Yönetmen Paul Trillo, 10 yıl önce düşündüğü bir fikri Sora ile hayata geçirebildi

Yönetmen Paul Trillo, 10 yıl önce düşündüğü bir fikri, yeni bir müzik videosu için Sora ile hayata geçirebildi.
Yönetmen Paul Trillo, 10 yıl önce düşündüğü bir fikri Sora ile hayata geçirebildi

OpenAI'ın metinden video oluşturma aracı Sora'nın ilk müzik videosunu hazırladığını sizlerle paylaşmıştık. Bugün Sora yeni bir müzik videosu ile daha karşımızda. Washed Out olarak bilinen şarkı yazarı ve şarkıcı Ernest Weatherly Greene Jr.'ın yayınlanan yeni 4 dakikalık videosu, OpenAI'ın yapay zeka video üreticisi Sora ile hazırlandı. 

Yönetmen Paul Trillo'nun istemleri ile oluşturulan video, bu istemler neticesinde ortaya çıkan 55 küçük klibin Adobe Premiere'de bir araya getirilmesiyle hayat buldu. Videodaki karakterlerin tutarlılığı dikkat çekti. İstemlerde sadece karakterlerin detayları değil çekim açıları ve karakterlerin hareketleri de detaylı bir şekilde belirtildi. 

Trillo tarafından oluşturulan diğer Sora videolarında olduğu gibi bu videoda da uçuş efekti kullanıldı. Paylaşılan bilgilere göre, her klibin oluşturulması en az 15 dakika sürebiliyor. Trillo, başka bir yerde çekilmiş veya oluşturulmuş hareketsiz görüntüleri alıp hareket eklemek için bunları yapay zekaya beslemeyi tercih etmediğini ifade ediyor. Yönetmen bunun yerine yalnızca Sora'nın metinden video oluşturma yeteneklerini kullandığını belirtiyor. 

Trillo, After Effects'te küçük bir rötuş çalışması yapılsa da kliplerde büyük bir değişiklik yapılmadığını dile getiriyor. Trillo'nun açıkladığına göre yönetmen nihai videoya giren 55 klibi ortaya çıkarmak için toplamda altı hafta çalıştı: 

Süreye gelince, Sora ile üretimler ne kadar kullandığınıza, kliplerinizin uzunluğuna ve çözünürlüğün büyüklüğüne bağlı olarak 15 dakika ile bir saat arasında sürebiliyor. Yani render süresi açısından çok fazla değişkenlik var. Ama 700 kliple render işleminin bir günden fazla süreceğini tahmin edebilirsiniz. Hatta birden fazla gün, sanırım altı hafta kadar üzerinde çalıştım. 

Video, bir çiftin okul yıllarında, bebek sahibi olduklarında ve yaşlandıklarında yaşadıklarını anlatıyor. Videoda okul koridorlarında, sınıflarda ve süpermarketlerde geçen sahneler yer almakta. Paul Trillo X'te paylaştığı bir gönderide bu videonun 10 yıl önce gerçekleştirebilecek bir fikir olduğunu ancak sonrasında bu fikirden vazgeçtiğini dile getirdi. Trillo "Sonunda bu fikri hayata geçirebildim." ifadesini kullandı. 

Oluşturulan görüntülerin gerçekçiliği ise izleyenleri Sora'ya hayran bırakıyor. Sora'nın her alanda geleneksel film yapımcılığının yerini alacağını düşünmemekle birlikte, maliyetler nedeniyle gerçekleştirilemeyecek çekimlerin hayata geçmesi için yeni bir yol sunduğunu söyleyebiliriz. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.