Spotify'ın şarkı sözleri özelliğini sadece Premium aboneler kullanabilecek

Şarkı dinlerken şarkı sözlerini görüntülemek isteyenler, artık Spotify Premium için ödeme yapmak zorunda.
Spotify'ın şarkı sözleri özelliğini sadece Premium aboneler kullanabilecek

Müzik dinleme alışkanlıkları, dijital çağın getirdiği teknolojik yeniliklerle birlikte sürekli olarak evriliyor ve bu alanda hizmet sunan platformlar arasındaki rekabet giderek artıyor. Spotify gibi önde gelen müzik yayıncıları, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve abone tabanlarını genişletmek adına sürekli olarak yeni özellikler ve sınırlamalar üzerinde çalışıyor.

Bu kapsamda Spotify, geçtiğimiz eylül ayında gerçekleştirdiği A/B deneyinin bir parçası olarak bazı ücretsiz kullanıcıların şarkı sözü özelliğine erişimini kısıtlamıştı. Aylar süren testlerin ardından, şirketin bu yeni kısıtlamayı yaygınlaştırdığı görülüyor. Şarkı dinlerken şarkı sözlerini görüntülemek isteyenler artık Spotify Premium için ödeme yapmak zorunda.

Geçtiğimiz birkaç gün içinde çok sayıda Reddit kullanıcısı, Spotify'ın son sınırlamasıyla ilgili hayal kırıklıklarını dile getirdi. Yıllardır ücretsiz olan bu özellik artık kullanıcıların aylık bir ücret ödemesini gerektiriyor. Şarkı sözü özelliğini kullanabilmek için kullanıcılardan ücret talep edilmesi iş açısından mantıklı olsa da ücretsiz katmanın kısıtlamaları, hizmeti rahatsız edici bir şekilde kullanılamaz hale getiriyor demek mümkün.

Spotify, halihazırda ücretsiz kullanıcıları saatte altı parça atlama ile sınırlıyor ve şarkıları karışık çalmaya zorluyor. Sonuç olarak, ücretsiz katman, kullanıcıların üzerinde çok az kontrole sahip olduğu bir tür radyo gibi davranıyor. Bunun yanı sıra Spotify'ın rakiplerinden YouTube Music'in ücretsiz katmanı ise sınırsız atlamaya izin veriyor, şarkı sözlerini içeriyor. Ayrıca atlanabilir reklamlara sahip ve kullanıcıları sırayı karıştırmaya zorlamıyor.

Bu noktada YouTube Music, ücretsiz müzik dinlemek isteyen kullanıcılar için tartışmasız daha iyi bir seçenek haline geldi dersek yanlış olmayacaktır. Spotify ile kıyaslandığında YouTube Music'in tek dezavantajı ücretsiz arka planda oynatmanın web oynatıcıyla sınırlı olması. Onun dışında kullanıcılar, yalnızca YouTube'a yüklenen resmi olmayan kapaklar da dahil olmak üzere istedikleri içeriği istedikleri sırada çalabiliyorlar ve bu da platformu bir adım öne geçiriyor. 

Sonuç olarak, Spotify'ın şarkı sözleri özelliğini ücretlendirmesi ve ücretsiz kullanıcılarına getirdiği kısıtlamalar, platformun rekabet gücünü azaltabilir. YouTube Music'in sunduğu daha geniş özellik yelpazesi ve daha az kısıtlama ile kullanıcılar arasında tercih edilme potansiyeli artıyor. Ancak, her iki platformun da farklı avantajları ve dezavantajları bulunmakta; bu nedenle kullanıcılar tercihlerini yaparken kendi ihtiyaçlarını ve kullanım alışkanlıklarını göz önünde bulundurmalı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.