Luma AI'dan metinden video oluşturma için yeni yapay zeka aracı: Dream Machine

Herkesin kullanımına açık olan Dream Machine, basit metin komutlarına dayalı olarak yüksek kaliteli videolar üretiyor.
Luma AI'dan metinden video oluşturma için yeni yapay zeka aracı: Dream Machine

3D nesneler yaratan üretimsel yapay zeka modeli geliştiricisi Luma AI'ın 43 milyon dolar yatırım aldığını sizlere aktarmıştık. Luma AI dün üretken yapay zeka metinden video oluşturma aracı Dream Machine'i duyurdu. 

Luma AI'ın paylaştıklarına göre, Dream Machine, basit metin komutlarına dayalı olarak yüksek kaliteli videolar üretebiliyor. Böylece şirketler ve diğer içerik üreticiler, birkaç dakika içinde yeni ve orijinal video içeriği üretebiliyor. 

Dream Machine, dünden itibaren tüm kullanıcılara açıldı. Ancak ürünü denemek isteyen kullanıcılar, iyi bir sonuç elde etmek adına ChatGPT'de kullandıklarına kıyasla daha açıklayıcı istemler girmeli. Örnek olarak şöyle bir istem kullanılabilir: "Gün doğumunda parkta bir kuşun peşinde koşan sevimli bir kedi yavrusu". Paylaşılan bilgilere göre Dream Machine bu tarz bir istemi yaklaşık 2 dakika içinde bir videoya dönüştürebilir. Platforma görsel yükleyerek video üretimi gerçekleştirme seçeneği de sunuluyor. Biz yukarıda paylaştığımız örnek istemi Dream Machine'e girdiğimizde şu video üretildi.

İlk beta test kullanıcılarının aktardığına göre; platform belirli nesneleri, karakterleri, eylemleri ve ortamları aslına sadık bir şekilde oluştururken, tutarlı hikayeler anlatma ve baştan sona akıcı hareketi sürdürme becerisine sahip. Beta kullanıcılarının anlatımı, bizim elde ettiğimiz videoyu düşününce beklentiyi yükseltiyor diyebiliriz. Yine de aracın ücretsiz ve herkese açık olduğunu düşünürsek, içerik üreticilerinin bazı projeler için Dream Machine'i tercih edebileceğini söyleyebiliriz. 

Luma AI'nın web sitesinde yayınlanan demolar, piyasadaki gerçekçi görünen ve hissettiren videolar yapma çok zorluğunu aştığını gösteriyor. Bununla birlikte şirket, video oluşturucu modellerinin doğal görünümlü hareketleri, şekil değiştirme efektlerini ve metinleri yeniden yaratmak gibi bazı alanlarda zorlandığını da kabul ediyor.

Yapay zeka metinden video oluşturma alanına baktığımızda Pika Labs ve Runway gibi girişimlerin yanı sıra Lightricks Inc'in video oluşturmanın ötesinde düzenleme araçları da sunan LTX Studio ürününü görüyoruz. Ayrıca Google I/O 2024'de duyurulan Veo'yu da ekleyelim. Duyurulduğu anda ilgi odağı olan OpenAI'ın Sora'sını kullanan yönetmenler şimdiye kadar iki video klip ile gündeme geldi

Yalnızca sınırlı sayıda kullanıcıya açık olan Sora'nın aksine herkesin kullanımına açık olan Dream Machine ise hızlıca kullanıcı tabanını genişletebilir. Luma AI'ın belirttiğine göre; şirket, gelecekte platformu, Adobe gibi yaratıcı yazılım araçlarıyla entegre etmek için çeşitli API'ler ve eklentiler hayata geçirecek. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.