Elektrikli araç şarj yazılımı sağlayıcısı Ampeco, 13 milyon dolar yatırım aldı

Kasım 2018'de Orlin Radev tarafından faaliyete geçirilen Ampeco'nun amacı  elektrikli araç şarj istasyonu yönetim sistemini daha güvenilir ve ulaşılabilir kılmak.
Elektrikli araç şarj yazılımı sağlayıcısı Ampeco, 13 milyon dolar yatırım aldı

Elektrikli araç şarj yazılımı sağlayıcısı Ampeco, BMW iVentures'un da yatırımcılar arasında olduğu yatırım turunda 13 milyon dolar yatırım aldı. A Serisi yatırım turuna LauncHub Ventures ve Cavalry Ventures katıldı. Bulgaristan merkezli şirketin toplam yatırım miktarı 16 milyon dolara yükseldi. Şirket, yeni gelen yatırımı ABD'ye açılmak için kullanacağını açıkladı. 

Elektrikli araç satışlarının arttığını kaydeden BMW i Ventures Ortağı Barış Güzel, bu yüzden şarj altyapısına erişimin her zamankinden daha kritik hale geldiğini söyleyerek yaptıkları yatırımın neden önemli olduğunu açıklıyor. 

Kasım 2018'de Orlin Radev tarafından faaliyete geçirilen şirketin amacı  elektrikli araç şarj istasyonu yönetim sistemini daha güvenilir ve ulaşılabilir kılmak. Ampeco, şarj cihazlarının yönetilmesini sağlıyor. Uzaktan ve merkezi yönetim özelliği sunan platform, şarj ünitelerinin tarifeleri belirliyor, enerji tüketimleri raporluyor. Enerji şirketlerine odaklanan Ampeco, bu şirketlerin elektrikli şarj çözümleri oluşturmalarına olanak tanıyor. 62 bin şarj noktasında faaliyet gösteriyor.

BMW iVentures'ın bu alanda yaptığı yatırımlarla dikkat çekiyor. Geçen yılın başında yeni bir yatırım haberiyle gündeme geldi. Şirket, batarya teknolojileri üreten HeyCharge'ın 4,7 milyon dolar tohum yatırım turuna liderlik ettiğini duyurdu. Tura Statkraft Ventures da katıldı. BMW i Ventures Yönetici Ortağı Kasper Sage, “Önümüzdeki yıllarda elektrikli araç pazarının hızlı büyüyecek. Bu yüzden dünya çapında şarj çözümlerinden daha fazla altyapı oluşturulması gerekecek” diyerek bu alana neden yatırım yaptıklarını açıkladı.

Ayrıca 2018 yılında elektrikli araçlar için şarj noktaları sunan Chargepoint'in 240 milyon dolarlık yatırım turunda yer aldı. Yatırım turunun diğer katılımcıları arasında Siemens, Braemar Energy Ventures, Daimler Trucks & Buses, Chevron Technology Ventures, American Electric Power, Canada Pension Plan Investment Board, Quantum Energy Partners ve Linse Capital vardı. 2007 yılında ABD'de kurulan ChargePoint, şu an dünyanın en büyük elektrikli araç şarj istasyonu ağı durumunda.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.