Gelmiş Geçmiş En Başarılı Sosyal Medya Kampanyası: Barack Obama
Genel

Gelmiş Geçmiş En Başarılı Sosyal Medya Kampanyası: Barack Obama

 • Obama, ana kampanyasını gençler üzerine kurguladığında, bu gençlere nasıl ulaşacağını çok iyi biliyordu. Gençler televizyon izlemiyor, gazete - dergi okumuyor, onun yerine sosyal ağlar üzerinden iletişimde bulunuyorlardı.

baracklogo1Obama, ana kampanyasını gençler üzerine kurguladığında, bu gençlere nasıl ulaşacağını çok iyi biliyordu. Gençler televizyon izlemiyor, gazete - dergi okumuyor, onun yerine sosyal ağlar üzerinden iletişimde bulunuyorlardı. Sosyal medyanın bilincinde olan Obama da bu gücü kullanarak ve örgütleyerek dünya'daki en büyük sosyal medya başarısına imza attı. Kampanyanın sonunda Amerika Başkanı seçildi. Peki ne yapmıştı Obama ve nasıl yapmıştı?

Bunun için ilk yapması gereken projenin başına en uygun kişiyi getirmekti. Bu kişi Mark Zuckerberg ile birlikte Facebook'u kuran 1983 doğumlu Chris Hughes idi. Chris göreve gelmeden önce barackobama.com yayındaydı ama o da etkin olarak kullanılmıyor ve Obama konuşma yaptığı zamanlarda trafiği kaldıramayarak çöküyordu.

Chris, Nisan 2007'de Facebook'tan ayrılarak bu kampanyanın online direktörü oldu. Riskli bir karardı aslında bu. Facebook gibi bir şirketi kurduktan sonra bırakmak pek alışılmış bir şey değildi. Amerika Başkanı'nı seçtirme etkisinin verdiği heyecan ile bu riski göze aldı. Pişman da olmadı, bu başarı ona prestij ve 2008 yılının en iyi pazarlama profesyoneli listesinde birincilik getirmişti, üstelik Guy Kawasaki, Michael Arrington, Pete Cashmore gibi isimleri geride bırakarak.

Göreve geldiğinde, ilk olarak yaptığı iş Barackobama.com'u düzeltmek oldu. Bir diğer site ise mybarackobama.com idi. Burayı Facebook tarzı bir sosyal ağa çevirdi. Kullanıcıların kendi bloglarını yaratmasına izin verdi. Web 2.0'ın temeli olan içeriği kullanıcılara ürettirdi ama bu içeriği de çok güzel yönlendirdi ve yönetti. Obama severlerin kendi etkinliklerini organize edebilecekleri bir ortamı kolaylaştırdı. barackobama

Bu sosyal ağ vasıtası ile gençlerin dikkatini çekmeyi başaran Obama, gençleri interaktif bir şekilde seçim sürecinin içine kattı. Genç seçmenler kendilerinin de politikanın bir parçası olduklarını hissettiler. Amerika'da siyaset, özellikle ilk defa oy kullanacak kitlenin hiç ilgisini çekmezken, bu gençler kendi istekleri ile aktif siyasetin içinde rol oynadılar. Artık bir politikacının sıkıcı konuşmasının dinleyicisi değil bu sürecin bir parçasıydılar.

Obama, ilk başta e-posta ile iletişim kurdukları gençlere mobil kampanyalar ve sms ile de ulaşıyordu. Bu süreçte bazı kişiler öne çıkınca hemen bu konuda blog yazmaları teşvik ediliyordu. Kendi yarattıkları sosyal ağın yanı sıra Facebook, Twitter, Friendfeed ve diğer sosyal ağlar da çok etkin bir şekilde kullanılıyordu. Hatta bir Obama gönüllüsü Myspace'de 160.000 kişilik bir arkadaş grubu yaratmıştı.

Bu kampanya offline tarafta da çok güçlü destekleniyordu. İletişim genel olarak üniversite ve üniversite olan kentler üzerine yoğunlaştırılıyor ve bu sitenin reklamı çok iyi yapılıyordu.

Kampanya içinde "Viral Pazarlama" çok etkili iyi bir şekilde yönetiliyordu. "Super Obama Girl" isimli bir bir video dizisi oluşturulmuş ve bu videonun 5. bölümü, sadece YouTube'da 15 milyon kere izlenmişti. Seriyi bu ekip yapmasa da, videoların dağılımı için gereken özeni göstermişlerdi.

Kampanyanın Advergaming tarafı da unutulmamıştı. X-box için "Race to White House" (Beyaz Saray Yarışı) isimli bir oyun yaratılmış ve buna benzer diğer web tabanlı oyunlar ile gençlerin ilgisi kampanyaya çekilmişti.

