Bir Huawei hikayesi: Hayaller Apple, gerçekler izinsiz reklam
Teknoloji

Bir Huawei hikayesi: Hayaller Apple, gerçekler izinsiz reklam

 • Huawei, kullanıcılarından herhangi bir izin talep etmeden akıllı telefonlarının kilit ekranlarında reklam göstermeye başladı.

Çin merkezli teknoloji firması Huawei'in 2019 yılının ilk yarısına damgasını vurduğunu söylemek pek de yanlış olmayacaktır. Buradaki tek sorun Huawei'in pek de "olumlu" bir damga vuramamış olması. Casusluk skandalları, rakiplerinin ürünlerini kopyalama, reklam çalışmalarında yapılan hileler, İngiltere Savunma Bakanı'nın Huawei yüzünden görevden alınması derken bu olayların sonunda ise ABD, Huawei telekomünikasyon ekipmanlarının ABD şirketleri tarafından kullanılmasını yasakladı.

Söz konusu yasağın ardından Google başta olmak üzere ABD merkezli pek çok teknoloji firması Huawei ile çalışmayacağını duyurdu. Mayıs ayının son günlerinde ise ABD'nin Huawei'e uyguladığı yasaklar 90 günlüğüne hafifletildi. 

Bugün ise ilginç bir haber ile karşımıza çıkan Huawei, kullanıcılarından herhangi bir izin talep etmeden akıllı telefonlarında reklam göstermeye başladı. Twitter ve Reddit platformları üzerinden şikayetlerini belirten Huawei kullanıcıları, dün itibariyle kilit ekranlarında Booking.com reklamı ile karşılaştıklarını belirttiler.

Öncelikle bu durumun karşımıza ilk kez çıkmadığını hatırlatayım. Geçtiğimiz yılın Eylül ayında yine Çin merkezli bir şirket olan Xiaomi'nin kendi uygulamalarında reklam gösterdiğini sizlere aktarmıştık. Çin merkezli şirketlerin benzer düşünce yapılarına sahip oldukları oldukça bariz.

Fakat Huawei'in akıllı telefonlarında reklam göstermesi Xiaomi'nin reklam göstermesinden çok daha vahim. Bunun temel nedeni ise Xiaomi'nin nispeten uygun fiyatlı akıllı telefon modelleri üretiyor olması. Huawei ise Apple olmaya çalışan ve Premium ürünler ürettiğini iddia eden bir firma. 

Apple'a rakip olmaya çalışan bir firmanın kullanıcılarından herhangi bir izin almadan ekstra gelir elde etmeye çalışması oldukça komik. Paylaşılan bilgilere göre Huawei P20, P20 Lite ve P30 Pro modellerinde reklamlar görünmeye başladı. Söz konusu reklamların tek bir ülkede değil dünyanın farklı bölgelerinde pek çok ülkede Huawei kullanıcılarının karşılarına çıktığını da ekleyelim. 

8 bin 499 TL'lik telefonda izinsiz reklam

P20, P20 Lite ve P30 Pro modelleri en pahalı Huawei modellerinin başında yer alıyorlar. Huawei P30 Pro modelinin ülkemizdeki resmi satış fiyatı 8 bin 499 TL. Kısacası Huawei yüzünden 8 bin 499 TL para ödeyerek aldığınız akıllı telefonda isteğiniz dışında reklamlarla karşılaşabiliyorsunuz. 

Güvenlik sorunlarını, casusluk skandallarını ve ABD ambargosunu bir kenara bırakalım. Bu durum Huawei'in gelecek vizyonunu açıkça gözler önüne seriyor. Huawei yola Apple olmak için çıkmış olabilir fakat yaptığı hamleler sıradan bir Çin merkezli teknoloji şirketinin yaptıklarından farklı değil. 

Tüm olumsuzluklara rağmen yılın ilk çeyreğinde bir önceki yıla oranla yüzde 39 büyüyerek 27 milyar dolar gelir elde eden bir firmanın yeni gelirler elde etmek için akıllı telefon üzerinden vereceği reklamlara bel bağlaması ile maalesef gülünç ve şirketin ne kadar küçük düşündüğünü gösteriyor. Huawei'in akıllı telefonlarında reklam gösterme kararından dönüp dönmeyeceğini zaman gösterecek fakat Huawei'in yaptığı her hamle ile biraz daha sona yaklaştığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Yorumlar (27)
 1. Yazı baştan aşağıya Apple Fan Boy PR çalışması. Kilit ekranı reklam gösterimi adı altında resmen giydirebildiğiniz kadar giydirmişsiniz.

