NFT pazar yeri Rarible, 14.2 milyon dolar yatırım aldı

Rarible, A serisinde 14.2 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turuna Venrock Capital, CoinFund ve 01 Advisors katıldı. Rarible, yatırım duyurusu ile birlikte NBA Top Shot'ın üreticisi Dapper Labs ile iş ortaklığı yapacağını da açıkladı.
NFT  pazar yeri Rarible, 14.2 milyon dolar yatırım aldı

Her ne kadar NFT satışları eskisi kadar rağbet görmüyor olsa da, NFT pazar yerleri yatırımcılar tarafından ilgi görmeye devam ediyor. Dijital sanatçıların favori pazar yerlerinden biri olan Rarible, Çarşamba günü A serisi yatırım turunda 14.2 milyon dolar yatırım aldığını açıkladı. Yatırım turuna Venrock Capital, CoinFund ve 01 Advisors katıldı. 

Rarible nasıl çalışıyor? 

Bilmeyenler için Rarible'ın çalışma prensibini aktarmakta fayda var. Rarible, kullanıcıların dijital sanat eserlerini açık artırma yolula satmasını ve almasını sağlıyordu. Platform, yayına alındığı 18 ay içinde 150 milyon dolarlık satışa ev sahipliği yaptı. 

Girişimin ayrıca platform içinde kullanılmak üzere kendi tokenını ürettiğini de belirtelim. Bu token sayesinde, kullanıcılar teklif oluşturabiliyor ya da teklifleri oylayabiliyor. 

Rarible'ın ülkemizde de ilgi gördüğünü söyleyebiliriz. 4129Grey CEO'su Alemşah Öztürk, Webrazzi Dijital'deki Merkeziyetsiz Yaratıcılık oturumunda blockchain teknolojisi ve NFT'nin, sanatı ve reklamcılık başta olmak üzere yaratıcı iş kollarını nasıl etkileyeceğini aktarmıştı. Öztürk'ün paylaştığı yaratıcı örnekler arasında Rarible'daki AnRkey projesine de yer vermişti.

15. yaşını kutlayan bobiler.org ise ilk montesini NFT olarak satışa çıkartarak kripto art dünyasına ilk adımını attığını açıklamıştı. Bobiler.org’un kurucularından Ozan Tüzün, platformu kurarken yaptığı ilk monteyi Rarible platformu üzerinden satışa çıkarmıştı.

Bu arada Alemşah Öztürk, yine aynı oturumda NFT'nin popülerliğinden faydalanan NBA Top Shots'ın 3 ayda 400 milyon dolarlık bir iş hacmi yarattığını aktarmıştı. NBA Top Shot ile sevdiğiniz oyuncuların 3'lük ya da pas atan kısa video sahnelerine sahip olabiliyorsunuz. Ancak bu videoların aslını değil, kart haline dönüştürülmüş bir versiyonunu almış oluyorsunuz. 

Rarible, yatırım duyurusu ile birlikte NBA Top Shot'ın üreticisi Dapper Labs ile iş ortaklığı yapacağını da açıkladı. Bu iş ortaklığı ile Rarible, Dapper'ın Flow blok zincirini, kendi pazaryerine ekleyecek.

Dapper Labs, bir süredir NFT platformlarıyla birlikte çalışarak, Ethereum ağında enerji tüketimi ve maliyet bakımından daha uygun bir seçenek sunuyor. Ancak Dapper'ın blokzinciri, Ethereum'a kıyasla daha merkezcil kalıyor. Rarible, söz konusu geçişi önümüzdeki bir kaç ay içinde gerçekleştirecek. 

Yatırım turunun ardından Rarible'da gerçekleşmesi beklenen tek değişiklik bu değil. Platformda, kredi kartı ödemesi seçeneğinin de yerini alması planlanıyor. 

NFT pazar yerlerine gerçekleşen yatırımlar 

NFT eserlerin yüksek fiyatlara alıcılarla buluşması yatırımcıların yoğun bir şekilde bu alana yatırım yapmasıyla sonuçlanmıştı. Özellikle Beeple'ın bir NFT eserinin 69 milyon dolara Christies'e satılması, Grimes'ın 1.5 milyon dolarlık koleksiyonu ve Legere'ın, Steve Aoki imzalı NFT eseri 888 bin 888 dolara satın alması tetikleyici bir unsur oldu. 

Baharın ilk aylarında Andreessen Horowitz ve Naval Ravikant, Open Sea'ye 23 milyon dolar yatırım yaparken, SuperRare, A serisi yatırım turunu 9 milyon dolar ile kapatmıştı. NFT pazaryerleri için bir Shopify olarak konumlanan Bitski'yi de unutmayalım. Bitski, geçtiğimiz ay 19 milyon dolar yatırım aldı. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.