Bu arada sitede bulunan "bağış yap" tuşu ile gençler, bütçelerini zorlamayacak şekilde kampanyaya finansal olarak da destek oluyorlar ve tarihin en büyük bağışını toplamayı başarıyorlardı. Bu ayrıca, dünyanın en büyük ve aktif gönüllü ordusuydu. Gençler kampanyanın bir parçası olarak hissettikleri için oy vermekten ziyade, kampanya için gönüllü olarak çalışmayı, hatta ceplerindeki parayı istekli bir şekilde Obama için harcamayı bir ayrıcalık olarak görüyorlardı.

Obama ve ekibi gençleri ikna etmenin ve örgütlemenin daha iyi bir yolu olmadığının bilincindeydiler. Onun için yapılmamışı yaptılar, risk aldılar, profesyonel davrandılar ve çok büyük bir başarıya imza attılar. Bu kampanyadan Türk siyasetinin ve ülkemizdeki Sosyal Medya Stratejistlerinin öğrenecekleri çok şey var. Bu sebeple, bu kampanyadaki her bir Sosyal Medya aracının daha ayrıntılı bir şekilde incelenmesini tavsiye ederim.

Yorumlar (10)
 1. Alper Bellikli Alper Bellikli

  çok başarılı bir yazı olmuş. ellerine sağlık :)

  1. Hasan Basusta Hasan Basusta

   Teşekkür ederim Alper :)

 2. Özgün Özgün

  evet bence önümüzdeki seçimlerde bizdende bu tarz işler yapan siyasetçiler çıkacak.

 3. Alper Akyüz Alper Akyüz

  Kurumsal kimliklendirme ve kurumsal kimlik tasarımı açısından da çok başarılı bir kampanya olduğunu söyleyebiliriz.

  hatta seçimler sonrası afişler ve internet sitelerinde kullandıkları font çok popüler olmuştu. Fontun adı: Gotham - Kullanmak isteyenler olabilir.

 4. Çakma Blog Çakma Blog

  Bazıları tarafından bilinçli olarak halka halkın bilgisi ve isteği tarafından zorla seçtirilmiş bir başkandır Barrak Obama.

  Buradaki video kimlerin nasıl başa geldiğini medya ne derse o olduğunu ve medyayada onun ne demesi gerektiğini kimlerin dediğini anlatan bir video var.

  http://www.facebook.com/isa.koc?ref=profile#/video/video.php?v=164924579274&ref=mf

  Banu Avarın hazırladığı program

 5. Gökhan Özbal Gökhan Özbal

  Çok güzel ve akıcı bir yazı olmuş. Keyifle okudum. Hedef kitleye böylesine bir yaklaşım gerçekten alışılmışın dışında ve birçok lidere de örnek olacak. Reklamcı gözüyle bakıldığında oturmuş bir kurumsal kimlik, samimi imaj zaten ilk bakışta kendini hissettiriyor. İnsanlar söz sahibi olabildikleri, fikirlerini paylaşabildikleri hizmetlere değer veriyor. Çünkü değer gördüklerini hissediyor ve anlıyorlar. Facebook modellemesiyle olaya yaklaşmak gerçekten çok akıllıca. Cesur bir kampanya. Başarıyı hak ediyor.

 6. Konu üzerine bizde araştırmalarımızı sürdürüyoruz ve bu yazınız bildiklerimize katkıda bulundu teşekkürler. Ayrıca konuyla ilgili arkadaşlar şu; www.siyasaliletisim.org/pdf/Halklailiskilervesiyasaliletisim.pdf makaleyede göz atmaları faydalı olabilir, makalenin sahibi Can Tutulmazay ve Görkem Cömert'e ulaştım diyebilirim ki sosyal medya konusunda çok akılcı gençler yetişiyor ve Özgün Bey'in de dediği gibi gelecek seçimlerde sosyal medyanın etkileme gücünü hissedeceğiz

 7. Kazaniyoruz.net Kazaniyoruz.net

  Az evvel facebook'a baktım da Obama grubunun 1 milyonun üzerinde katılımcısı var. Facebook sayfasısının da 7 milyona yakın destekçisi var. Youtube, twitter gibi servislere de epey yük bindirmiştir Obama. Acaba diyorum Mister Obama o servislerden aynı bizim gibi beleş mi faydalanmıştır?

 8. Ben bizim siyasilerin bu kampanyadan birşey öğrenebileceğine inanmıyorum. çünkü bizim memlekette genç olmak cahil olmakla eşdeğer

 9. Makalekafe.com Makalekafe.com

  Çok başarılı ve hitabet sanatı güçlü bir başkan.