Xiaomi 100 milyar dolar değerinde halka arza hazırlanıyor

Xiaomi 100 milyar dolar değerinde halka arza hazırlanıyor

Çin'in en büyük akıllı telefon markalarından olan Xiaomi 100 milyar değerlemeye sahip bir halka arza hazırlanıyor. Halka arz için banka arayışında olan Xiaomi, aynı zamanda dünyanın en büyük giyilebilir teknoloji üreticisi unvanına da sahip.

Basında yer alan haberlere göre şirket, Morgan Stanley, Goldman Sachs, Credit Suisse ve Deutsche Bank halka arz için beraber hareket ediyor. Yine de Xiaomi'nin bu bankalara ek olarak Çin'den de aracı bulacağı düşünülüyor. Halka arzın ise 2018'in ikinci yarısında yapılması bekleniyor.

Çin'in dördüncü en büyük akıllı telefon üreticisi Xiaomi, sıralamada Huawei, Oppo ve Vivo markalarından sonra geliyor. 2014 yılında Çin'in Apple'ı olarak anılmaya başlayan şirket, Samsung’un önüne geçerek 1,35 milyar nüfuslu Çin’in en çok akıllı telefon satan üreticisi olmuştu. Başarısını ise mi4 gibi iPhone benzeri cihazlarda Android işletim sistemini çalıştıran ürünler ortaya çıkarmasına borçluydu.

Xiaomi'nin 2014 yılındaki liderliği ne yazık ki çok da uzun sürmedi. 2015 yılında Google Nexus 6P ile gündeme oturan Huawei, liderlik yarışında Xiaomi'yi geride bıraktı.

2017 yılının başlarında Xiaomi'nin kurucusu Lei Jun, şirketin çok hızlı büyüdüğünü, tedarik zinciri problemi ve ucuz yerel rakiplerin oluşturduğu rekabet sorunuyla karşılaştıklarını açıkladı. Çin'de pazarının yüzde 14'üne sahip olan şirket, hala Apple'dan büyük, ancak pazarın yüzde 19'unu elinde tutan Huawei'den de geride.

Aynı açıklamada Lei Jun 2017'de 100 milyar Çin Yeni (15,5 milyar dolar) gelir elde etmeyi amaçladıklarını ifade etmişti. Şirket bu hedefe 10 ayda ulaşmayı başardı. Büyüme hızının gerilemesi ise şirketi Hindistan'da en iyi 3 akıllı telefon üreticisi arasında yer almaktan alıkoymadı.

Basında yer alan haberlere göre Xiaomi, ABD'ye açılmak isteyebilir. Yine de yakın zamanda rakibi Huawei'nin ABD'de yaşadığı kriz, şimdilik Xiaomi'nin bu fikirden vazgeçmesine yol açabilir. Zira AT&T'nin güvenlik kaygıları nedeniyle anlaşmadan çekilmesi sonucu askıya alınan Huawei'nin ABD çıkartması, Xiaomi'yi de bekleyen sonuç olabilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.