Google'a Türkiye'de 71 Milyon Vergi Cezası
Genel

Google'a Türkiye'de 71 Milyon Vergi Cezası

google-logoTürkiye online reklam pazarının en büyük oyuncusu konumundaki Google'a bugün 71 milyon TL vergi cezası kesildiğini Sabah Gazetesi'ndeki haberden öğrendik.

Konunun özü şöyle; Google Türkiye'de Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd Şti. ile konumlanmıştı. Ancak söz konusu durum Google AdWords reklam satışı olunca Google İrlanda üzerinden direkt işlem yapılıyordu ve faturalar oradan kesiliyordu. Her ne kadar Google Türkiye bu satışlarda direkt İrlanda üzerinden gidildiğini söylese de, vergi denetmenlerinin şirketin Türkiye'de aracı konumunda bulunduğunu tespit etmesinden dolayı Google İrlanda'nın vergi mükellefi olması gerekliliği gündeme geldi. Sonuç olarak kesilen ceza da bu sebebe dayalı olarak kesiliyor.

T.C. kanunlarına göre Türkiye'de temsilciliği bulunan bir şirket vergi mükellefi olarak kabul ediliyor ve sattığı hizmete karşılık vergisini ödemesi gerekiyor.

Konuyla ilgili Google Türkiye ile iletişime geçtik ve görüşlerini istedik. Google yetkililerinin yaptığı açıklama şöyle:

Google operasyonu olan her ülkede vergi kanunlarına uygun olarak hareket etmektedir. Türk yetkililer ile konu ile ilgili görüşmelerimiz sürmekte. Türk kanunlarına uygun hareket ettiğimize ilişkin inancımız tam.

Ayrıca cezanın hukuksal ve mali boyutunu da Ekşi Sözlük'ün ve Webrazzi'nin de avukatı olan Başak Purut'a danıştık ve kendisinden görüş istedik. Başak Purut'un konuyla ilgili görüşleri şu şekilde:

Konuya ilişkin medyadan edindiğim kısıtlı bilgi ışığında şunları söyleyebilirim.

Türkiye üzerinde gerçekleşmiş mal veya hizmet alım satım işlemlerinde gerek kurumlar veya gelirler vergisi, gerekse de KDV söz konusu olabilecektir.

Sorun bir kaç ayaklı gibi görünmekte:

Birincisi, Google, Türkiye'de yerleşik yabancı sermayeli bir reklam şirketi kurmuş durumda. (Bilgilerine ITO.org.tr kayıtlarından ulaşabilirsiniz.)

Ve haberlerden anladığıma ve uygulamalardan bildiğime göre de, bu şirket ya aktif faaliyet göstermemekte, ya da aktif faaliyet gösterdiği konularda dahi fatura kesmemekte veya hacminin çok az kısmını Türkiye üzerinden faturalamakta. (Bu haber ve vergi cezasından dolayı vardığım ve zaten uygulamadan da kısmen bildiğim bir durum.)

Türkiye'de bizzat faaliyet gösteren bir GOOGLE REKLAMCILIK VE PAZARLAMA LİMİTED ŞİRKETİ olmasına rağmen, Google aracılığıyla reklam verenler ve Google reklam alanlarına sitelerinde yer verenlere ilişkin tüm tahsilat, faturalama ve ödeme işlemlerinin tamamı yurt dışından yapılmakta.

O nedenle, bu vakada Google'ın yurt dışında kurulu bir şirket olması nedeniyle olayımızda KDV ve sair vergi muafiyetlerinin bulunup, bulunmadığı dahi tartışılacak durumda değil. Anladığım kadarıyla Türkiye'de yerleşik yabancı sermayeli bir şirketin Türkiye'den elde ettiği geliri vergi vermemek açısından yurt dışındaki şirketine doğrudan aktarması fiili cezaya konu olmuş durumda. Mevcut vergi mevzuatımız açısından bu pek şaşırtıcı değil.

Google Türkiye'de sadece irtibat bürosu (liason office) seviyesinde varlık gösteriyor olsaydı durum belki biraz farklı olacaktı ama bazı açılardan yine KDV ve dar vergi mükellefiyeti konu olabilirdi, olacaktı.

Tabi bu konunun bir diğer yönü var. Google'a reklam veren şahıs ve şirketler ile Google reklam alanlarını sitelerinde barındıran şahıs ve şirketler.

Google'a reklam veren şahıs ve şirketler ödemelerini bildiğim kadarıyla sadece kredi kartıyla yapmaktalar ve bu ödemenin Türkiye'de faaliyet gösteren Google'ın eline geçip geçmediğini dahi bildikleri söylenemez. Ancak Türkiye'de yerleşik şirket üzerinden işlem yapılması gerektiği varsayımında, bu kişilerin giderlerine ilişkin belge almış olmaları gerekmekte. Buradan bir sıkıntı doğması ihtimali mümkün.

Cezanın uygulanması, bundan sonra Google'ın Türkiye operasyonlarında yaratacağı etki gibi konuları şimdilik bir kenara bırakıyorum. Ancak merak ettiğim önümüzdeki günlerde Google yayıncısı olan web sitesi sahipleri için de herhangi bir tarafa, Google ya da yayıncıya, benzer bir ceza söz konusu olabilir mi? Bu konuda da Başak Purut şunları söyledi:

Google reklam alanlarına sitelerinde yer vererek gelir elde edenlerin bu geliri beyan etmeleri gerekmekte. Bu gelir beyan edilmesi gereken miktara ulaştığı halde beyan edilmiyorsa, Google'ın mevcut durumundan bağımsız olarak zaten bir yasaya aykırılık söz konusu kazanç sahibi açısından.

