Xiaomi, telefonların ayarlarına reklam yerleştirdiğini itiraf etti
Mobil

Xiaomi, telefonların ayarlarına reklam yerleştirdiğini itiraf etti

Yakın zamanda Türkiye pazarına giriş yapan ve dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden olan Xiaomi, MIUI isimli Android yazılım deneyimi nedeniyle son günlerde dikkatleri üzerine çekti.

Bir reddit kullanıcısının paylaştığı bir gönderide Xiaomi’nin MIUI uygulamalarında artan reklam içeriğinden bahsetmesiyle gündeme gelen konu, reklamların müzik uygulamasında ve hatta ayarlarda çıkmasını da ortaya çıkardı. Xiaomi yaptığı açıklamayla bu durumu doğrularken, bu durumun sadece MIUI çalıştıran cihazlarda gerçekleştiğini de ifade etti. Xiaomi Android One telefonlarda bu tarz bir durumun söz konusu olmadığını da vurguladı.

Şirketin yaptığı açıklama şu şekilde:

Reklamlar, şirketin iş modelinin anahtar bileşeni olan Xiaomi’nin Internet hizmetlerinin bir parçası olarak devam etmekteydi ve devam edecek. Aynı zamanda, reklamları kapatma seçenekleri sunarak ve reklamların nerede ve ne zaman görüneceğini ayarlamak da dahil olmak üzre reklamlara olan yaklaşımlarımızı geliştirerek kullanıcı deneyimini idame ettireceğiz. Felsefemiz reklamların dikkat çekici olmaması ve kullanıcıların her zaman daha az öneri alma seçeneğine sahip olması gerektiği yönünde.

Çin’in en büyük akıllı telefon markalarından olan Xiaomi, aslında hiçbir zaman donanım satışından gelir elde etmeyi hedefleyen bir şirket olmadı. Uygun fiyatlı telefonlar üretmesiyle tanınan şirket, geniş bir kullanıcı tabanına erişerek onları hizmetlerini kullanmaya teşvik etti. Dolayısıyla reklamlar, en başından beri şirket operasyonlarının ayrılmaz bir parçasıydı.

Bu noktada Xiaomi'nin reklam görünürlüğü tarafında başarısız olduğu söylenebilir. Zira açıklamada da yer aldığı üzere şirket, reklamların dikkat çekici olmamasına ve kullanıcıların her zaman daha az öneri alma seçeneğine sahip olmasına dikkat ettiğini söylüyor. Ancak Reddit kullanıcısı, öneriler seçeneğini kapatmasına rağmen reklamları görmeye devam ettiğini belirtiyor.

Yine de Samsung'un daha yüksek fiyatlara sattığı telefonlara spam mesajlar gönderdiğini düşünürsek, Xiaomi'nin en azından gelir modeli hakkında dürüst davrandığını söyleyebiliriz.

Yorumlar (1)
  1. Bir Xiaomi telefon kullanıcısıyım. Bir ürünü zaten satın aldım. Ürünlerini satın almış olmama rağmen Xiaomi'nin telefon içerisindeki tüm uygulamalarında reklam göstermesi ne hoş ne de profesyonelce bir tutum. Bilirsiniz, ücretsiz bir uygulama indireceğiniz zaman içerisinde reklam olacağını zaten bilirsiniz; çünkü ücretsizdir ve reklamlar ile gelir sağlar. Ancak, isterseniz ücretini verip, reklamsız versiyonunu kullanırsınız. Burada Xiaomi hem üründen para kazanıyor hem de üstüne bir de reklam yerleştiriyor. Ayrıca bunu hiçbir kullanıcıya satın almadan önce belirtmiyor.

    Sorunca reklamları kapatabileceğimi söylediler ancak tüm reklamları kapatmama rağmen hala reklamlar çıkıyor. Tüm kişisel bilgilerimi cihazında tutan bu firma hangi bilgilerimi kullanarak reklam gösteriyor ki? Galeri, Dosya Yönetici, Müzik Çalar ve daha nicesinde reklamlar mevcut. Bazen tam ekran (interstitial) reklamlar çıkıyor, bazen de dikkat çekmeyecek ama kazara tıklanabilecek şekilde çıkıyor. Uygulama geliştirmek için de ayrıca gereksiz bir çok ayar/hile yapmanız gerekiyor.

    Kişisel verilerimin sadece yüklemeyi tercih ettiğim uygulamalara karşı korumaya çalışırken, şimdi bir de telefon üreticimden korumaya çalışmak zorundayım -ki ikincisi imkansıza yakın.

    Sonuç olarak, aldığıma pişman oldum.

    Ayrıca haberde Xiaomi'nin donanım satışından gelir elde etmeyi hedeflemeyen bir firma olduğu yazılmış. Dünyanın en büyük telefon üreticilerinden biri olduğu da belirtilen bir 'elektronik' firması için böyle bir tanımlama yanlış olmuş. İnternette ufak bir araştırma yapınca ne kadar çok donanım/cihaz sattığını görebilirsiniz. Bazı ürünlerin fiyatının düşük olması, onların bu üründen kar elde etmediği anlamına gelmez. Bunun dışında son cümlede geçen "dürüst davranmıştır" söylemi de doğru değil. Sebebi de yine yazımın içinde mevcut.