Blogcu.com’un Yeni Versiyonu Açık Betada
Arama
Blog

Blogcu.com’un Yeni Versiyonu Açık Betada

Geçtiğimiz haftalarda kısa süreliğine açık betada olduğunu yakaladığımız ancak yazımızdan sonra tekrar şifreli bölüme alınan Blogcu.com’un yeni versiyonu bugün itibariyle Blogcu.net adresinden açık betaya alındı ve Blogcu.com üzerinden de kullanıcılarının denemesi için linklendi.

Konuyla ilgili görüştüğüm Nokta yetkililerinden, yapılan çalışmalar ve değişiklikler hakkında detaylı bilgi aldım. İlk yazıda da bahsettiğim gibi Blogcu.com yeni versiyonunda sadece tasarım olarak değil altyapı olarak da önemli bir değişime uğramış.

Artık açık betada olduğu ve Webrazzi’deki ilk yazıda zaten görüntüleri ile değerlendirdiğimiz için bu sefer kısaca ve özet olarak yapılan önemli değişikliklerden bahsetmek istiyorum.

Yenilenen altyapı

Öncelikle Blogcu’nun altyapısının veritabanından tüm kodlarına kadar yenilendiğinin altını çizelim. Bu yenileme geçmişte servis üzerinde çok fazla hakimiyet kuramamış olan Nokta’nın elini güçlendirecek ve Blogcu için daha aktif olarak yeniliklere gitmesini kolaylaştıracaktır.

Bir hesapta birden fazla blog

Eskiden Blogcu kullanıcıları için önemli bir eksiklik olan ve diğer birçok blog servisinde yer alan bir hesapta birden fazla blog barındırma özelliği yeni versiyonla birlikte sisteme dahil edilmiş.

Gündemdeki içerikler

Blogcu’ya giriş yapan kullanıcılar takip ettikleri diğer kullanıcıların içeriklerini anlık olarak izleyebiliyorlar ve bu özel panelden diğer blogcularla iletişime geçebiliyorlar.

Blogcular arasında özel mesajlaşma

Blogcu’nun önemli bir özelliği olarak dikkatimizi çeken özel mesajlaşma kullanıcılar arasındaki etkileşimi artıracak gibi duruyor. Sistem dahilinde kullanıcılar arkadaş oldukları ya da kendilerini takip eden diğer kullanıcılara özel mesaj gönderebiliyorlar.

Reklam yönetimine Virgül entegrasyonu

Nokta’nın sahibi olduğu reklam servisi Virgül’ün blogculara özel tıklama ve gösterim bazlı modelleri yeni versiyonda sisteme entegre edilmiş. Eskiden olduğu gibi Google AdSense seçeneği de sistemde kalmaya devam ediyor.

Sosyal ağlara entegrasyon ve yayılma

Blogcular bu yeni özellik ile yazılarını diğer sosyal ağlarda da paylaşabiliyorlar. Şu an için sadece Twitter ve Facebook desteklenmiş ancak önümüzdeki günlerde farklı servisler de sisteme dahil edilecekmiş.

Yenilenen blog şablonları (temalar)

Blogcu’nun şablonları kullanım kolaylığı ve SEO açısından incelenip modifiye edilmiş. Ayrıca şablonlar yedeklenebiliyor ve blogcular isterlerse eski şablonlara geri dönüş yapabiliyorlar.

Nokta yetkilileri önümüzdeki günlerde özellikle şablonlar, sosyal ağ yayılma ve reklam konularında kullanıcılarının hoşuna gidecek gelişmeleri hayata geçireceklerini de belirttiler.

Eğer Blogcu.com’un yeni versiyonunu şimdi denemek isterseniz Blogcu.net adresinden siteye ulaşabilirsiniz.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (12)
 1. Umut Akyol dedi ki:

  Eklenen yeni özellikler isabetli olmuş, bir hesapta birden fazla blog, Virgün ve sosyal ağ entegrasyonu vs. işe yarayacaktır.

 2. tamer dedi ki:

  İlk izlenim gayet iyi. Web 2.0 ın izleri hem görsel hem yapısal anlamda çok belirgin.

  Özellikle logonun yeni hali çok hoş.

 3. Çakma Blog dedi ki:

  Yeni tasarım oldukça hoş olmuş fakat hala şu şablon konusunda yeteneksizler. En azından 50 civarı güzel tasarım koyar Türkiye lideri bir blog sitesi ama hala ilk günlerdeki şablonlarla yola devam ediyorlar.

 4. m.ozan.hazer dedi ki:

  Teknolojik anlamda çağ atlamış resmen…

 5. SEO Teknikleri dedi ki:

  Tasarım çok hoş olmuş ve yeni eklenen özellikler blogcuya çok değer katmış, tebrikler..

 6. Mustafaa dedi ki:

  Adresteki karakter blogcudaki karaktere ne kadar çok benziyo – http://bit.ly/4xcN

 7. Anlatınca dedi ki:

  Blogcu bana göre daha fazla gelişimi hakediyor. Bu tür servislerde gelişim bittiği an gerileme başlar..

 8. ilyas çilar dedi ki:

  benim blog hataveriyor o yüzden yeni acmak istiyorum ne güzel giden radyo yayinim birden cöktü nedeni ne acaba sizlerden bir fikir edinmek istedim yardimci olurmusunuz lütfen simdiden sizlere tsk ediyorum

 9. gerçekten bu özellikler sayesinde blogcu arkadaşlarla tanışma fırsatı buldum. yani benim yazdıklarımı paylaştıklarımı okuyan birilerini bildikçe bu benim blogcuda kalma oranımı dahada arttırıyor Teşekkürler BLOGCU!

 10. Cem dedi ki:

  Hadi hayırlı olsun bakalım 🙂 gerçi blogcu yu kulanmak yerine kendinize host ve domain alıp kullanmak daha mantıklı?

 11. SEOptik dedi ki:

  Gerçekten yeni sistemlerini oturtular ve daha görsel işlevsel oldu.

 12. Henry dedi ki:

  Bu blogcu yönetimi bi tuhaf yeni blogu.com sistemi eski sistemi aratıyor artık berbat bir hal aldı blogcu.com

Bir Yorum Yazın