HSBC, Silicon Valley Bank UK'i satın aldı

SVB'inin Birleşik Krallık ortağı olan Silicon Valley Bank UK, HSBC ile anlaşmaya vardı.
HSBC, Silicon Valley Bank UK'i satın aldı

HSBC, Silicon Valley Bank UK'i satın aldı. Hisseleri yüzde 60 oranında düşüş yaşayan Silicon Valley Bank'in para gönderim işlemlerinde sorun yaşadığını sizlere aktarmıştık. Bu gelişmenin ardından Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) yaptığı bir açıklama ile mali düzenleyicilerin Silicon Valley Bank'i kapattığını duyurdu. Bunun akabinde HSBC ise Silicon Valley Bank UK'i satın almak için harekete geçmişti. 

SVB'nin Birleşik Krallık ortağı olan Silicon Valley Bank UK, HSBC ile sembolik olarak 1 sterlin üzerinden anlaşmaya vardı. Silicon Valley Bank UK'in satış sürecine Rishi Sunak, Jeremy Hunt ve Şehircilik Bakanı Andrew Griffith, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey ve İhtiyati Düzenleme Kurumu'ndan Sam Woods da katıldı.

Jeremy Hunt Twitter'da paylaştığı bir gönderide şu ifadeleri kullandı: 

Bu sabah hükümet ve İngiltere Merkez Bankası, Silicon Valley Bank UK'in HSBC'ye özel satışını kolaylaştırdı. Mevduatlar, vergi mükelleflerinin desteği olmaksızın korunacaktır.

HSBC yaptığı açıklamada SVB UK'in 5,5 milyar sterlin kredisi ve 6,7 milyar sterlin mevduatı bulunduğunu belirtti. HSBC'nin paylaştığı bilgilere göre, SVB UK, 31 Aralık 2022'de sona eren mali yılda 88 milyon sterlin vergi öncesi kar elde etti. SVB UK'nin öz sermayesinin yaklaşık 1,4 milyar sterlin olması bekleniyor. 

Konuya yakın kaynaklar, Orta Doğu merkezli bir alıcının öne çıkan teklif sahiplerinden biri olduğunu söyledi. Bunun yanı sıra İngiltere bankaları OakNorth ve Bank of London da teklif verenler arasında yer aldı.

SVB UK'nin Birleşik Krallık'ta 3 bin 300 müşterisi bulunuyor. Bu müşteriler arasında girişimler, girişim sermayesi destekli şirketler ve yatırım fonları yer alıyor. Bu müşterilerin çoğunun mevduatı finansal sigorta programı kapsamında olan 85 bin pound eşiğinin altında. 

Birleşik Krallık hükümetinin açıkladığı verilere göre, ülkede 85 binden fazla start-up ve scale-up seviyesinde girişim yer alıyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.