Bunun haricinde, bildiğim kadarıyla Google şu an reklamlarını yayınlayan kişilere ödemeleri yurt dışından yapmakta, aynı şekilde fatura düzenlemek isteyenler için de faturayı California/ABD adresine keşide ettirmekte ve fakat faturaların İrlanda'ya gönderilmesini istemekte. Şahsi kanaatim, Türkiye'de aktif bir Google şirketinin varlığına rağmen bu şekilde belge düzenleyenlerin herhangi bir sorun yaşamayacağı yönünde. Tabi şöyle bir sorun var, uygulamada faturalar yurt dışında yerleşik bir şirkete keşide edildiğinden site sahipleri KDV muafiyeti olduğu yönünde kanaate sahip oluyorlar ancak aslında bu durum biraz tartışmalı. Mevcut KDV mevzuatına göre hizmetin Türkiye'de kullanılmış olması bedele KDV uygulanmasını gerektiriyor zira "Türkiye'de yapılan, değerlendirilen veya faydalanılan hizmetler Türkiye'de ifa edilmiş sayılacaktır" açık hükmü bulunmakta.

Sadece Türkiye değil dünyanın da ilgi duyduğu konuyla ilgili TechCrunch da bizimle iletişime geçti ve detayları istedi. Sanıyorum ki, gün içinde onların da Google'ın cezası ile ilgili bir haberleri olacak ve konu dünya gündemindeki yerini alacak.

TechCrunch ile de görüşürken ortak bir nokta da takıldık. Dünyada Google'ın reklam operasyonunu sürdürdüğü başka ülkelerde de benzer vergi sorunları ve cezaları söz konusu olmuş muydu? Bizim ve onların bildiği böyle bir durum yok. Ayrıca Avrupada'da, mesela Belçika'da, Google Belçika devletine herhangi bir yerel vergi ödemiyormuş. Konuyla ilgili global örneklere hakim okuyucularımız varsa ve paylaşırlarsa memnun oluruz.

Şu aşamada Google açıklamasında da belirtildiği gibi görüşmeler sürmekte olduğundan, şimdilik süreci takip etmek gerekiyor. Gelişmeler olması durumunda elbette güncellemeleri yapıyor olacağız.

GÜNCELLEME: TechCrunch konuyla ilgili yazıyı yayınladı ve gündemine taşıdı.

Yorumlar (98)
 1. Çakma Blog Çakma Blog

  Google bu konuda cidden ayıp ediyor. Ülkemize vergi vermemek için adam akıllı bir temsilcilik açmıyorlar. Tüm işler irlanda üzerinden yürütülüyor. Hala bu sebepten dolayı youtubede kapalı duruyor.

 2. techcrunch'daki bu yazıyla ilgili yorumu da okumanızı öneririm.

  1. Prefabrik Yapı Prefabrik Yapı

   Google türkiyedeki reklam yayınlayan firmalara fatura kesiyor. Kestiği faturalarda kdv yazmıyor.

 3. Nanotürkiye Nanotürkiye

  Sanırım benzer bir sorun İngiltere'de olmuş: http://www.guardian.co.uk/technology/2009/apr/20/google-uk-tax-avoidance

 4. Musa Ünsal Musa Ünsal

  Kesilen her hizmet faturasının %33(ort.)'ünün vergi olarak alındığı Ülkemiz'de, Google'ın vergi ödeme gönüllüsü olmaması, seviyorum Türkiye'yi ödeyeceğim dememesi gayet doğal.

 5. Arkadaşlar TechCrunch da yapilan yorumlarda Türkiye ye hakaretler var.Lütfen tepkimizi belirtelim

  1. Çakma Blog Çakma Blog

   @ersin acaba hangi sayfasında tam linkini verebilirmisin?

 6. Seo Teknikleri Seo Teknikleri

  Sadece Türkiye'de değil dünya genelinde bazı ülkelerde aynı anda bu olayı yaşadılar.

 7. Google'ın Türkiye'de ofisinin olması bir anlam ifade etmez. Eğer reklam hizmetlerini ve ödeme işlemlerinin yurtdışında gösterek yapıyorsa bu ceza fos çıkar. Belki Google Türkiye sadece pazar araştırması ve geliştirmesi yapıyor.

 8. Merhaba,

  Bildigim kadariyla aktarmaya calisacagim bazi seyleri yanlisda biliyor olabilirim.

  Oncelikle Google'un Irlanda daki sirketinin OffShore bir sirket olmasi yuksek ihtimal. Bu sirketler illegal operasyonlar gerceklestirmezler sadece bulunduklari bolgedeki gelir vergisi avantajini kullanirlar. Bende Iskocya merkezli bir sirket kullaniyorum Yurt disinda yaptigim servis bazli islerde faturayi oradan kestigim taktirde ciddi vergi avantaji yasiyorum. Genelde OffShore sirketler Cayman Islands, British Virgin Islands gibi adalarda kuruldugu icin bazen musteri rahatsiz oluyor ve sizinle ticaret yapmak istemiyor ama Iskocya ve Irlanda da kurulu oldugu zaman herhangi bir sekilde offshore sirket oldugunu anlamiyorlar ve rahatsiz olmuyorlar. Google da Ingiltere, Almanya merkezli bir sirket yerine Irlanda merkezli bir sirketden bu yuzden fatura kesiyor olabilir. BU SADECE BIR TAHMIN.

  Yazida cok fazla detay olmadigi icin kesilen cezanin sebebide tam olarak belirtilmedigi icin sunu diyebilirim. Sizin sirketinizin merkezi Amerika olabilir, Turkiyede temsilcilik ofisi acabilirsiniz, isterseniz yine sirketinizin adini kullanarak Turkiyede yabanci sermayeli Turk sirketi acabilirsiniz ve yine isterseniz Turkiyeye avrupadaki bir sirketinizden satis yapabilirsiniz. Kimse faliyetlerinizden dolayi bu sirketleri birbiriyle iliskilendiremez (Temsilcilik ofisi ile Amerika merkezli sirket iliskilendirilebilinir sadece). Sirkelerin ortakgi veya sahibi ayni ise sizi iliskilendirebilirler ama burdada sirketin A.S. veya Limited olmasina bagli olarak size uygulanabilecek yaptirimlar kisitlidir.

