. Çok güzel bir tespit olmuş.Tebrikler

  Tam bir heberci gibi gerçek verilerle konu yetirince analiz edilmiş.

 6. Sevgili Fatih ve devamında cevap verenler.

  Bir,

  Bu muhalefet ucuz bir muhalefettir ve siyasi bir duruşu, örgütlenmeyi temsil edemez. İdeolojik kökeni ve yapısı en az resmi tarih teorisi kadar ucuz ve adidir. Bu muhalefet türü bir alternatif üretemediği kaybolup, yitip gitmeğe mecburdur.

  İki,

  AKP'li değilim, CHP'li de değilim, MHP'li hiç değilim. Ne neoliberal hunharlık hissiyatındayım ne de milliyetçilik bir garabet kuyusunda debeleniyorum.

  Üç,

  Hayatım boyunca ve askerliğim sırasında yeterince "SAHİCİ" kan gördüm ve daha fazla görmek istemiyorum. Ben dağda arkadaşlarımla ölürken, sen ne yapıyordun bilemem ama savaşın adi, çirkin bir savaş olduğunu anlayamayacak bir yerlerde kendi metafiziğini üretiyordun. Biz de mermi tufanında askercilik oynuyorduk.

  Dört,

  Barışın dili geliştirilicekse eğer, düpedüz pespaye olan bu tip yazılarla yapılmaz. Ha kaldı ki, ben bu yazıdan herhangi bir şekilde barış özlemi/talebi düşüncesini çıkaramıyorum.

  Beş,

  Webrazzi siyasi duruşun olacağı son yerdir, o yüzden burası pek bir değer taşımıyor. Bir iki internet haberi okumak için girdiğim yer burası.

  Altı,

  Yukarıdaki analiz bomboştur, tipik bir acemilikle hazırlanmıştır. Ne bir sosyolojik çıkarım vardır ne de bir siyasi tespit. Ancak histerik pazarlamacılarla, ben kodumdan para kazanırım diye kendini yırtan geliştiricilerin ilgisini çekebilecek sıradan veri analizidir. Siyasal toplum bağlamından kopuktur, iktisadi siyaset bağlamının ise esamesi okunmamaktadır.

  Yedi,

  Fanatizminizin psikanalitik kökenleri üzerine düşünmek keyif verici. Şaşkınlığınızdan takallus etmiş göğsünüzü tahayyül etmek ise pek müthiş, pek naçizane.

  Patagonya Hayvanat Bahçeleri Murahhas Azası

  Prof. Dr. Ahmet.

  1. @Ahmet: Yazdığım yazıda siyasi olarak anlatılmak istenen birşey yoktur. Yazı ülkenin gündemindeki bir olayın internete ne kadar hızlı yansıdığı ve internetin aslında ne kadar etkin araç olarak kullanılabileceği üzerinedir.

   Kanımca siz gündemdeki konu hakkındaki görüşünüzü yansıtmak istediğiniz için yazıyı yanlış anlamışsınız.

   Webrazzi internet içeriği üzerine bir blogdur ve öyle kalacaktır. Siyasete girmek gibi bir niyetimiz yok merak etmeyin. :)