Geçen hafta en çok satışa imza atan 3 NFT projesi

2021 yılında NFTlerin toplam satış hacimi 12 milyar dolara ulaştı. Geçtiğimiz hafta ise NFT satışları 292 milyon dolar olarak öne çıktı. Pazarda en çok satış yapan ilk 3 projeye birlikte bakalım. 
Geçen hafta en çok satışa imza atan 3 NFT projesi

NFT pazarı, yeni projeler ve eserlerle hareketliliğini korumaya devam ediyor. Başlangıçta bir "hype" olarak görünen NFTler artık blok zincir oyunlarında ve pazarlama projelerinde daha yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı. 

Geleneksel kurumların ve ünlülerin NFT pazar yerlerinde yeni eserlerini sergilemeye başlaması ise pazardaki paydaşları heyecanlandırırken, yeni potansiyel koleksiyonerlerin de ilgisini çekti. 

Özellikle Facebook ve Microsoft gibi teknoloji devlerinin metaverse ve web3 vizyonuyla birlikte kullanıcı gözünde NFTlerin daha da anlam kazandığını söylemek mümkün. Solana ve Avalanche gibi blok zincir alt yapısı sunan teknoloji şirketleri ise NFTyi merkeze alan projelere ev sahipliği yapmaya başladı. 

NFT pazarının satış hacmi 

Her ne kadar ilk NFT 2014 yılında üretilmiş olsa da; 2021'in NFTler için bir dönüm noktası olduğunu söyleyebiliriz. 2021 yılında NFTlerin toplam satış hacimi 12 milyar dolara ulaştı. Geçtiğimiz hafta ise NFT satışları 292 milyon dolar olarak öne çıktı. Pazarda en çok satış yapan ilk 3 projeye birlikte bakalım. 

1. Bored Ape Yacht Club 

NFT dünyasının en popüler koleksiyonlarından Bored Ape Yacht Club'a daha önceki yazılarımızda da yer vermiştik. Hatırlarsanız, Ağustos ayında Bored Ape Yacht Club NFT koleksiyonunun bir parçası olan Bored Ape #3749, 400 ETH'e yani yaklaşık 1,2 milyon dolara satılmıştı. Hatta Kasım ayında The Tonight Show isimli talk showun sunucusu Jimmy Fallon, Bored Ape Yacht Club koleksiyonundan bir parça satın aldığını duyurmuştu

Bored Ape Yacht Club pazardaki popülerliğini korumaya devam ediyor. Koleksiyonun 7 günde içinde gerçekleşen 695 satış ile 7 günlük satış hacmi 52.2 milyon dolar olarak öne çıkıyor.  Ortalama satışların ise 75,107 dolar üzerinden gerçekleştiğini belirtelim. Kısacası Bored Ape Yacht Club bu satışlarla zirvedeki yerini koruyor. 

2. The Sandbox

2011 yılında kurulan Hong Kong merkezli NFT tabanlı oyun girişimi The Sandbox, günümüzün en çok konuşulan projelerinden biri haline geldi. The Sandbox, kullanıcılarının metaverse içinde oluşturdukları oyunlar ile birlikte gelir elde etmelerine olanak sağlıyor.

Söz konusu gelirin NFT'ler üzerinden elde edildiğini de belirtmekte fayda var. Sandbox coin isimli bir kripto para birimine de sahip olan The Sandbox'ın kripto para biriminin piyasa değeri ise yaklaşık 2 milyar dolar. 

NFT tabanlı metaverse geliştirmeyi hedefleyen The Sandbox, Kasım ayında gerçekleşen B serisi yatırım turunda 93 milyon dolar yatırım aldığını duyurdu. Girişim, platformundaki pazaryeri ve oluşturduğu fonlar ile platformundaki içerik ve ürün geliştiricilerini desteklemeyi önemsiyor. 

Girişim, Şimdiye kadar adidas, Atari, Bored Ape Yacht Club, Binance, Snoop Dogg, The Smurfs ve DeadMau5 gibi önemli markalar, ünlüler ve kripto dünyasının önde gelenleriyle iş birliği yaptı. Republic Realm ise The Sandbox için “Fantasy Islands” isimli 100 özel adadan oluşan bir seri tasarladı. Bu seri kapsamında tasarlanan Metaflower isimli  bir süper mega yat yaklaşık 650 bin dolara (149 ETH) satıldı.

Gelelim The Sanbox'un geçen hafta gerçekleşen satış rakamlarına. Son bir haftada 2,182 satış gerçekleştiren platform 33.1 milyon dolarlık satış hacmine ulaştı. Ortalama satış fiyatı ise 15,169 dolar. 

3. CryptoPunks 

NFT pazaryerlerinde sergilenen Dijital eserler arasında CryptoPunks'ın yerinin bambaşka olduğunu söyleyebiliriz. "NFT Nedir?" sorusunu yanıtladığımız ilk yazımızda, CryptoPunks'a detaylı olarak yer vermiştik. Larva Labs ekibinin ürünü olan CryptoPunks, Modern CryptoArt hareketine ilham veren bir proje olarak konumlanıyor.  Projenin gücünü kurucularının sınırsız vizyonundan aldığını da söylemek mümkün. 

Mart ayında paylaştığımız verilere göre CryptoPunks, 12 ay içinde 6,551 satışla ürünleri ortalalama 16 bin 611 dolar satmıştı. Aynı dönemde Şirketin tüm satışlardan elde ettiği toplam gelir 109 milyon dolara ulaştı. Ağustos ayında ise ödeme teknolojisi devlerinden Visa, CryptoPunks'ın CryptoPunk 7610 adlı eserini satın aldı ve böylelikle NFT dünyasına adım atmış oldu.

CryptoPunks'ın geçen haftaki 7 günlük satış rakamları ise çok daha etkileyici. Satış hacmi 17.5 milyon dolara ulaşan CryptoPunks 38 satış gerçekleştirdi. Satışlar ortalama 460,526 dolar üzerinden gerçekleşti. 

 
Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.