  Google adwords hesabina yaptigim odemelerde "GOOGLE CCŞGOOGLE.COM " diye bir sey yaziyor bu yuzden provizyonu hangi ulkeden aldigini goremiyorum ama eger bu Irlanda ise ve faturayi Irlanda dan kesiyor ve vergilerini oranin yasalarina gore oduyorsa bu Turk Devletini ilgilendirmez. Turkiyedeki Google operasyonunun vergi odemesi icin Google Turkiyenin gelir elde etmesi gerekli bunuda Turk bankalari araciligi ile odeme kabul ederek yapabilir.

  Eger yukarida dedigim gibi Google Irlanda dan odemeyi alip faturayi oradan kesiyorsa sistemdeki acigi kullaniyor demektir. Bunuda sadece yapan Google degil ayrica yasalarda bunun suc oldugunu soyleyen bir madde de yok. Bu yuzden ben Turk Devletinin sansini denedigini dusunuyorum. Bu olayin dunyada yankilanicagini ve Turk devletinin kredisini dusuruceginide dusunuyorum.

 9. Ekim ödemeleri ceza yüzünden gecikmiş demekki.

  Bu ülkenin doğusunda, vergi vermeyen hatta su elektrik parası ödemeyenler dolu. (İnanmayan gitsin Şırnak'a, ya da şırnak'ta memurluk yapan tanıdıklarına sorsun).

  Devlet'in vergisini verenleri neden enayi yerine koyup kazancının yarısına el koyduğunu daha iyi anlarsınız.

  Amerika da zaten bütün istihbarat'a sahip biliyor hepsini ben neden vergi vereyim ki diyor Google.

  Burayı okuyan bir devlet yetkilisi varsa, doğudaki işletmelerden alınacak vergiyle, fatura ödemeleriyle çok rahat bütçe fazlası verileceğini biliyordur. Batıdaki koyunlar enayi yerine koyuldukça da böyle haberleri çok görürüz. Sonra da yabancı sermaye çekmek için telekomu özelleştiririz. Ve canım ülkemizin enayi yerine koyulan namuslu vatandaşları her daim devletine maaşının yarısını verir....

 10. Kesilen vergi cezasının miktarından hareketle Google'ın açıklamaya yanaşmadığı Türkiye reklam pazarındaki geliri tahminlenebilir mi acaba?

 11. Sanki bu durumda sadece google varmış gibi davranmanın anlamı ne ? Çok daha büyük paralar kazanan online oyun şirketlerine kim ne zaman el atacak acaba ?

  Savunmaya geçen arkaşlarıda anlamak mümkün değil. Vergi vermiyor 5 kişi hariç istihdam yaratmıyorsa başka ne faydası olacakki bu devlete ?

 12. Türkiye de para kazanıyorsa tabi ki yasal vergilerini ödeyecek, uzun süredir bu işle ilgili maliyecilerin devreye girmemesine şaşırıyordum tam destek veriyorum.

 13. Peki, adsense yayıncıları ne kadar limitten sonra vergi verecek? -verecek mi?- İşin garibi bu zamana kadar bununla ilgili herhangi bir çalışma yapılmadı. Ne devlet tarafından ne de Google tarafından... Yasal düzeyde sadece Google ile ilgili düzenlemelerden bahsediliyor, peki ya Google ile iş yapanlar, yani Google üzerinden sitelerinde reklam yayınlayanlar?Bu reklamlardan binlerce dolar para kazanan var. Şimdi bunların etekleri mi tutuşacak? :)

 14. Mafiamax Mafiamax

  @Ömer Faruk,

  Tech'deki Faruk siz misiniz bilmiyorum ama tüm yorumları okuduktan sonra size teşekkür ediyorum. Gerektiği gibi gerçekçi ve doğru yorumlarla karalama yorumlarına gerekli cevabı vermişsiniz.

  Türkiye'nin en büyük sorunu geçmişinde yaptığı ve halen bazılarını yaptığı hatalar yüzünden haklı durumda olsa dahi karalama kampanyalarına maruz kalmasıdır.

  Yasalar hakkında bir bilgim yok ama en nihayetinde bir ülkede para kazanıp faturayı başka yerden kesmekle vergiden muaf olunmaması gerektiğini düşünüyorum. Tabi yetkililer şimdiye kadar nerdeydi onu da anlamıyorum; durup durup borcun birikmesini mi beklediler? Yoksa koca devletin yeni mi aklı başına geldi?

 15. Gürsel Gürel Gürsel Gürel

  Bu tip meselelerde devletin yapması gereken ödeme yapılırken verginin kesilmesidir. Para yurtdışına ulaştıktan sonra vergi kesilmesi anlamsız ve zorlu bir çaba gerektiriyor. Öyle ise google'a reklam ödemesi yapanlardan vergi anında kesilip vergi gelirinin ülkemizde kalması sağlanmalıdır. Bu durumda da google ile muhatap olunmamış olur. Hemde reklam verenlerin google yerine yerli web sitelerini tercih etmeleri mümkün olabilecektir. Web sektörümüz korunmuş olur, google ve facebook gibilere meydan bırakılmamış olur...

  1. Hani nerde para kazandıran reklam şirketleri? Google'dan daha iyi para kazandığını iddia eden biri var mı?

   1. Gürsel Gürel Gürsel Gürel

    Haklısınız ülkemizde bazı alanlara sermaye sahibi ama aynı zamanda bilgisiz ve seviyesiz kişiler hakim. Ama elbirliği ile bunu kırabiliriz. Geçenlerde bir reklam sistemine dahil olmaya çalıştık (büyük bir holdinge ait) red cevabı geldi. Google'a müracaat etse idik yayına geçip çoktan para kazanmaya başlamıştık. Mesele ülkemizdeki kendini bir halt sanan büyük başların belini kırmaktır. Buna varım derseniz hep beraber çanlarına ot tıkayalım...