  1. Sadece Apple degil, Amerika Fan Boy PR calismasi olmus.

  2. 👍👍👍 kesinlikle

  3. Dogru soyluyom benimki p20 lite bana geldı

  4. Bide bu reklamda deil o wallpaper marketinin adı wallpaper deiştirirsen [ reklama(!) ] maruz kalmıyorsun

  5. Selamlar editörün yorumunun ne kadar haklı olduğunu Türkiye'deki tüm editörler onaylıyor zaten burada Türkiye'de teknoloji bilincinin düşük oldugunu çözmüş olan huwei stratejisini reklamlar üzerinden yurutebilecegi yorum yapanlar gibi ileriye dönük teknoloji bilincine sahip olmayan basit taraftar kullanıcılar sayesinde bu konuma gelebildiler aynı stratejiyi Samsung yapmadimi yaptı türk halkını iyi çözmüş marka teknoloji cahili reklamla yönetilen bir ülkede yüzde 39 büyümek çok zor değil Çin'de ilk 10 a telefon sokamayan Huawei sadece Türkiye'den prim kaldırır ama yerini Oppo alıyor huwei taraftarları düşünsün çok beklemeyecekler

  6. EMinm misiniz Çin de ilk ona girmediğinden ?

   Bu linke bakabilir msiniz ?

   http://www.bilgifirini.com/2017de-cinde-en-cok-satan-telefon-markalari/

 2. Küçük bir düşünceye sahip olan Huawei değil bence, araştırmalarınıza tabi tutarsanız sponsor olarak arkasında olduğunu görürsünüz. Şöyle düşünün ki yeni işletim sistemi entegre ve güncellemesi için kurulum paketleri alan kullanıcılar için küçük kodlama hataları olabilir ki p20 lite kullanıyorum böyle birşeyle hiç karşılaşmadım. Neyi ve nereyi övdüğünüze dair önemli güzel bir çalışma!.

 3. Bu kadar sığ ve Pro-Amerikan, Pro-Apple yanlı bir yazıyı Webrazzi ye hiç yakıştıramadım. Huawei sona yaklaşıyormuş, öyle mi? Çok gülünç! Webrazzi teknoloji savaşında saf olmaya karar verdi de bizim mi haberimiz yok?

  1. Webrazzi sizin gibi sırf kullanıcı olduğu markanın bilinçsiz fanatikligini yapıp neyi kimi savundugunun farkında olmayanlara Huaweinin gerçek yüzünü ticari niyetlerini basitligini farkındalığını anlatıyor Apple hiçbir zaman kullandığı teknolojileri calanlari işaret ederek satış politikası uygulamadı am Huawei lansmanlarinda Apple a çamur atarak kendisini tatmin edecek teknoloji cahili sizleri ikna etmek için algı araçlarını iyi kullandı boşa kürek çekenler takım tutar gibi fanatik huawei cilere acınacak durumu var ülkemize bak ölümüne savunulan çinsirketi sizin kendinizden savunacak neyiniz var hicbirseyiniz

 4. Haber konusu olarak Huawei reklamları hakkında Apple kullanıcısı olarak bir yorum yapamayacağım ancak haber yazınızda gereksiz bir şekilde çok fazla reklam konusu dışında Huawei yi gömmeye çalışmışsınız gibi geldi bana. Haber yazılarının objektif yazılmamasına karşıyım.

 5. Goruyoruz kı, 8000 tl ye bır android alıyorsunuz ılk ışınız ram temızleyıcı antivirüs pil koruma fakat yetmıyor android kararsız bır yazılım oldugunu ne kadar son model de olsa cıhaz 3 yıl sonra fark ettırıyor. Ve 3. Yılını dolduran cıhazlar ayaklarla surunuyor. 5/7 yıllık hıc gırmeyelım. Oysa Apple bu gun bıle hıc guncelleme almamasına rağmen iphone 5 bıle7/8yıllık tum kararlılıgı ıle oara edıyor aranıyor hala burdayım dıyor. Ve ki; huawei ye gelırsek tam bır pısmanlık e malum ...

  1. Kesinlikle noktayı koymuşsun Huawei ile sondurum ölüm. Buyrun cenaze namazına

   Bu arada huwei nin piyasadan yavaş yavaş çekilmesiyle telefon piyasasında şuurlu bilinçli müşteri anlayışı daha da artacak

