Facebook Dünya Barışı İçin Özel Bölüm Açtı

Facebook Dünya Barışı İçin Özel Bölüm Açtı

facebook-peace5Stanford Üniversitesi'nin öncülüğünde başlatılan bir hareket olan "Peace Dot"'a destek veren şirketlerden biri olan Facebook, peace.facebook.com adresinde yeni bir bölüm yayına aldı. Bu özel bölümde aralarında barış olmadığı kabul edilen çeşitli ülke insanlarının Facebook üzerinde bağlantı kurup arkadaş olma istatistikleri grafiklerle gösteriliyor. Buna ek olarak dinler ve politik görüşler bazında da benzer grafikler oluşturulmuş.

Hareketin ana fikri ve görüşü, inovatif insan ve organizasyonların dünyadaki barışı artırması. Bir diğer deyişle gelişen teknolojinin insanları birbirine yakınlaştırması olarak düşünülebilir. Günümüzde neredeyse tüm dünyanın buluştuğu platform olan Facebook'un başlattığı "Facebook'ta Barış" (Peace on Facebook) aksiyonu da işte bunun bir yansıması diyebiliriz.

Facebook'un "Barış" sayfalarını incelediğimizde elbette ana sayfada yayınlanan İsrail-Filistin, Arnavutluk-Sırbistan, Hindistan-Pakistan dostlukları yanında Türkiye-Yunanistan da dikkatimizi çekiyor. Facebook'a göre son 24 saat içinde Türk ve Yunan kullanıcılar arasındaki 13.790 yeni bağlantı gerçekleşmiş ve buna göre listelenen diğer tüm ülkeler arasında dostlukta önde giden iki millet Türkler ve Yunanlılar olmuş.

facebook-peace1

Sunulan grafikler sadece ülkeler arasındaki dostluğu baz almıyor. Dinler ve politik görüşlere göre de kullanıcıların verilen zaman aralığındaki yeni arkadaşlıklarından oluşan trend site üzerinden paylaşılıyor. Mesela en büyük yükselişi yapmış olan Müslüman - Hıristiyan dostluğu haliyle dikkatimizi çekti. Son 24 saat içinde Hıristiyan ve Müslümanlar arasında 71.555 bağlantı kurulmuş.

facebook-peace2

Site üzerinde paylaşılan bir diğer grafik de Facebook'ta hergün 500 kişi arasında yapılan bir anketin sonuçlarına ait. "50 yıl içinde dünya barışını sağlayabileceğimizi düşünüyor musunuz?" sorusuna verilen cevaplara göre hazırlanan ve zamansal olarak görüntülenen grafikte Amerika, Kolombiya, Almanya, İsrail, Türkiye, Mısır ve Tayvan'dan kullanıcıların cevaplarına yer verilmiş.

facebook-peace3

facebook-peace4Görünen o ki, önümüzdeki 50 yıl içinde dünya barışının sağlanacağına en çok inanan ülke %36.15 ile Kolombiya. Buna neredeyse hiç inanmayan ülke ise Amerika. Amerikalıların sadece %7'si 50 yıl içinde dünya barışının sağlanacağına inanıyor. Türk kullanıcıların ise %12.6'sı soruya olumlu yanıt vermiş ve barışı olası görmüş.

Facebook kullanıcılarının barış ve teknoloji hakkındaki görüşlerinin de bir eklenti ile yayınlandığı sitede, dilerseniz siz de görüşlerinizi yazabilir ve popülaritesi şu günlerde tavan yapacak olan bölümde yayınlayabilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınızın barış konusunda yazdıklarını da yine bu bölümden görebilirsiniz.

Yazının başında paylaşmıştım ancak tekrarlamakta fayda var. Facebook'un dünya barışına özel açtığı bu bölümü incelemek isterseniz peace.facebook.com adresinden siteye ulaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.