 16. Musa Ünsal Musa Ünsal

  Ülkemiz'de bu vergi ve ticaret mevzuatı varken, dünya devleri başka sermayelerden çıkar veya farklı ülkelerde konumlanır. Sonrada bu devlerin peşinden vergi vermemiş diye koşulur böyle ...

 17. Mert Ahmet Mert Ahmet

  Nisan 2008 gibi idi sanırım. Google bana bir Adwords kuponu göndermişti. 100 liralık birşey idi herhalde. Bir arkadaşın firmasının reklamını yapmak için kullanayım bari dedim. Kuponu etkinleştirmek için 14 lira para istiyorlardı. Parayı kredi kartı ile ödemiştim, aradan bir ay geçti, Google'den fatura talep ettim. Mail ile cevap verdiler, maili bulamadım şimdi. Fatura kesilmediğini söylüyorlardı.

  Google'ye bir hıncım vardı zaten. İstanbul Maliye'ye bir şikayette bulundum. Durumu anlattım. Epey bir zaman sonra telefon ile aradılar maliyeden. Elimde delil olup olmadığını sordular. Var dedim, kredi kartı geçmişine bakılabileceğini söyledim. Beni sonra tekrar arayacaklarını söylemişlerdi, ama aramadılar.

  Sayın webrazzi avukatı; Adwords kredi kartı dışında banka havalesi ile de ödeme alıyor. Sanırım Citibank idi.

  Neticei kelam; bu memleketten para alıyor, kazanıyorsan vergisini de ödeyeceksin.

 18. Türkiye Cumhuriyeti' nde bulunan her işletme gibi vergi verecek, hayır bu bir fırsattır. Kaçırmayalım teknoloji devini diyorsak, vergi düzenlememizi yeniden planlıyarak onaracağız. Hatta onarmak yerine yeniden yaparak google ile birlikte vatandaşlarımızın da adil vergi vermesini sağlayacağız. Tek temennimiz...

 19. Murat Han Murat Han

  Adamlar bu ülkenin parasını bu ülkede vergi vermeden kaçırıyor. Bunun nasıl bir açıklaması olabilir? Reklam veren Türk, reklam yayınlayan Türk. Vergi gelirini kazanan ülke başka bir ülke. Öperim öyle aşkın ızdırabını!

  (Olur böyle vakalar, Türk maliyesi yakalar)

 20. Bence Google adına yakışanı yapmalı.

  Kurallara uymalı.

  1. Prefabrik Prefabrik

   haklısın dostum...

 21. Ertuğrul Ertuğrul

  Olan adsense yayıncılarına olacak. Tık başı çok düşük kazandıran ülkelerden birisiyiz zaten.Birde vergi kesintisi ile birlikte tadından yenmez olur artık.

 22. Globalgamecenter_With_Gamesultan Globalgamecenter_With_Gamesultan

  Bu işi sadece google yapmıyor. OffShore şirket vasıtası ile vergi avantajı olan ülkeler üzerinden paranın hesaplara aktarılması işi zaten uzun bir süredir başka mecralarda da yapılıyordu. Arkadaşlardan biri online oyun sektöründe de işlerin bu şekilde yürüdüğünü söylemiş. Evet doğru - ben o sektöre yakın biri olarak bunu gayet net söyleyebilirim. Ülkemizde online oyun sektörü aktörleri, ki bunlar oyunlardan EPIN satma yolu ile para kazanmaktalar, özellikle Kıbrıs 'ta açtıkları OffShore şirketler aracılığı ile temiz para kazanmaktadırlar. Bu kazanç bizim yasalarımızca -yasak- değildir, sadece böyle bir açık kapı vardır. Maliye bu açık kapının farkına varmış olacak ki google vesilesi ile olayın üstüne gitmiş. Sıkılacak bir durum yok, büyük para kazanıyorsan vergisini de ödeyeceksin. Ama tabii yasaların değişmesi , bu açık kapıların kapatılması lazım. Vergi adaleti olmaz ise herkes kaçırmanın bir yolunu mutlaka arayacaktır, saygılar.

 23. Ekonomist Ekonomist

  sadece :)

 24. Oğuzhan Aslan Oğuzhan Aslan

  Devlet yapması gerekeni yapmış. Eğer ülkemizden gelir elde ediyorsan vergini vereceksin. Fakat bu ceza Adsense yayıncıları ve Adwords yayımcıları için hiçte iyi olmadı. Şuan ödemeler gecikmiş durumda. Olan yine adsense hizmetini kullanan kullanıcılara oldu.

 25. Ali Akca Ali Akca

  Haklı kesilen cezayı bile yurtdışı haber yorumlarında haksız olarak lanse edebiliyorlar. Youtube'un kapalı olmasından tutun da Ermeni meselesine kadar geliyor iş. Sansürden bahsediliyor hep. Umarım Türk interneti de şu sansür belasından kurtulur. Eylem 2.0 ve sansüresansür gibi hareketlerin başarılı olmasını diliyoruz artık.

 26. Altan Alpay Altan Alpay

  Başak bey şu cümleyi biraz daha açabilir mi?

  "hizmetin Türkiye’de kullanılmış olması bedele KDV uygulanmasını gerektiriyor zira “Türkiye’de yapılan, değerlendirilen veya faydalanılan hizmetler Türkiye’de ifa edilmiş sayılacaktır” açık hükmü bulunmakta."

  Eğer maliye olayı bu şekilde yorumluyorsa internet yatırımları açısından Türkiye'nin geleceği karartılmış demektir.

  Çünkü internet üzerinden yapatığınız her alışveriş teorik olarak Türkiye'de verilmiş bir hizmet olarak kabul edilip KDV'lendirilebilir.

  Eğer Google reklamları Türkiye'ye yönelik KDV'lendirilebilr bir hizmet olarak kabul ediliyorsa düz mantıkla hareket ederek ederek şu durumlarda da KDV tahsil etmek gerekir:

  1) GeoCities'den Web Alanı aldınız ve siteniz Türkiye'den görüntüleniyor. Dolayısıyla KDV vereceksiniz.

