CheckFacebook.com ile Facebook istatistikleri elinizin altında

CheckFacebook.com ile Facebook istatistikleri elinizin altında

Eski TechCrunch yazarlarından Nick Gonzalez Facebook'un ülkelere göre popülasyon dağılımını ve demografik özelliklerini birarada barındıran son derece kolay kullanımlı bir araç geliştirmiş. CheckFacebook.com üzerinden yayın yapan araç veriyi Facebook'tan çekiyor ve Google'ın harika API'ları ile birleştirip kullanıma sunuyor.

Söz konusu veriler aslında Facebook üzerinden de yayınlanıyor ancak sadece reklam verme aşamasında görüntülenebiliyor. Nick Gonzalez'in sistemi veriyi söz konusu bölümden çektiği için bilgiye ulaşmak için bizi birkaç tıklamadan kurtarmış oluyor.

facebook_turkeyGüncel verilere baktığımızda yaklaşık 100 bin kullanıcı farkla çok övündüğümüz Facebook'un 4. popülasyonu olma ünvanımızı Fransa'ya kaptırdığımızı görüyorum. Şu anda Türkiye 9,150,700 üye ile Facebook'un 5. en yoğun popülasyonuna sahip durumda ve bu sayıyla servisin toplam nüfusunun %4.94'ününü oluşturuyoruz. Yeri gelmişken Facebook'un şu anda 185,081,240 üyesi bulunuyor.

Türk kullanıcılar arasında erkeklerin yoğunluğu dikkat çekici. Şu anda %64.3 erkek üye oranı bulunuyor. Yaş dağılımında ise 18-24 yaş arası kullanıcıların %40.9 ile en yoğun Türk kullanıcı profili olduklarını söyleyebiliriz. 25-34 yaş arası kullanıcılar %28.3, 14-17 yaş arası kullanıcılar %17.3, 35-44 yaş arası kullanıcılar ise %8.2 orana sahip.

Facebook bu verilerden daha fazlasını reklam alanlarında gösteriyor. Bu sebeple CheckFacebook.com'un ilerleyen dönemlerde verisini zenginleştireceğini ve farklı grafik seçenekleri de sunacağını tahmin ediyorum.

Şu an için hızlı bilgi almak açısından işe yarar bir araç olarak gördüğüm uygulamanın veri meraklıları için değerli olacağını düşünüyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.