Google'ın yeni üretken yapay zeka video modeli: Veo

Veo, 1080p çözünürlüğünde yüksek kalitede ve bir dakikadan uzun videolar üretebiliyor.
Google'ın yeni üretken yapay zeka video modeli: Veo

OpenAI'ın metinden video oluşturma aracı Sora'yı sizlere Şubat ayında tanıtmıştık. Google dün gerçekleşen I/O geliştirici etkinliğinde yeni üretken yapay zeka video modeli Veo'yu tanıttı. Paylaşılan bilgilere göre; Veo, 1080p çözünürlüğünde yüksek kalitede ve bir dakikadan uzun videolar üretebiliyor. Üretilen videolar, çok çeşitli görsel ve sinematik stillere sahip olabiliyor. 

Veo'nun gelişmiş bir doğal dil anlayışı, modelin “timelapse” veya “bir manzaranın havadan çekimi” gibi sinematik terimleri ve anlatımları anlamasını sağlıyor. Kullanıcılar, istedikleri çıktıya ulaşabilmek için metin, resim ya da video tabanlı yönlendirmelerden yararlanabiliyor. Ortaya çıkan videoları daha tutarlı ve uyumlu olarak tanımlayan Google, modelin çekimler boyunca insanlar, hayvanlar ve nesneler için daha gerçekçi hareketler gösterdiğini ifade ediyor. Ayrıca video çıktıları ek istemler kullanılarak iyileştirilebiliyor. 

Google DeepMind CEO'su Demis Hassabis'in aktardıklarına göre; şirket, Veo'nun hikaye panoları ve daha uzun sahneler üretmesini sağlamak için ek özellikler üzerinde çalışıyor. Veo'dan şu an için sınırlı sayıda film yapımcısı ve yaratıcı ekip yararlanıyor. Google yaratıcı ekiplerle kurduğu iş ortaklıklarını geliştireceğini de belirtiyor. Etkinlikte paylaşılanlara göre, Veo özelinde iş birliği kurulan isimlerden biri oyuncu, senarist ve müzisyen Donald Glover

Veo'nun özelliklerinden bazıları ise VideoFX içinde özel bir önizleme ile önümüzdeki haftalarda seçkin içerik oluşturucuların kullanımına sunulacak. Ürünü denemek için bekleme listesine kaydolabileceğinizi de belirtelim. Bunlara ek olarak ilerleyen dönemde Veo'nun bazı yeteneklerini YouTube Shorts'da görmeye başlayabiliriz. 

Google'ın son yıllarda video alanında karşımıza Phenaki, Imagen Video ve Lumiere gibi modellerle karşımıza çıktı. Şirket Veo ile Sora'ya rakip olmaya kararlı. Bu esnada Sora ise öne çıkan yönetmen ve sanatçılarla çalışmayı sürdürüyor. August Kamp'ın Worldweight şarkısı için ilk müzik videosunu hazırlayan Sora, yönetmen Paul Trillo'nun 10 yıl önce düşündüğü bir fikri hayata geçirmesini sağladı. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.