  2) Skype'a Kredi yüklediniz, hizmeti doğal olarak Türkiye'den kullanıyorsunuz. KDV farz.

  3) Adult siteye üye oldunuz, hizmeti (!!) Türkiye'den alıyorsunuz.. KDV zorunlu..

  4) MySpace'de arkadaşınıza sanal hediye gönderdiniz. Hediyeyi alanda verende Türkiye'de. KDV farz..

  Örnekleri bu şekilde çoğaltabiliriz. Kısaca maliye tuttuğunu ve erişebildiğini yolduğu için eğer her hangi bir internet şirketi Türkiye'de ofis açma gafleti gösterirse maliye onun yakasına yapışacaktır.

  Bu nedenle Türkiye'de ofis açıp adam çalıştırmak için negatif bir teşvik(incentive) vermiş oluyoruz. Tahminimce bu olaydan sonra bir çok internet firması Türkiye'ye ofis açmadan ikinci kez düşünmektedirler.

  1. Murat Han Murat Han

   Bu ofisler kaç kişi çalıştırıyor ki Türkiye'de? Koskoca Google diyorsun 5 kişiyle devam ediyor. 5 kişilik istihdam ile 75 milyon TL lik gelir kaçakçılığı kıyaslandığında terazinin hangi tarafının ağır bastığını söylemek pek güç olmayacaktır.

   Saygılar.

 27. Kaan Egezir Kaan Egezir

  Parayı kazanan vergisini verecek. Google'da vermek zorunda. Karşı çıkanlara şaşırıyorum.

  Ayrıca google para kazandığı sürece bir yere kaçmaz. Yok vergi verirse, teknoloji devi başka ülkeye gidermiş. Yok dana! Para kazandığı yerden niye kaçacakmış.

  Teknoloji deviymiş de, bizim ülkeye amme hizmeti mi yapıyormuş? Google'ı savunmayın yav!

 28. Kaan Egezir Kaan Egezir

  Bu haber yabancı medya da "Türk devleti Google'a CEZA verdi" diye değil de, "Google Türkiye'de ali cengiz oyunu ile VERGİ KAÇIRIYORMUŞ" diye yayınlanmalı

 29. Başka firmalardan beklerdim de bunu Google'dan beklemezdim, ayıp ettin Google çok ayıp ettin bana..

 30. Benim aklıma takılan şöyle birşey var biz avrupa birliğinden bişeyler alırken vergi ödemiyoruz

  onlarda bizden alırken ....googlenin bu şirketide avrupa birliği sınırları içerisinde olduğu için vergiden muhaf olmuyormu?

 31. Efe Sar Efe Sar

  Öncelikle belirtmek isterim ki Türkiye'de alınan vergiler diğer OECD ülkeleri ile kıyaslandığında normal. Bu yüzden Tr'de vergiler çok yüksek gibi bir tezi savunmamız anlamsız. İkinci olarak, Google'ın yaptığı iş en başından vergi yasalarına aykırı, eğer bir şirketin başka bir ülkede temsilcisi varsa ki Google'ın var(Google Türkiye LTD), vergi vermek zorunda. Buradaki siteler Google fatularını işlerken stopaj ödeyerek vergilerini veriyor. Kaldı ki google aslında KDV'li fatura kesiyor ama sadece büyük accountlar için bunu yapıyor. Yaklaşık 7 yıldır google ile çalışıyorum. En son iş yerimde 10.000 dolar ve üzeri aylık harcamalarda fatura kestiklerini söylüyorlardı. Bu durumda diğer küçük işletmeler mağdur durumda kalıyor. Aslında özetle ceza doğru, umarım bu tip uygulamalar devam eder. Kazanan vergisini öder..Sadece adil olarak kanunlar neyse herkese bu uygulansın...

 32. Sami Doğru Sami Doğru

  Muhtemelen bu aklı Türkiyede birilerinden almışlardır.Türkiyede vergi sistemi genel olarak sorunlu.Sorun fazla almaları değil, herkesten adil şekilde almamaları.Bu yüzden herkeste bir enayi ben miyim düşüncesi oluşuyor.Türkiyede vergi uzmanı demek vergi kaçırma uzmanı demek oluyor.Problem şu, devlet bir kural koyuyor,bunu düzgün uygulamıyor,sonra birdenbire bir kurban üstünde uygulamaya kalkıyor.Doğan grubuna yaptığı gibi.Kimse çıkıp devlet yanlış yapıyor diyemez ama bir kanun uygulanacaksa sürekli ve adil şekilde uygulanmalı.Acaba bu ülkedeki internet girşimcilerinin kaçı vergisini düzgün verdi,olay yaratan site satışlarında rakamlar düzgün açıklandı mı? Yakalanan Google olunca sevinmek kolay ama eminim bu bir çok kişiyi korkutmuştur bu olay.Peki devlet yıllardır tekstil,inşaat gibi sektörlerde vergi kaçırılmasına göz yumarken, daha doğum aşamasındaki İnternete yüklenmeye kalkarsa bu adil olacak mı? Dünyanın bir çok ülkesi vergi,telif hakları gibi hukuki konularda bizden çok daha ciddi iken İnternet gibi yeni bir alan söz konusu olunca biraz bekleyip düşünmeyi seçiyorlar.Bizde ise hukuk bir çok yanıyla yerlerde sürünürken İnternet söz konusu olunca ne bu cengaverlik.Bunun da sorgulanması gerek.

  1. Kaan Egezir Kaan Egezir

   Lafı çok güzel evirip çevirip farklı konulara çarptırıp yine devleti suçlu, google'ı masum yapmışsınız, harikulade bir girişim, tebrikler.

   Sonuç yine aynı, parayı kazanan vergiyi öder. Google ya da Doğan, ödemesi gereken vergileri ve cezaları ödüyor, bunun hiç tartışılacak, masaya yatırılacak, farklı perspektiften bakılacak bir durumu yok.