  2. Sayın BİLGO yorumlarınızın neredeyse tamamını okudum ve gördümki herkesi huawei fanı olmakla ölümüne huawei savunmakla suçlarken kendinizde ağır dercede apple fanısınız ve ağır derecede onu savunuyor ve avukatlığını yapıyorsunuz (karınız var iae bilemem belki apple da çalışıyorsundur) merak ettim doğrusu bu iki markayıda savunanlar bu markalar babanızın markasımı yada türk malı mı da bu kadar savunuyorsunuz... Ve sayın webrazzi üyesi (anonimsiniz bu yüzden bu şekilde hitap etmek zorunda kaldım) sizin android stabil değil demeniz apple kıyasla doğru ama apple inda pek stabil olduğu söylenemez ki hiç bir sistem kusursuz değildir unutmayın 2-3 yıl hesabınıza gelince bu kişiden kişiye değişir ben kıytırık asus marka telefonu 5 yıl kullandım androidi hiç sorun yaratmadı biraz bilinçli kullanmak önemli ve biraz araştırırsanız göreceksiniz ki programlama ve kodlama ile uğraşanların sistem geliştirenlerin %90 a yakın kesimi android kullanır bu yüzden horum yaparken dikkat edin.. Ama keşke bu sahiplenme duygunuzu biraz kafa kullanıp yerli sistemlere kullansanız da yabancıların çatır çatır üzerinizden para kazanıp birde sizi avulatlarıymış gibi kullanmalarına izin vermeseniz... Huawei ile ilgili düşüncem hayal ettiğinizden çok büyük bir marka tıpkı apple gibi sadece telefon ile ilgili bir marka değil yani bu yaşananlar teknoloji dünyasında evet ciddi bir yavaşlatma yapar huawei için ama durduramaz adamlar her yerde ki ülkemiz türmiyede bile huawei şirketi telekomikasyon alt yapısının %70 ine yakın bir paya sahip bu kadar yazı yazmam bilgi vermek içindi araştırmak önemli yanlışım var iae düzeltin..

 6. Apple olmaya çalışan mı ? Bari bu kadar bariz Apple fanı olduğunuzu belli etmeseydiniz. Zira yazıyı baştan sona okudum. Söz konusu reklam dediğiniz şey yıllardır var ve tema bölümündeki seçtiğiniz duvar kağıtları üzerinde mevcut. Kimse kimseden izin almadan bir reklam yapmış değil yani. O reklamı göre göre o duvar kağıdını seçip ekrana koyanlar sonradan fark etmiş gibi yapmasınlar.

 7. Ben Huawei P30 Pro Kullanıcısıyım Daha Bir Kez Bile Reklamla Falan Karşılaşmadım. Yazu Bana Apple Fanatizimi Gibi Geldi Yani Çok Sağlam Gömmüşsünüz Markayı 👍

 8. La bende dıyom kim bunları telefonuma yuklemıs

 9. Nederseniz deyin huawei 10 numara telefon servisleri bile diğer markalarından kaliteli

 10. Hakikaten Huawei’ye ergen giydirmesi gibi bir haber olmuş.

 11. ...yeni gelirler elde etmek için akıllı telefon üzerinden vereceği reklamlara bel bağlaması ile maalesef gülünç... hayatımda okuduğum en ezikçe, düşünülmeden, vizyonsuzca yazılmış yazı bu sanırım. Neyse, her güzelin bi kusuru var seninki de bu yazı olsun Webrazzi..

 12. Yazı bana göre de hiç objektif değil. Bu siteden de beklemezdim. Sırf haber okunsun diye Huawei firmasını gülünç duruma düşürdüğünü söylüyor ama kendileri(bunu yazan arkadaş) daha da gülünç duruma düşmüş haberi yok.. Tamam Huawei yaptı böyle diyelim. Tamam gel anlat. Da Apple firmasından sana ne.. O firma ile kıyaslıyorsan demek ki Huawei firmasını bu kadar engellere rağmen hala rakip görüyorsun.. Ki bence de en büyük rakip.. Yapacaklar işletim sistemini.. Biraz satışlar düşer. Ama telefonları gayet kaliteli hızlı fotoğraf kalitesi de güzel..

  Ben iphone 6s kullanıyorum. eşime anneme babama da huawei p20 lite aldım. Kardeşimde de mate serisi var. Ama hiç birisinde reklam görmedim. Haber anlayışınız çok saçma..

 13. 4 yil huawei kullandim tek bir reklama denk gelmedim..xiaomi kullaniyorum oneri var ama kapatabiliyorsun.... çöp yığını samsung ve Apple ne kullanirim nede cevreme tavsiye ederim.....

 14. Tamamen amerikan bagimlisi bir yazi olmuss Huawei i sonunna kadar destekliyorum Apple'in köklerini salladığı için 👍

 15. Huawei Apple'dan daha iyi hem de android'e rağmen! Yillarca tekel piyasayi elde tutan ama son zamanlarda satis rakamlarini dusuren amerikan firmalarinin reklamini yaotiginiz icin sizden utandim.

 16. Bu üretici içinde geçerli, tüketici için de geçerli.

  Eşek bilmediği otu yediğinde karnı ağrırmış :)