CheckFacebook.com ile Facebook istatistikleri elinizin altında

facebook_turkey_populationEski TechCrunch yazarlarından Nick Gonzalez Facebook‘un ülkelere göre popülasyon dağılımını ve demografik özelliklerini birarada barındıran son derece kolay kullanımlı bir araç geliştirmiş. CheckFacebook.com üzerinden yayın yapan araç veriyi Facebook’tan çekiyor ve Google’ın harika API’ları ile birleştirip kullanıma sunuyor.

Söz konusu veriler aslında Facebook üzerinden de yayınlanıyor ancak sadece reklam verme aşamasında görüntülenebiliyor. Nick Gonzalez’in sistemi veriyi söz konusu bölümden çektiği için bilgiye ulaşmak için bizi birkaç tıklamadan kurtarmış oluyor.

facebook_turkeyGüncel verilere baktığımızda yaklaşık 100 bin kullanıcı farkla çok övündüğümüz Facebook’un 4. popülasyonu olma ünvanımızı Fransa’ya kaptırdığımızı görüyorum. Şu anda Türkiye 9,150,700 üye ile Facebook’un 5. en yoğun popülasyonuna sahip durumda ve bu sayıyla servisin toplam nüfusunun %4.94’ününü oluşturuyoruz. Yeri gelmişken Facebook’un şu anda 185,081,240 üyesi bulunuyor.

Türk kullanıcılar arasında erkeklerin yoğunluğu dikkat çekici. Şu anda %64.3 erkek üye oranı bulunuyor. Yaş dağılımında ise 18-24 yaş arası kullanıcıların %40.9 ile en yoğun Türk kullanıcı profili olduklarını söyleyebiliriz. 25-34 yaş arası kullanıcılar %28.3, 14-17 yaş arası kullanıcılar %17.3, 35-44 yaş arası kullanıcılar ise %8.2 orana sahip.

Facebook bu verilerden daha fazlasını reklam alanlarında gösteriyor. Bu sebeple CheckFacebook.com’un ilerleyen dönemlerde verisini zenginleştireceğini ve farklı grafik seçenekleri de sunacağını tahmin ediyorum.

Şu an için hızlı bilgi almak açısından işe yarar bir araç olarak gördüğüm uygulamanın veri meraklıları için değerli olacağını düşünüyorum.

Yorumlar (19)

 1. süleyman erdogan |

  Güney Amerika da Facebook kullanıcı sayısına ulke bazında bakıldığında:
  Arjantin: 3.549
  Şili: 4.288
  Kolombiya:4.500
  Venezuelya: 2.700
  Hem internet kullanıcısı bakımından hemde ekonomi gelişmişliği bakımından bolgenin en buyuk ulkesi Brezilya’da ise 394.000 Bu benim çok ilgimi çekti. Acaba bunun özel bir sebebi var mı?

  Cevapla
  • Hasan Fırtına |

   Süleyman bey brezilya da orkut.com un piyasaya hakimiyeti soz konusu bu yuzden facebook cok cok geride.

   Cevapla
   • süleyman erdogan |

    Evet Hasan Bey çok haklısınız. Cevabınızdan sonra küçük bir araştırma yaptığımda orkut.com un brezilya da çok büyük bir fenomen olduğunu ben daha yeni gördüm:)

 2. Sabri Onur Tüzün |

  Facebook Apı üzerinden alıyor sanırım bilgileri. Kolay bişey…

  Cevapla
 3. Yine 4. sıraya yükselmişiz 🙂

  Cevapla
 4. 4. Turkey 9,380,860
  5. France 9,248,420
  Türkiye gene 4. lüğü kapmış gözüküyor ama 🙂

  Cevapla
 5. Utanç duyulcak bi durum. Amerikalılar gelip türkiyeden 9 milyon üye topluyor. Bir türk bunları yapamıyor. Demekki daha yolun çok başındayız.

  Cevapla
 6. hakan karas |

  merhaba,
  yukarıda yer alan sitedeki vriler şu anda çalışmıyor,
  http://www.tamisabet.com/internet/facebook/
  burada güzel bir yazı gördüm faydalı olması dileğiyle

  Cevapla
 7. Ben facebokun türkiyede olduğu kadar diğer ülkelerde rövanşta oldunu düşünmüyorum

  Cevapla
 8. güzel gelişme teşekkürler

  Cevapla
 9. Bence güzel değil

  Cevapla
 10. Facebook ben daha Türkiye de “F” bilinmediği dönemlerden biliyorum. Amaçı dışında kullanılan, kız tavlama mekanı olarak görülen bi mekan haline geldi. Gereksiz bi site facebook….

  Cevapla
 11. Bencede FACEBOOK amacını gercekten cok fazla astı.gercek konumunu kaybettı

  Cevapla
 12. Bu kadar düşman olmaya gerek yok. Youtube 'dan olduk bu gidişle face'den de olacağız

  Cevapla
 13. Facebook sistemini açan bir API var mı? ya…

  Cevapla
 14. Facebook’un %36’sını abazalar oluşturuyor . Bunların kesinlikle %50 si en az bizim ülkedendir. İnternete çok yatkın bir ülkeyiz .

  Cevapla

Bir Cevap Yazın