OpenAI CEO'su Sam Altman'a dair merak edilenler

Sam Altman'ın ismini, son zamanlarda ChatGPT'nin popülaritesinin artmasıyla sıkça duyar hale geldik.
OpenAI CEO'su Sam Altman'a dair merak edilenler

Sam Altman, son dönemde teknoloji dünyasında adı sık duyulan en popüler isimlerden biri. Mart ayında yaptığı röportajda yapay zeka tabanlı sohbet robotu ChatGPT’ye karşı insanların dikkatli olması gerektiğini söyledi. “ İnsanlar bundan biraz korktuğumuz için mutlu olmalı” diyerek bu teknolojinin gelişimine dair çekinceleri olduğunu dile getirdi. 

Yapay zeka alanında bir devrim niteliği taşıyan işlere imza atan Sam Altman, aynı zamanda yapay zeka teknolojisinin aleyhine yaptığı çıkışlarla gündeme geliyor. OpenAI’ı 2015’te Elon Musk, Greg Brockman, Ilya Sutskever, John Schulman ve Wojciech Zaremba ile birlikte kuranlardan biri. Kar amacı gütmeyen bir platform olarak kurulan OpenAI, yapay zekanın kötücül kullanımını ve insanlık için yaratacağı tehditleri öngörerek önleme amacı taşıyordu. 

Sam Altman kimdir?

Dünyanın önde gelen üniversitelerinden Stanford'ı yarım bırakan 37 yaşındaki girişimci ve yatırımcı Sam Altman kimdir?

Bu soru birçok kişinin kafasını kurcalıyor. Altman'ın kurucuları arasında yer aldığı şirketi OpenAI'ın sohbet botu ChatGPT, sadece iki ayda kullanıcı sayısı en hızlı büyüyen uygulama olarak tarihe geçti. İnternetin 20 yıllık tarihinde bu kadar hızla büyüyen başka bir uygulama görülmedi. 

8 yaşında bilgisayarı parçalayarak kendi kendine kod yazmaya başlamasıyla hayatı değişti. Liseden mezun oldu. "Bilgisayar Mühendisi" olmak için Stanford'da eğitimine başladı. Ama okulda geçirdiği iki yılın ardından iki arkadaşıyla birlikte okulu bıraktı. Arkadaşlarıyla Loopt adında bir akıllı telefon uygulaması geliştirdi ve bu girişim, bir dönem oldukça popüler oldu. Çünkü kişilerin harita üzerindeki konumlarını arkadaşlarıyla paylaşmalarına izin veriyordu. Yer bildirim uygulamaların ilk örneklerinden biriydi.

Şirketin değerlemesi 175 milyon dolara ulaşmış olsa da yatırımcılar pek ilgi göstermedi. Altman, 2012 yılında şirketi satma kararı aldı. Şirket, 43 milyon dolara satıldı. Altman, bu satın almadan elde ettiği 5 milyon doları Y-Combinator şirketlerine aktardı. Hatta Reddit'in ikinci tur yatırım turuna liderlik eden isim idi.

İki sene sonra 2014'te yani henüz 31 yaşındayken Y Combinator'ın (YC) Başkanı olarak göreve başladı. Airbnb, Reddit, Dropbox ve Twitch gibi önemli şirketlerin tanınmasını sağladı. Eylül 2017'de YC'nin San Francisco'daki ofisinde Webrazzi'ye özel bir röportaj veren Altman, YC'nin küreselleşmenin zorluklarından çok fırsatlarına odaklanmış durumda olduğunu aktarmıştı

Y-Combinator'ın başkanı olduktan sonra daha çok nükleer enerji alanında çalışan girişimlerine yatırım yaptı. Şubat 2016'da yatırım bolluğu konusunda bugüne kadar gerçekçi ve temkinli bir yaklaşım sergileyen Sam Altman, değişen yatırım ortamıyla ilgili de girişimcilere tavsiyede bulundu. YC blogunda yayınladığı paylaşımında bazı girişimlerin yatırım almakta zorlanacağını not eden Altman, girişimleri öncelikle piyasadaki bir bug'a karşı uyarıyordu ve girişimcilerin elindekilerle çalışabilmenin bir yolunu bulması ve etrafındaki kaynakları elinden geldiğince iyi kullanması gerektiği söylüyordu.

