Amazon'un 1,7 milyar dolarlık iRobot satın alımına Avrupa Komisyonu'ndan itiraz

Avrupa Komisyonu, iRobot'u satın alma teklifinin robot elektrikli süpürgeler pazarındaki rekabeti kısıtlayabileceği yönündeki ön görüşünü Amazon'a bildirdiğini ifade etti. 
Amazon'un 1,7 milyar dolarlık iRobot satın alımına Avrupa Komisyonu'ndan itiraz

Amazon'un iRobot'u 1,7 milyar dolara satın almak üzere harekete geçtiğini sizlere aktarmıştık. Amazon ve iRobot arasında yapılan satın alma anlaşmasına göre şirket, iRobot'u satın alabilmek için hisse başına 61 dolar ödeyecekti. Ancak Avrupalı yasa koyucular, yayınladıkları bir açıklama ile bu satın almaya itiraz etti. 

Avrupa Komisyonu paylaştığı bir basın açıklamasında iRobot'u satın alma teklifinin robot elektrikli süpürgeler pazarındaki rekabeti kısıtlayabileceği yönündeki ön görüşünü Amazon'a bildirdiğini ifade etti. 

Amazon'un iRobot'u satın almayı açıkladığı 2022 yılından bu yana, söz konusu anlaşma yasa koyucular tarafından pek çok kez mercek altına alındı. Avrupa Komisyonu, 2023'ün Temmuz ayında anlaşma özelinde resmi soruşturma başlatırken, Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA) anlaşmayı inceledi ve onayladı. Federal Ticaret Komisyonu ise 2022'nin Eylül ayında Amazon ve iRobot'tan anlaşma hakkında bilgi talep etti.

Anlaşmanın yasal kurumlar tarafından onaylanması beklenirken, Avrupa Komisyonu'nun konuya dair itirazları her iki işi şirketi de şaşkınlığa uğrattı. 

İtirazın kapsamı

İtirazlara dair açıklamada yer alan ifadelere göre; satın alma kapsamında Amazon, rakip robot elektrikli süpürgeleri listeden çıkarmak veya Amazon pazar yerindeki görünürlüklerini azaltmak gibi eylemlerde bulunarak iRobot'un rakiplerini engelleme yeteneğine ve teşviğine sahip olabilecek. 

Amazon sözcüsü Alexandra Miller, süreç boyunca Avrupa Komisyonu ile birlikte çalıştıklarını vurguladı. Miller, iRobot'un yenilikçi özelliklerine dikkat çekerek bu satın alma ile tüketicilere daha düşük fiyatlar da sunabileceklerini ifade etti. 

Amazon, Avrupa Komisyonu'nun itirazlarına karşılık cevap hakkını kullanabilir ve bu bağlamda sözlü duruşma talep edebilir. Avrupa Komisyonu'nun anlaşma ile ilgili nihai kararını 14 Şubat 2024 tarihine kadar vermesi planlanıyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.