   Doğan ya da google ya da her kimse... Devlet senin benim paramı onlardan tahsil ediyor!

 33. Altan Alpay Altan Alpay

  Google'in yapmasi gereken en mantikli is Turkiye'ye ofisini kapatip gitmek olacaktir. Nasil olsa limited sirket, yani sorumlulugu sadece sermayesi ile sinirli. Sorunsuz sekilde iflas gosterebilirler. Maliyede babayi pardon ofisteki mobilyalari alir. Google Irlanda'dan faturalamaya devam edecegi icin onlara giren cikan olmaz.

  Turkiye'deki islerini de 'Authorised AdWords Resellers' dedikleri ucuncu sahislar uzerinden hallederler. Boylece su anda Google'a kufur edip yerli firmalara destek olalim edebiyati cekenler yarin Google temsilcisi olabilmek icin yaris yaparlar.

  Bu arada YouTube olayinda oldugu gibi acaba isin icinde baska capanogullari var mi diye dusunmeden edemiyor insan. Mesela Google'da iki uc keyword yaziyorsun cart diye devletlu buyuklerimizin 'Remzi abi bizim kiza 25-30 sallasana abim ya' seklinde mp3 kayitlari falan ortaya sacildigini var sayarsak, acaba diyorum Dogan olayinda oldugu gibi maliye Google'i zapti rapt altina alip, arama sonuclarini Cin'de ve Iran'da oldugu gibi parti merkezinden filtrelendirmek mi istiyor diye dusunmeden edemiyor insan..

  1. Saçma sapan anlamsız yazılarınız gerçekten takdir hakediyor.

   Ofisini kapatıp gidince herşey bitecekmiş gibi yorumlamanız çok ilginç. Reseller üzerinden satış yapmasıyla sizce herşey çözülecekmi ? Google hesabınız olsa incelediğinizde abd ve birçok ülke için vergi olayının yürürlükte olduğunu görür boş boş konuşmayı bırakırdınız.

   Herşeyi geçin 100.000.000$ ciro yapan bir şirket vergi verecek diye bir yere gitmez.

   Dimyata pirince giderken eldeki bulgurdan

   olmaya ne gerek var?

   1. Altan Alpay Altan Alpay

    Google Turkiye ofisini kapatti diye Turkiye'de piyasasindan cikacagini nereden cikarttiniz? Daha once burada ofisleri mi vardi? Ofis'le Satis yapmak arasinda bir baglanti yok, bakkaldan ekmek almiyorsunuz. Amerika'daki server'a baglanip VISA kartinizla isleminizi yapiyorsunuz.

    Bugun kredi kartinizi kullanarak Turkiye'de degil ofis acmak, Turkiye'nin ismini dahi duymamis sirketlerden hizmet alabilirsiniz. Tamamen yasal. Ben size Turkiye'ye servis satis yapan 1 milyon site gosterebilirim.

    Google ofisi kapatir ama irlanda uzerinden kredi kartinizdan catir catir tahsilati yapmaya devam eder. Kimse birsey diyemez, sonucta her sirketin her ulkede resmi temsilcili olmasi gerekmiyor. Ornegin Google'in Bulgaristan'da Bosna'da Yeni Zelanda'da temsilciligi yok ama catir catir Bulgaristan'a reklam satiyor. Sadede gelirsek, Google'in Turkiye'de bir ofise ihtiyaci yok, ofis olsa da olmasa da reklamlarini satacak, Turkiye'de milyonlarca kisi de kuzu kuzu kredi kartindan odemesini yapacak.

    Bunlar isin teferruat kismidir, isin asli Google'in Turkiye'ye internet sansurlemesi konusunda yardimci olmamasidir. Cin'e var Iran'a var bize yok mu? Yoksa maliyeyi salarim ha hikayesidir.. Genis dusunun..

   2. Altan Bey hakli. Eger Google Turkiyedeki ofisini kapatip Irlanda uzerinden satislara devam ederse devlet hic bir sey yapamaz. Zaten internet uzerinden turkiye ye servis satisi yapan akliniza gelebilcek tum firmalarda ayni mantikla calisiyor. Eger devlet sitemde bir degisiklik yapacaksa bunu tum firmalari kapsayacak sekilde yapmali ve bir ceza uygulayacaksa tum firmalara uygulamali. Sadece cikar catismasi yasadigi firmalara ceza uygulayip digerlerini gormezden gelerek yapamaz.

 34. Misafir Misafir

  Altan Alpay Bey Google istediği kadar çekip gidebilir tescilli markasından vazgeçecekse istediği yere gidebilir. Bütün dünyada en değerli varlık Maddi Olmayan Varlıklardır. Bunların başında da tescilli markalar gelir. Marka=Para=Devletin alacağının garantisi,

  1. Altan Alpay Altan Alpay

   Google'in Turkiye'deki Ofisini kapatmasiyla Google markasini (trademark) kaybetmesi arasinda mantikli bir iliski goremiyorum.

   Ofisi kapatti diye Google markasi (trademark denir frenkcesi) üzerine yatip 'çakma' Google sitesi açacağınızı mı dusunuyorsunuz? Madem oyle oldu olacak Binali'nin yeni arama motorunun ismini de Google koyarsiniz. Güllüoğlu baklavalari gibi onune birde ÖZ-Google ekleyin tam Turk işi olsun. Orjinali burda ablacim,onlar taklit dersiniz.

   Şaka bir yana Google'in trademark nasdaq'a kote olan Google şirketine aittir. Buradaki actigi temsilciligi bu isim hakkinin sahibi falan degildir, buradaki temsilciliğin sadece Google markasını kullanma izni veya lisansi vardir. O yuzden Google kapatip giderse bizde markasına kaparız gibi ham hayalleriniz olmasın.

   Siz şirketi kurarlarken niçin 'Ltd Sti' yazmışlar hiç aklınıza takılmadı mı?

