oDesk 100 Milyon Doları Aştı... Türkiye'de Freelance Sitesi İstiyoruz!
Genel

oDesk 100 Milyon Doları Aştı... Türkiye'de Freelance Sitesi İstiyoruz!

odesk-sayacFreelance çalışanlarla proje sahiplerini buluşturan sitelerden biri olan oDesk de yarattığı ekonomi anlamında bir bariyeri aştı. Site açıldığından beri gerçekleştirilen projelerde alınan ve ödenen paraların toplandığı oConomy sayacı 100 milyon doları geçti.

Genellikle yazılım geliştirme işlerinin olduğu sitede blog yazarlığı, web araştırmacılığı, çevirmenlik hatta muhasebecilik için bile ilanlar bulunuyor. Freelance iş yaptırmak isteyenlerin ilanlarını verdikleri ve adayların profillerindeki uzmanlıklarını sitedeki testlerle ölçebildikleri site, freelance çalışanlar için de düzgün bir ortam sağlıyor. Türkiye'den de 381 freelancer oDesk üzerinde proje kovalıyor.

oDesk dışında yine benzer şekilde hizmet veren siteler de var tabi ki. Elance ve Freelancer.com bunlar arasında sahip oldukları ölçek ile öne çıkanlar. İnternet aleminde sık sık duyduğumuz serzenişlerden biri olan, "projem var ama yazdıracak yazılımcı tanımıyorum" durumları için bu siteler üzerinden çalışmanın çok uygun olduklarını düşünüyorum.

Proje sahibinin biraz proje yönetme becerisi ve kesinleşmiş proje planları olduğu sürece sadece Türk değil, konusunda uzman yabancı yazılımcılarla da projelerini hayata geçirmeleri mümkün.

Türkiye'de de ProjeKurdu, Freelancer.com ile benzer işi yapan bir girişim. Uzun sayılabilecek bir süredir yayında olan site proje sahipleriyle proje uzmanlarını buluşturmak için çalışıyor. Ana sayfasındaki sayaca göre 1958 uzmanın kayıtlı olduğu sitede bu ay 51 proje ilanı açılmış. Şu anda ücretsiz olan sitenin belli bir kitleye ulaştıktan sonra gelir modelini kurgulayacağını düşünüyorum.

projekurdu1

oDesk'teki gibi uzmanlık testleri, gelişmiş profil yapısı ve güvenli bir ödeme sistemi olmayan, sadece ilan yayınlayıp ilana başvuru yapılabilinen ProjeKurdu geliştirildiği takdirde büyük bir boşluğu doldurabileceğini düşünüyorum.

Ayrıca henüz yayında olmayan ancak çalışmalarının sürdüğünü bildiğimiz UzmanKirala.com da yakın zamanda pazardaki yerini alacak diye biliyoruz. Murat Turan tarafından geliştirilmesi süren servisin ilk ekran görüntüsünü de bu fırsatla paylaşmış olalım.

uzmankirala

"Kuzenin arkadaşına site yaptırma" döneminin yavaş yavaş geride kalması gerektiğine inandığımız şu dönemde, ülkemizde de bu alanda kabul gören ve güven kazanan bir girişim sektörü domine edebilirse, 100 milyon dolar olmasa da önemli ölçüde bir ekonomi yaratabileceğini tahmin ediyorum.

Yorumlar (14)
 1. Hüseyin Özalp Hüseyin Özalp

  www.webmasterbul.com vardı fakat sanırım şu aralar biraz durgunluk döneminde.

 2. Bekliyoruz bekliyoruz derken piyasaya 3-5 freelance sitesi açılırsa şaşırmayalım. Aslına bakılırsa Türkiye bu projeye pek hazır değil gibi. Özellikle iş veren açısından. En azından benim gözlemlerim o yönde.

 3. Mehmet Soylu Mehmet Soylu

  türkiyede oturmuş bir ödeme sistemi bile yokken freelance sistemi nasıl olacak ? onuda geçtim yıllardır script yazan birisi olarak söyleyeyim yabancılarla çalışmak hem maddi hem manevi açıdan zevk verirken, türklerle tam tersi bu.

 4. Guru Fasulye Guru Fasulye

  Bu konuda cok sey soylemek isterdim ama bu konu uzerinde gene zaman kaybetmis olacagim. Ben acikcasi marka (sirket,dayi,tanidik,yuzyuze) olmadan tr'de freelance islerde ne emeklerin karsiliginin alinabilecegini inanmiyorum. Ayni sekilde projeye teklif verenlerin de isleri cok ciddi bir sekilde yapacaklarina inaniyorum. Daha dogrusu boyle oldu, boyle gordum, umarim yaniliyorumdur...

  Tabi bahsettigim konu ciddi projeler icin gecerlidir.

 5. Mathiaxbars Mathiaxbars

  Şimdi sistem pek üste anlatılmamış serbes çalışan biri geliyor sisteme dahil oluyor.

  Sistem size bir program veriyor ve sizin yüklemenizi istiyor.Sizde bir saat ücreti belirtip sitede müşteri bekliyorsunuz.

  Bir iş veren gelip size iş veriyor ve yapmanızı istiyor sizde çalışıcağınız saatler o programı çalıştırıp ( ki programı çalıştırmadan saat ücretiniz işlemiyor) işe koluyorsunuz odesk te çalışıp çalışmadığınızı kontrol edip ayrıca belli zamanlarda bize yani iş verene ekran görüntüsü atıyor.

