SVB Financial Group, Chapter 11 prosedürünü başlatarak iflas koruma talebinde bulundu

SVB Financial Group, iflas koruma talebinde bulunarak Chapter 11 prosedürünü başlattı. Şirket bu adımın, işlerini sürdürmelerine ve müşterilerine hizmet vermeye devam etmelerine yardımcı olacağını belirtti.
SVB Financial Group, Chapter 11 prosedürünü başlatarak iflas koruma talebinde bulundu

Geçtiğimiz hafta sonunda, Silikon Vadisi ciddi bir problemle karşı karşıya kalmıştı. Hisseleri yüzde 60 oranında düşüş yaşayan Silicon Valley Bank'te para gönderim işlemlerinde sorun yaşanıyordu ve bu teknoloji şirketleri için büyük bir problemdi. Çok değil, birkaç saat sonra Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) yaptığı bir açıklama ile mali düzenleyicilerin Silicon Valley Bank'i kapattığını duyurmuştu.

Tüm dünyanın uzun süredir gördüğü en büyük finansal problemlerden biri olan bu olayın akabinde HSBC, Silicon Valley Bank UK'i satın almış; Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), yayınladığı bir basın duyurusu ile mevduat sahiplerinin Silicon Valley Bank'teki tüm paralarına erişebileceğini açıklamıştı

Şimdi ise SVB Financial Group, iflas koruma talebinde bulunarak Chapter 11 prosedürünü başlattı. Şirket, finansal zorluklarla karşı karşıya kaldığını ve bu adımın, işlerini sürdürmelerine ve müşterilerine hizmet vermeye devam etmelerine yardımcı olacağını belirtti.

Chapter 11 prosedürü, bir şirketin iflasını önlemek için borçlarını yeniden yapılandırmasına ve işlerini sürdürmesine izin veren bir yasal süreç. SVB Financial Group, bu süreçte varlıklarını ve değerlerini korumaya çalışacak; müşterilerinin hizmetlerinden etkilenmemelerini sağlamak için çalışacak. 

SVB Securities ve SVB Capital'in fonları ve genel ortak kuruluşları, Chapter 11 dosyasına dahil değil ve SVB Financial Group, işletmeler için daha önce duyurduğu stratejik alternatifleri keşfetmeye devam ederken, olağan akışında faaliyet göstermeye devam edecek. 

Şirket, yaklaşık 2,2 milyar dolarlık likiditeye sahip olduğuna inanıyor. SVB Capital ve SVB Securities'deki nakit ve hisselerine ek olarak, SVB Financial Group'un stratejik alternatifler araştırdığı başka değerli yatırım menkul kıymetleri hesapları ve diğer varlıkları da bulunuyor. Şirket, geçen yılın sonunda 209 milyar dolarlık varlığa sahipti. 

Paylaşılanlara göre SVB Financial Group'un finanse edilmiş borcu, geri ödeme garantisi sadece SVB Financial Group'a ait olan ve SVB Capital veya SVB Securities'a karşı talepleri olmayan ortalama 3.3 milyar dolarlık teminatsız senetlerin toplam anapara tutarından oluşuyor. Ayrıca, SVB Financial Group'un 3.7 milyar dolarlık imtiyazlı öz sermayesi de bulunuyor.

Chapter 11 prosedürü, SVB Financial Group'un sonraki adımlarda çalışırken FDIC'nin kontrolü dışındaki operasyonlarına devam edebileceği anlamına geliyor. Bu amaçla şirket, diğer şeylerin yanı sıra, SVB Financial Group'un faaliyetlerine olağan iş akışında devam etmek için izin isteyen dilekçelerini İflas Mahkemesine sunmayı planlıyor. İflas Mahkemesi takibine ilişkin ek belgelerin önümüzdeki günlerde dosyalanacağı belirtiliyor.

Bu sürecin nasıl ilerleyeceğini hep birlikte göreceğiz. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.