Apple, Epic'in AB'deki alternatif uygulama mağazalarına odaklanan geliştirici hesabını kapattı

Oyun devi Epic, Avrupa Birliği'nde iOS'ta yayınlanmak üzere kendi uygulama mağazasını yayınlamayı planlıyordu. Apple'ın yeni kararı ile Epic'in planları suya düştü.
Apple, Epic'in AB'deki alternatif uygulama mağazalarına odaklanan geliştirici hesabını kapattı

Avrupa Birliği'ndeki geliştiricilerin, Dijital Piyasalar Yasası (DMA) kapsamında App Store Connect'e, alternatif uygulama pazar yerleri ekleyebileceğini sizlere aktarmıştık. Oyun devi Epic de Avrupa Birliği'nde iOS'te yayınlanmak üzere kendi uygulama mağazasını yayınlamayı planlıyordu. Ancak Apple'ın yeni kararı ile Epic'in planları suya düştü.

Epic paylaştığı bir blog gönderisinde Apple avukatlarının Epic'e gönderdiği 2 Mart tarihli mektubu yayınladı. Mektupta Apple, Epic'i doğrulanabilir şekilde güvenilmez olarak nitelendirirken, şirket, Epic'in geliştirici anlaşması kapsamındaki sözleşme taahhütlerine uyacağına inanmadığını belirtti. 

Mektupta yer alan ifadeler kapsamında Apple'ın tamamen kendi takdirine bağlı olarak şirketle olan Geliştirici Programı Lisans Sözleşmesi'ni feshetme yasal hakkına atıfta bulunuluyor. Bununla beraber Apple, Epic'in geliştirici sözleşmesini feshettiğini belirtiyor: 

"Apple'ın Epic Games Sweden AB'nin Geliştirici Programı üyeliğini derhal geçerli olmak üzere feshettiğini bildirmek isteriz."

Hatırlarsanız, oyun içine direkt ödeme seçeneği ekleyen Fortnite'ın hem App Store hem de Google Play'den atıldığını 2020 yılının ağustos ayında sizlere aktarmıştık. Apple ve Epic Games arasındaki savaşın kazananı Apple oldu. ABD dokuzuncu temyiz mahkemesi, tekelcilik iddiaları konusunda büyük oranda Apple lehine karar verdi. Bu sürecin ardından Yüksek Mahkeme ise Epic Games'in Apple'ın App Store kurallarını gevşetmesi yönündeki talebini reddetti. Öte yandan dava, ağırlıklı olarak Apple'ın lehine sonuçlanırken, geliştiricilere web'den ödeme alma yolu açıldı.

Epic, iOS'in AB sürümünde açacağı alternatif uygulama mağazası aracılığıyla 2020'de App Store'dan kaldırılan Fortnite'ı geri getirmek istiyordu. Epic CEO'su Tim Sweeney, geliştirici hesabının kapatılmasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada Epic'in Fortnite'ı Avrupa Birliği'nde başka bir şirketin alternatif uygulama mağazası aracılığıyla iOS'e geri getirebileceğini öne sürdü.

Bir Apple sözücüsü ise yaptığı açıklamada Epic Games'in geçmişte App Store kurallarını ihlal etmesinin yasal sonuçlarını hatırlattı: 

Epic'in Apple'a karşı sözleşmeden doğan yükümlülüklerini korkunç bir şekilde ihlal etmesi, mahkemelerin Apple'ın Epic Games'in tamamına sahip olduğu iştirakleri, bağlı kuruluşları ve/veya Epic Games'in kontrolü altındaki diğer kuruluşların herhangi birini veya tamamını istediği zaman ve tamamen Apple'ın takdirine bağlı olarak feshetme hakkına sahip olduğunu belirlemesine yol açtı.

Geçmişte yaşananların ardından Apple, Epic Games'e çekince ile yaklaştı. Epic Games'in paylaştığı 23 Şubat tarihli bir e-postada, Apple'dan Phil Schiller'ın Epic CEO'su Tim Sweeney ile iletişime geçtiği görülüyor. Schiller, yazışmada Epic Games'in taahhütlerini yerine getireceğine dair yazılı güvence istedi. AYrıca Schiller, Sweeney'nin Apple'ın DMA uyumluluk planı hakkında kamuoyuna yaptığı açıklamaları hatırlatırken, Epic'in 2020 yılında iOS'ta Fortnite'a üçüncü taraf ödeme desteği ekleyerek Apple ile yaptığı anlaşmayı ihlal etmesini de gündeme getirdi. 

Schiller yazışmasını sonlandırırken şu ifadeyi kullandı: 

"Lütfen bize bu kez Epic'e neden güvenmemiz gerektiğini açık ve net bir şekilde anlatın."

Phil Schiller'e aynı gün yanıt veren Sweeney ise bu talebi yerine getirdi: 

"Epic ve iştirakleri iyi niyetle hareket etmektedir ve Apple ile mevcut ve gelecekteki anlaşmaların tüm şartlarına uyacaktır ve Apple'a konuyla ilgili istediğiniz her türlü özel güvenceyi vermekten memnuniyet duyarız" 

Görünen o ki Tim Sweeney'nin verdiği güvence, Apple yetkililerini tatmin etmedi. Apple'ın Epic'e gönderdiği mektupta yer alan ifadelere göre, Tim Sweeney'nin açıklaması yetersiz bulundu ve Apple'a inandırıcı gelmedi. Apple, Epic'in Avustralya'daki bir davaya yaptığı yeni bir başvuruya dikkat çekerek Epic Games Sweden'ın Apple'a karşı sözleşmeden doğan taahhütlerine bağlı kalma niyetinde olmadığını ifade ediyor. Bununla beraber Apple, söz konusu geliştirici başvurusunun aslında diğer yargı alanlarındaki işlemleri manipüle etmek için bir araç olduğunu düşündüğünü dile getiriyor.

Yaşananların akabinde Tim Sweeney, paylaştığı bir gönderide Apple'ı ağır bir şekilde eleştirdi. Sweeney Apple'ın DMA'ya uyumluluk için hayata geçirdiği alternatif uygulama mağazalarının kötü niyetli bir örnek olduğunu ifade etti. Bu bağlamda alınacak komisyon ücretlerini de gündeme getiren Sweeney, geliştiricilerin yeni bir yasadışı rekabete aykırı düzeni kabul etmeye zorladığını söyledi. Epic, blog gönderisinde geliştirici hesabının kapanmasıyla, App Store'un büyük rakiplerinden biri olabilecek uygulama mağazasını ortadan kaldırıldığını da vurguladı. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.