OpenAI'ı anlatmadan önce Sam Altman ile ilgili bir parantez açmak gerekir. Altman, demokrat ebeveynleri kadar olmasa da politikayla da ilgilenen bir isim. Örneğin; Donald Trump’ın başkan seçilmesinden sonra dışarıya çıkıp Trump taraftarlarıyla konuşarak elde ettiği sonuçları blogunda paylaştı. Altman, bununla da kalmayıp kendi teknoloji temelli vizyonuyla örtüşen isimleri Kaliforniya Valiliği konusunda destekleyeceğini de açıklamaktan çekinmedi. 

2015 yılında OpenAI'ı kurdu

Altman, bir sene sonra Elon Musk'ın da içinde bulunduğu kalabalık bir kadroyla OpenAI isimli şirketi kurdu. San Francisco'da kurulan şirketin amacı, yapay zekânın insanlığın sonuna getirmesine engel olmak idi.  Peter Thiel ve LinkedIn'in kurucularından Reid Hoffman'ın da aralarında bulunduğu kalabalık bir ekip, OpenAI'a 1 milyar dolar yatırım yaptı. Ancak daha sonra Elon Musk, 2018'de yönetim kurulundan istifa etti. 

2019 yılında Microsoft’tan 1 milyar dolar yatırım aldı. Şirket, Ocak 2023’te 10 milyar dolar daha yatırım yaptı. Daha sonra OpenAI, kendi içinde değişim dönüşüme uğradı. Sam Altman şirketin CEO'su oldu. Bu dönemde Altman, OpenAI'a daha fazla zaman ayırmak istediğini açıkladı. Sam Altman, Y-Combinator'daki sorumluluklarının önemli bir kısmını devretti.

Geçen kasım ayında OpenAI tarafından piyasaya sürülen ve arama motorlarının yerini alacağı düşünülen ChatGPT, şubat ayı içinde toplamda 1 milyarı aşkın ziyaret aldı. OpenAI, aylık 20 dolarlık bir plan olan ChatGPT Plus'ı kullanıma sundu. OpenAI, yaptığı açıklamada ChatGPT için pilot abonelik planı başlattığını açıkladı. ChatGPT Plus adındaki plan aylık 20 dolar olarak ücretlendiriliyor.

Şubat 2022'de baş bilimcisi ve kurucu ortağı Ilya Sutskever, yapay zekanın bilinçlenmeye başlamış olabileceğini belirtti.  Sutskever'ın ortaya attığı iddia bir hayli ilginç, zira yapay zeka araştırmacıları arasında yaygın olarak kabul edilen fikir, teknolojinin son on yılda büyük ilerlemeler kaydettiği, ancak yine de insan zekasının çok gerisinde kaldığı yönünde seyrediyor.

Yatırımcı kimliğiyle de ön planda 

Sam Altman, geçen yıl Helion Energy'e 375 milyon dolar yatırdı. Altman'ın OpenAI dışında en büyük zamanını burada harcadığı biliniyor. Ekim 2021'de Altman, Alex Blania ve Max Novendstern'le birlikte bir küresel kripto para projesi olan Worldcoin'i hayata geçirdiklerini duyurdu. Sam Altman, geçen Mart ayında yapay zekadan sonra ölümü ertelediği iddia edilen Retro Biosciences şirketine 180 milyon dolar yatırım yaptığını ortaya çıktı. Girişimcinin şimdiki hedefinin ölümü ertelemek olduğu ifade edildi. 

Yaptığı yatırımlarla insanların deyim yerindeyse gerçeklik algısını zorluyor olsa da Altman'ın bundan sonra atacağı adımlar pek de şaşırtıcı olmayacaktır. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.