2024 yılında kullanıcılarla buluşması beklenen yeni Apple ürünleri

Eylül ayından başlayarak bu yıl kullanıcılarla buluşması planlanan yeni Apple ürünlerine gelin birlikte bakalım. 
2024 yılında kullanıcılarla buluşması beklenen yeni Apple ürünleri

Son zamanlarda Apple Intelligence ile gündeme gelen Apple, bu yılın devamında pek çok ürünü kullanıcılarla buluşturmaya hazırlanıyor. Eylül ayından başlayarak bu yıl kullanıcılarla buluşması planlanan yeni Apple ürünlerine gelin birlikte bakalım. 

Yeni iPhone modelleri

iPhone 16 Pro ve 16 Pro Max

Şirketin amiral gemisi iPhone 16 Pro ve Pro Max, geçen yılın modellerine göre daha gelişmiş özellikler sunacak. Geçen yıl tanıtılan iPhone 15 Pro ve Pro Max modellerine oranla daha büyük ekranlar sunacak olan iPhone 16 Pro ve Pro Max'in 6,3 ve 6,9 inç büyüklüğünde ekranlar sunulması bekleniyor. 

Bu yeni cihazlar, kamerayı kontrol etmek için özel bir donanım düğmesi de içerecek. Cihazların kamera yükseltmeleri arasında ise daha iyi bir Ultra Geniş kamera, iyileştirilmiş düşük ışık performansı ve 5x optik yakınlaştırma bulunuyor. Cihazlarda yer alan A18 Pro çip, süper şarjlı Neural Engine sayesinde yapay zeka özelliklerini destekleyecek. 

iPhone 16 ve 16 Plus

iPhone 16 ve 16 Plus geçen yıl sunulan modellerle aynı ekran boyutlarıyla karşımıza çıkacak. Bununla beraber 16 ve 16 Plus'ın Pro ve Pro Max modellerinde bulunan A18 Pro çipin aynısını kullanmasını bekliyor.

Tüm iPhone 16 modellerinde 'yakalama düğmesi' olarak adlandırılan donanım düğmesinin yer alması da bekleniyor. Standart 16 ve 16 Plus için diğer kamera iyileştirmeleri ve yeni renk seçenekleri beklenirken, iOS 18'in yeni yapay zeka özellikleri öne çıkmakta. 

Yeni AirPods modelleri

AirPods 4

Apple'ın bu yıl iki ayrı AirPods 4 modeli ile karşımıza çıkmayı bekleniyor. Modellerden biri daha düşük fiyatlı bir versiyon olarak konumlanırken, bir diğeri daha premium bir seçenek sunacak. Her iki AirPods 4 modeli de USB-C şarj kutularına sahip olacak. Cihazların gövde tasarımı ise AirPods Pro ile AirPods 3'ün bir karışımı gibi görünecek. Paylaşılan bilgilere göre gürültü engelleme özelliği sadece üst düzey modele özel olacak. Ayrıca Find My desteği de bulunacak.  

AirPods Max 2

AirPods Max 2, Lightning'den USB-C şarjına geçecek. Cihazın şu anda AirPods Pro 2'ye özel olan Uyarlanabilir Ses, Konuşma Farkındalığı ve Kişiselleştirilmiş Ses gibi özelliklerden bazılarını içermesi bekleniyor. 

Apple Watch serileri

Apple Watch Series 10

Yeni Apple Watch Series 10 ile iki standart boyut da yukarı taşınıyor. Daha küçük olan Watch mevcut büyük modelin boyutlarında olurken, daha büyük olan seçenek ise Ultra'nın ekran boyutunda olacak. Bununla beraber cihazın kasasının da inceleceğini de belirtelim. Ayrıca Apple Watch Series 10, daha güçlü bir çipe de sahip olacak. Böylece seri, ilerleyen dönemde Apple Intelligence'ı da çalıştırabilecek. Beklenen özellikler arasında ise Hipertansiyon ve uyku apnesini tespit etmek için sağlık sensörleri yer almakta. 

Apple Watch Ultra 3

Bu yıl piyasaya sürülmesi beklenen Apple Watch Ultra 3 hakkında az sayıda bilgi bulunuyor. Kullanıcılar, yapay zeka için daha yüksek teknolojiye sahip daha hızlı bir çip beklentisi içinde. Ayrıca cihazın, Series 10 modellerinin yeni yetenekleriyle eşleşmesi bekleniyor. Buna yeni sağlık sensörleri de dahil. 

Yeni ve yenilenen iPad modelleri

iPad mini 7

Apple'ın bu yıl mini de dahil olmak üzere tüm iPad serisini güncellemesi bekleniyor. iPad mini'nin 2021'den bu yana güncellenmediğini düşünürsek, yeniliklerin yolda olduğunu söylemek mümkün. Özellikle bu yeniliklerin bir kısmının "Let Loose" etkinliğinde hayata geçtiğini gördük. Kullanıcılar, iPad mini 7 için yükseltilmiş bir ekran ve revize edilmiş bir çip görmeyi bekliyor. Bu bağlamda iPad mini'nin Apple Intelligence özellikleriyle uyumluluk için M sınıfı bir çipe geçmesi de olası.

11. nesil iPad

iPad serisinin güncellenmesi kapsamında yeni bir temel model iPad'in de tanıtılması söz konusu. Bu yeni cihaz hakkında pek fazla bilgi bulunmasa da; yeni, daha güçlü bir çipin cihazda yerini alması muhtemel. Bununla beraber bir takım Apple Pencil geliştirmeleri de gündemde olabilir. Tüm bu yeniliklere rağmen kullanıcılar, büyük bir donanım güncellemesi beklentisi içinde değil.

M4 çipli cihazlar 

M4 MacBook Pro

Apple'ın bu sonbaharda M4, M4 Pro ve M4 Max içeren yeni MacBook Pro modellerini piyasaya sürmesi bekleniyor. Bu anlamda iPad Pro'nun M4 çipe sahip tek Apple cihazı olma özelliğinin yakında sona ereceğini söyleyebiliriz. Bilgisayarların görünümünde ise büyük bir tasarım yeniliği beklenmiyor. 

M4 çipli Mac mini ve iMac beklentisi

Paylaşılan bilgilere göre; Mac mini ve iMac, M4 çipe 2024'ün sonlarında ya da 2025'in başlarında kavuşacak. Bazı tahminler ise kullanıcıların, 2024'te yeni MacBook Pro ile birlikte yeni bir Mac mini göreceği yönünde. Bu noktada iMac'in yeni MacBook Air'larla birlikte 2025'in başlarında güncellemesi beklenmekte. 

Apple TV 4K ve ekranlı HomePod

2024 yılında kullanıcılarla buluşması beklenen cihazlar arasında Apple TV 4K ve ekranlı HomePod da yer alıyor. Güncellenen Apple TV 4K'nın daha iyi bir çipe sahip olacağı konuşuluyor. HomePod'un ise yapılacak revizyonla birlikte üzerinde LCD ekran bulundurması bekleniyor. Akıllı ekrana dönüşmesi beklenen yeni HomePod'un 2024 yılında karşımıza çıkabileceğini daha önce sizlere aktarmıştık.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.