   1. Son_Silahsor Son_Silahsor

    İyi de bizler bunu düşünürken Maliye düşünmüyor mu sizce? Bir tek Google düşünmüştür bunu zaten.

   2. Gürsel Gürel Gürsel Gürel

    Altan Bey,

    öz google (ozgoogle.com) ve hakiki google (hakikigoogle.com) google tarafından satın alınmış bile. Google Türklerden daha uyanık olduğuna göre vergi dairesi boşuna uğraşmasın...

 35. Misafir Misafir

  Markasını kaparız değil, vergi dairesi alacağını her halükarda alır onu ksadediyorum. yoksa kimse onun markasını para ile almaya gücü yetmez. Sınırlı da sorumluluğu kanu alacaklarında şirketin mal varlığından alınamayan kamu alacağı ortaklarınınkinden alınır, markanında sahibi ortak olduğun göre markaya haciz koyulur ve devlet tahsilatını yapar, kaldı ki google ıreland limited sadece kredi kartıyla tahsilat yapmıyor, banka hesapları ile de tahsilat yapıyor. Devlet alacağını her zaman alır. firma kaçak göçek bir firma değilse.

 36. bırakın google ı kendi işinize bakın site sahiplerini adtech ve diğer banal türk şirketlerine bırakmayın, milleti sömürüyor türk şirketleri google anında ve güvenli ödeme yapıyor 3-5 bin usd mıza mı göz diktiniz

 37. Sepetli Vinç Sepetli Vinç

  burada iş yapılıyorsa vergi vermek lazım...

 38. Zevkli Blog Zevkli Blog

  Kesinlikle iş yaptığı için vergisini ödemeli ancak arkadaşların açıklamalarıda gayet mantıklı bakalım bu işin sonu nereye varacak. Şuan tam olarak bir sonuç var mı?

 39. Medyum Link Medyum Link

  yakında gergin olan ipler dahada gerilir herhalde google ile Türkiye arasında kanatimce yutube meselesdenden dolayı daha gerginlik devam etmiyormu ne yapacak maliye bakanı vergi vermesse googleyidemi kapatacak...

  1. Açılır Çatı Açılır Çatı

   Kesinlikle iş yaptığı için vergisini ödemeli ancak arkadaşların açıklamalarıda gayet mantıklı bakalım bu işin sonu nereye varacak.

 40. Esenyurt Esenyurt

  iş yapıyor vergisinide ödemeli tabiki ayrıca birtek bizde değil dünya genelinde birçok ülkede böyle vergi kesti google a...

 41. Skateboarding Skateboarding

  yapılan yorumlara bakın vergi ödemek mi ayıp? vergilerini ödemeli elbette...!

 42. Mehmet Akif Mehmet Akif

  teşekkürler bilgilendirme için

 43. Seo Hocası Seo Hocası

  Bu haberden sonra hala Google'a reklam veren Türk firmaları var ya ben ona yanıyorum. Ülkemizden çıkan paranın haddi hesabı yok.Reklam verenler gidip site sahipleriyle anlaşsa, daha uygun ve paramız Türkiye'de kalacak şekilde bir ticaret olur. Çoğu reklam verende bu duyarlılık yok.

  1. Arkadaşlar google küresel bir şirket ama türkiyede ofisleri vardı sanırım istanbulda o yüzden vergi vermeleri gerekli.Ofisleri olmasaydı devlet bunu talep bile edemezdi.

 44. Mortgagebankasi Mortgagebankasi

  Google daha 20 sene hamuduyla götürmeye devam eder. Önce dünya uyanacak, sonra biz ve bizim gibi ülkeler.

 45. Ülkemizde online oyun sektörü aktörleri, ki bunlar oyunlardan EPIN satma yolu ile para kazanmaktalar, özellikle Kıbrıs 'ta açtıkları OffShore şirketler aracılığı ile temiz para kazanmaktadırlar. Bu kazanç bizim yasalarımızca -yasak- değildir, sadece böyle bir açık kapı vardır. Maliye bu açık kapının farkına varmış olacak ki google vesilesi ile olayın üstüne gitmiş. Sıkılacak bir durum yok, büyük para kazanıyorsan vergisini de ödeyeceksin. Ama tabii yasaların değişmesi , bu açık kapıların kapatılması lazım. Vergi adaleti olmaz ise herkes kaçırmanın bir yolunu mutlaka arayacaktır, saygılar.

 46. Başka ülkelerde nasıl vergi ödüyorlarsa Türkiye'de de ödesinler.

  1. Blogasistan Blogasistan

   zaten bence bu ceza Google a dokunmaz bile. Sonuçta büyük şirket.

 47. Herşeyiyle ülkemizin arkasındayız ve sonuna kadarda haklıyız arkadaşlar bu konuda

 48. Ozlemticaret.com.tr Ozlemticaret.com.tr

  Ülkemizin parasını kazanacaksın, birde üstüne vergi ödemeyeceksin. Ohh ne ala...

 49. Mehmet Yılmaz Mehmet Yılmaz

  Google Türkiye üzerinden trilyonlarca para kazanıyor ama Türkiye için özel geliştirmiş olduğu bir şey yok. Türkiye ofisi pek aktif olarak çalıştığını görmüyorum (Google Adwords servisi harici). Google TR'nin daha aktif olarak çalışması gerekiyor kendi kanımca.

  1. Ofis Mobilyaları Ofis Mobilyaları

   kesinlikle katılıyorum. En aktif olayı adwords reklamları malüm türkiyeden en büyük kazancı bundan sağloyor dolayısı ile bu hizmeti çok iyi veriyor. Geçen google türkiye ofisini defalarca aramama rağmen ulaşamadım. Açıkcası tam bi bilgimde yok numarasını sadece netten buldum varmıdır yokmudur bilmem ama ben google gibi bir sistemin türkiye de ve türkler tarafından yapılmasını çok isterdim.