  Gerçekten çok ince olarak düşünülmüş birşey prof uygulanırsa türkiyede çok başarılı olur (hakkıyla güzel bir yatırımla başlanırsa).Türkler az para verip köle gibi işçi çalıştırmayı adet edinmiş ancak çıkan işler herzamanki gibi vasat oluyor çünkü işçi istiyerek işini yapmıyor.Böyle sistemlerde hem çalışmayana para yok hemde rekabet olduğu içinde daha iyi işler daha ucuza çıkabiliyor.(Ve ayrıca yok o iyimiş yok o kötüymüş gel arkadaşım var gibisinden kandırmalarda olmuyor çünkü puanları ortada oluyor)

 6. 1-2 ay öncesine kadar modellemeye çalıştığımız bir çalışmamız vardı. Hazır böyle bir konu açılmışken sizin de görüşlerinizi alsam iyi olacak. Dünya üzerinde birçok örneği var ama sizce Türkiye modeli için ihtiyaçlar nelerdir?

 7. Hasan Erhan Dursun Hasan Erhan Dursun

  Ülkemizde proje yaptırma mantalitesi adam/saat olayına pek de uygun değil. İş genelde kaba olarak verilip, daha sonrasında da sürekli yeni detaylar, yeni istekler çıkaran bir işveren modeli var. Yurtdışındaki gibi profesyonel vizyon ile yola çıkan kalabalık bir grup ülkemizde oluşmadıkça bu ve benzeri modellerin gelir getirecek seviyeye ulaşması biraz da zor görünüyor.

  Ben de www.turkfreelance.com alan adı altında böyle bir projeyi hayata geçirmek için çeşitli çalışmalarda bulunmuş ve yaptığım çalışmalar sonucunda pek de feasible bulmadığım için rafa kaldırmıştım.

  Açıkçası dünyanın en önemli internet kullanıcı sayısına sahip ülkelerden biri olmamıza rağmen çeşitli istatistikler de gösteriyor ki insanlar arkadaşlık, chat, video ve browser bazlı oyunları oynamak ve e-mail göndermek için interneti kullanıyorlar. Bu yüzden dünyanın bir çok ülkesinde çok başarılı olan internet modelleri bizim internet kullanıcımıza göre çok uç noktada olabilir.

  1. Mert K. Mert K.

   Bende bunun dogru olduguna inaniyorum ve bunu onceden dusunmedigi icin uzulcek cok kisi olduguna inaniyorum.

 8. Kesinlikle eksikliğinin giderilmesi gerekiyor. Önceleri ufak bir script yazdıracak birini ararken takla atardık resmen. Hala böyle bir sorunun olduğunu düşünüyorum. Sadece bizde ciddi bir talep göreceğine inanmıyorum. Yani milyon dolarlar bize uzak.

  Yapacak arkadaşlara tavsiye, kaparo sistemini de kursunlar :) Yoksa server gelen taleplere yetişemez, sonunda iş yapmadan çöker.

 9. Böyle bir olayın Türkiye'de olması için halen daha zamana ihtiyacı var.

  Bu topraklarda freelance çalışmak zaten kolay değil. ProjeKurdu.com bu alandaki boşluğu doldurmaya çalışıyor. Ancak onlarında çok ciddi tasarımsal ve yapısal sorunları var. Üstelik oradaki proje verenler çok komik rakamlarda iş yaptırmak istiyor. Bu da Türkiye'deki genel ortamın oradaki yansıması bence.

  Açıkcası orada ucuz projeler peşinde koşup zaman kaybedeceğime, adsense reklamı vererek müşteri/proje bulmak çok daha mantıklı ve kolay görünüyor.

  Bunun yanında eğer yaptığınız tasarıma, yazdığınız yazılıma özen gösteriyorsanız ve iyi bir portfolyo sayfanız varsa, potansiyel müşteriler zaten sizi buluyor.

 10. Galiba yeni bir site açıldı,freelancer.com ile bire bir benzerlik var.İyi bir site ben kayıt oldun www.sanalisci.com denemek lazım.Ben deniyorum şu anda.

  1. Gigi (Gamze) Gigi (Gamze)

   Cem

   Yakinda turkiye'ye harika bir freelancer sayfasi ile giriyoruz. Su an URL'i saklilik anlasmasi yuzunden veremiyorum. Ama site subat sonunda hizmete girecek.Kontak bilgilerini verirsen, sitemize bedava uye olabilirsin.

 11. Ofisimev Ofisimev

  İşte buyrun. Yıllardır beklediğiniz o site. Freelance çalışanlar ile & Freelance arayanların buluşma noktası.

  OfisimEV.com

  Beğenmezsen kullanma.

  Not: Mimar , Mühendis yada yazılım uzmanı gibi yüzlerce profesyonel ile Türkiyedeyiz.

 12. Gökhan Gökhan

  Yeni bir proje portal açıldı. Kaliteli bilişim uzmanları ve projeler bul.

  Site'nin amacı

  1. Kaliteli uzmanları ve projeleri buluşturarak sinerji yaratmak

  2. Freelancer uzmanlarına destek olmak ve yol göstermek

  Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak, diger siteler gibi puan ve yükselme yok. En az teklifi veren degil, tecrübesini iş verene ispatlayabilen kapıyor projeyi.

  Site yönetiminin onayından sonra iş veren ve proje uzmanı direk irtibata geciyor.

  Artı makaleler uzmanların hayatlarını kolaylastiracak önemli bilgiler iceriyor.

  Sadece Bilişim ve Internet alanlarındaki projeleri barındırıyor. Bu alanda kaliteyi ve serbest bilişim zihniyetini daha da arttırmak için çalışmalar sürüyor.

  Umarız beklentilerinize uygundur!

  Teşekkürler

  www.tubitekuz.com