Microsoft ve Apple, OpenAI'ın yönetim kurulundan çekildi

Birkaç hafta önce Avrupa Komisyonu'nun OpenAI ortaklık şartlarını bir kez daha gözden geçirdiğini açıklamasının ardından Microsoft, şirketin yönetim kurulundan çekildi.
Microsoft ve Apple, OpenAI'ın yönetim kurulundan çekildi

Geçen yıl Microsoft'un OpenAI yönetim kuruluna oy hakkı olmayan bir gözlemci pozisyonunda katıldığını sizlere aktarmıştık. Bu yıl, App Store başkanı Phil Schiller'in OpenAI'ın yönetim kurulunda Apple'ı temsil etmesi beklenmekteydi. Microsoft, OpenAI yönetim kurulundaki gözlemci üyeliğini, yaklaşık sekiz ay sonra bıraktı. Financial Times haberine göre; Apple da yönetim kurulundaki gözlemci pozisyonundan vazgeçti. 

OpenAI, Microsoft'un yönetim kurulundaki koltuğunu bıraktığını doğruladı. OpenAI sözcüsü Steve Sharpe'ın aktardıklarına göre şirket, CFO Sarah Friar'ın liderliğinde, Microsoft ve Apple gibi önemli stratejik ortakları ve Thrive Capital ve Khosla Ventures gibi yatırımcıları bilgilendirmek ve onlarla etkileşim kurmak için yeni bir yaklaşım oluşturuyor. 

Paylaşılan bilgilere göre; OpenAI'nin Microsoft ve Apple'a yönelik bu yeni yaklaşımı, düzenli paydaş toplantıları düzenlenmesini içerecek. OpenAI söz konusu toplantılara ev sahipliği yapacak. Bu toplantılar aracılığıyla şirketin ilerlemesi paylaşılırken, emniyet ve güvenlik alanlarında daha güçlü bir iş birliği kurulması amaçlanıyor. 

Microsoft'un yönetim kurulunda geri adım atması, AB ve ABD'nin ikiliyi mercek altına almasıyla ilişkili olabilir. Bu yılın başlarında Microsoft'un 10 milyar dolarlık OpenAI ortaklığı, Avrupa Komisyonu tarafından incelenmeye başlanmıştı. Aynı şekilde ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) da OpenAI ve Anthropic'e yapılan yatırımları soruşturmaya başlamıştı. Microsoft'un çekilmesinin birkaç hafta önce Avrupa Komisyonu'nun ortaklık şartlarını bir kez daha gözden geçirdiğini açıklamasının ardından gündeme geldiğini belirtmekte fayda var. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.