 50. Ismail Ada Ismail Ada

  Google amca türkiyeden tonlarca para kazanıyorsa katkısıda olması lazım

 51. Cepmaster Cepmaster

  Kesnlıkle Katılıyorum Vergı odemesı Gerekıyor.Bırcok Devlete Vergı Odeyen Google Tukıyeye Neden Odemeyecekmıs.

 52. Ulaştırma ve maliye bakanlığı bana göre hala google,nin üzerinde yeteri kadar baskı kurmuyor yada kuramıyor.Parayı Türkiye de kazanıyor vergiye gelince vermiyor

  1. Bilgispot Bilgispot

   bence bu işte bir şey wardır. Google pek böyle bişe yapmaz

 53. Orjin Krem Orjin Krem

  Google’ın Türkiye’de ofisinin olması bir anlam ifade etmez. Eğer reklam hizmetlerini ve ödeme işlemlerinin yurtdışında gösterek yapıyorsa bu ceza fos çıkar. Belki Google Türkiye sadece pazar araştırması ve geliştirmesi yapıyor.

  1. Altın Çilek Altın Çilek

   Sadece Türkiye’de değil dünya genelinde bazı ülkelerde aynı anda bu olayı yaşadılar.

 54. Yemek Tarifleri Yemek Tarifleri

  owww baya varmış ceza:D

 55. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

  Konu baya eski ama yorumlar yeni görünüyor. Sitem üzerinden kazandım geliri ne zaman göstermem gerekiyor bunun için yasalar ne diyor? Sitesinden ayda yüzlerce dolar kazanan blog lar vergi veriyorlar mı? Sitem ingilizce, yabancılara hitap ediyorum (mesela) ama siteyi hazırlayan ben Türkiyede ikamet ediyorum. Ayda 200 dolar kazanıyorum. Şimdi ben vergi mükellefimiyim?

  1. Alabora Alabora

   Cezalı Olanlar Arasında Ben Varım Ama Ne Yapalım...

 56. Google, Avustralya'da 1 Milyar $lik satis yapmasina ragmen ZARAR etmis gosteriliyor. Cunku tum satislar, ayni bizde oldugu gibi Google IRLANDA uzerinden yapilmis olarak gosterilmis. Asagidaki linkte ayrintilari gorebilirsiniz:

  http://www.smh.com.au/technology/biz-tech/how-google-australia-escapes-the-taxman-with-a-little-help-from-ireland-20110502-1e3os.html

 57. Orjinmarket Orjinmarket

  iyi yapmışlar aslında çok az bir meblağ olmuş dünya kadar reklam parası al karşında muhatap bulma hamde vergi çok az vermişler

  1. Ofis Mobilyaları Ofis Mobilyaları

   Bence Türkiye henüz googleye vergiden dergiden bahsetmedi. Ayrıca bu olay sanal alemi ilgilendirdiği için Türkiyenin pek fazla ilgisini çekmiyor sanırım. Normal şartlarda biliyosunuz Türkiye affetmez! İteler verigiyi... :)

 58. Seokolik Seokolik

  En Dogrusuda Bu Bence.Yapılması Gereken Budur

 59. Olsun o kadar para kazanıyorlar üç kuruş vergi versinler artık..

 60. Beylikdüzü Beylikdüzü

  Bu para google için çerez bile değil.

 61. Bence olması gerekende bu

  1. katılıyorum arkadaşlar size..

 62. Sosyal Medya Sosyal Medya

  yapılması gereken en doğru şeydi bu.

 63. Maurers Maurers

  Bu ceza sanırım işe yaradı. Yanılmıyorsam artık google Türkiyede resmi şirket konumunda ve vergisini ödüyor.

 64. Olivetti Yazar Kasa Servisi Olivetti Yazar Kasa Servisi

  Google gerçekten dünya üzerinde bir şirket konumunda. dünya devi bir şirket ve tüm ülkelerde faaliyet gösteren bir ticaret sistemi oluşturduğu için böyle bir ceza kesimi doğru olabilir.

  Türkiye üzerinden sağladığı rant ve yarattığı piyasanın hakkını vermeli google cok yerinde bir karar olmuş

  1. Formates Formates

   Haklısınız Bu Konudaa

 65. Taşımacılık Taşımacılık

  Bizde dergi olarak bu konu hakkında google'un vergi vermesi taraftarıyız ve adwordslar konusunda google artık bir çözüm üretmeli

  1. Sosyal Medya Sosyal Medya

   arkadaşlar http://kendiniyetistir.blogspot.com/ mesela bunun gibi bir blog adsense aracılığıyla reklam verdiğinde önceden vermediği vergileri ödemek mi zorunda? Açıklık getiren olursa sevinirim.

 66. Akbrella2014Akbrella Akbrella2014Akbrella

  Google'nin Türkiye içi kazancı ile ilgili bilgisi olan varmı acaba ?

 67. Sağlık Turizmi Sağlık Turizmi

  Google türkiyedeki reklam yayınlayan firmalara fatura kesiyor. Kestiği faturalarda kdv yazmıyor.

 68. Teknoloji Teknoloji

  Bu para google için çerez bile değil.

 69. Mehmet Mehmet

  güzel yapmışlar aslında çok az bir meblağ olmuş dünya kadar reklam parası al karşında muhatap bulma hamde vergi çok az vermişler

 70. Quotes Quotes

  Gerçekten çok doğru olanı yaptılar, tebrik etmek gerek aklına geleni.

 71. Seo Adresi Seo Adresi

  Google işini biliyor bi ozamana bakın bi bu zamana

 72. google işini biliyor vallaha, ayrıca insanlar reklam versin diye sürekli bir değişim dalgalanma yaratıyor

 73. Maket Pasta Maket Pasta

  Yıllar geçti ama adwords faturalarında hala KDV görünmüyor.

 74. Konya Haber Konya Haber

  Google için çerez parası bu,zaten adwords'e para vermem seo'ya veririm onun yerine daha iyi.