Amazon'un iRobot satın alımı rafa kalktı

Satın almanın rafa kalkmasıyla iRobot iş gücünün yaklaşık yüzde 31'ini işten çıkaracak. iRobot başkanı ve CEO'su Colin Angle ise istifa ediyor.
Amazon'un iRobot satın alımı rafa kalktı

Amazon'un 1,7 milyar dolarlık iRobot satın alımına Avrupa Komisyonu'ndan itiraz geldiğini sizlere aktarmıştık. Bugün iRobot paylaştığı bir gönderi ile her iki şirketin de satın alma anlaşmasını sonlandırma kapsamında hemfikir olduğunu açıkladı. iRobot, anlaşmanın Avrupa Birliği'nde yasa düzenleyicilerinin onayına giden bir yolu olmadığını ifade etmişti.

iRobot iş gücünün yaklaşık yüzde 31'ini işten çıkaracak

iRobot ayrıca yeniden yapılanmanın bir parçası olarak yaklaşık 350 çalışanını ya da başka bir deyişle işgücünün yaklaşık yüzde 31'ini işten çıkaracağını açıkladı. Paylaşılan bilgilere göre işten çıkarmalardan etkilenen çalışanlar, mart ayı sonuna kadar bu konu hakkında bilgilendirilecek. 

iRobot başkanı ve CEO'su Colin Angle istifa ediyor

Gönderide paylaşılan bilgilere göre; iRobot başkanı ve CEO'su Colin Angle da istifa ediyor. Colin Angle şirketi 1990 yılında kurmuştu. Bu istifanın akabinde iRobot'un mevcut başkan yardımcısı ve baş hukuk sorumlusu Glen Weinstein geçici olarak CEO'luk görevini üstlenecek. Geçmişte bağımsız yönetim kurulu başkanı olan Andrew Miller ise yönetim kurulu başkanı olacak.

iRobot yaptığı açıklamada kârlılığa geri dönmeyi umduğunu belirtti. Bu kapsamda şirket, doğrudan tüketiciye satışlar da dahil olmak üzere en kârlı müşterilerine, coğrafyalarına ve kanallarına odaklanacak.

Avrupa Komisyonu anlaşmayı neden onaylamadı?

Bu arada Amazon ve iRobot'un anlaşmayı ilk olarak 2022'nin ağustos ayında duyurduğunu hatırlatalım. Satın alma 2023'ün haziran ayında İngiltere'nin rekabet düzenleyicisinden onay alsa da Avrupa Komisyonu'ndan beklediği onayı alamadı. 

Avrupa Komisyonu, kasım ayında paylaştığı bir basın açıklamasında iRobot'u satın alma teklifinin robot elektrikli süpürgeler pazarındaki rekabeti kısıtlayabileceği yönündeki ön görüşünü Amazon'a bildirdiğini ifade etmişti. 

İtirazlara dair açıklamada yer alan ifadelere göre satın alma kapsamında Amazon, rakip robot elektrikli süpürgeleri listeden çıkarmak veya Amazon pazar yerindeki görünürlüklerini azaltmak gibi eylemlerde bulunarak iRobot'un rakiplerini engelleme yeteneğine ve teşviğine sahip olabilecekti. 

Paylaşılan bilgilere göre; Amazon'un Avrupa Komisyonu'nu anlaşmanın gerçekleşmesine izin vermeye ikna etmek için 10 Ocak'a kadar süresi vardı, ancak bu süre Amazon herhangi bir taviz vermeden geçti.

Amazon Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Hukuk Müşaviri David Zapolsky, regülasyon odağındaki aşırı ve orantısız engellerin satın almayı başarıya giden yollardan biri olarak görebilmesi gereken girişimcilerin cesaretini kırdığını ifade etti. David Zapolsky, "Bu da hem tüketicilere hem de rekabete zarar veriyor." dedi. 

Yasa düzenleyici kurumların rekabet odağında attığı adımlar, Nvdia'nın Arm satın alması ve Adobe'nin Figma satın alması rafa kalkmış, Meta Giphy'yi satmak durumunda kalmıştı. Microsoft ise Activision Blizzard'ı satın alma anlaşmasını ancak İngiltere ve AB yetkililerine taviz verdikten sonra gerçekleştirebildi. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.