Xiaomi, Samsung'u geçerek Çin'in en büyük akıllı telefon satıcısı oldu

Xiaomi, Samsung'u geçerek Çin'in en büyük akıllı telefon satıcısı oldu

xiaomi samsungÇin'in Apple'ı olarak da adlandırılan akıllı telefon üreticisi Xiaomi yeni bir başarıya imza attı. Çinli şirket, Samsung'un önüne geçerek 1.35 milyar nüfuslu Çin'in en çok akıllı telefon satan üreticisi oldu ve Twitter'da kısa bir teşekkür mesajı yayınladı.

Canalys'in sunduğu rakamlara göre geçen yılın 2. çeyreğinde 5 milyondan az satış yapan Xiaomi, bu yılın aynı döneminde 15 milyon adetlik satışla Samsung'un önüne geçmiş. Dahası bu hızlı büyüme Samsung'un Çin pazarındaki satışlarını da düşürmüş. Geçen yıla bakıldığında yerli üreticiler Lenovo, Yulong ve Huawei ise Xiaomi gibi satışlarını artırmayı başarmış.

Çin piyasasının yüzde 14'ü artık Xiaomi'nin elinde

Dünyanın en büyük akıllı telefon pazarı olan Çin'in yıllık akıllı telefon hacmi 108.5 milyon adetle dünya pazarının yüzde 37'sini oluşturuyor ve Xiaomi, bu tabloya göre Çin akıllı telefon pazarının yüzde 14'üne sahip görünüyor. Yurtdışından listeye girebilen Güney Koreli Samsung ile Amerikan Apple'ın Çin pazarındaki satışları ise yüzde 18'lik (20 milyona) paya denk düşüyor.canalys rapor samsung xiaomi

Samsung dünya lideri ama geleceği merak konusu

Dünya geneline bakıldığında ise Samsung açık ara önderliği dikkat çekiyor ama orada da Samsung'un büyüme sorunları yaşadığını söylemek mümkün. Zira Samsung geçtiğimiz hafta açıkladığı finansal sonuçlarda kârının yüzde 24 azaldığını açıklamıştı.

Bu yıl 60 milyon, önümüzdeki yıl ise 100 milyon akıllı telefon satmayı hedefleyen Xiaomi, bu hedeflerle şimdiden dünya pazarına açılma sinyalleri veriyor. Canalys'in rakamlarına göre de 2. çeyrekte Xiaomi'nin satışlarının yüzde 97'si iç pazarda gerçekleşiyor. Yani Xiaomi için küresel anlamda büyük bir pazar var.

Geçen yıl bu zamanlar değeri 10 milyar dolar olarak kabul edilen Xiaomi'nin 1 yılda yakaladığı bu sıradışı büyüme muhtemelen değerini de katlamıştır. Kaldı ki Xiaomi 13 dolarlık akıllı bileklik gibi farklı ürünlere de yöneliyor.

Xiaomi'nin uygun fiyatlı yüksek özellikleri telefonlarının bu başarıyı yakalaması, acaba ülkemizde de akıllı telefon üretimi artar mı diye düşündürüyor. Belki de Vestel'in bu alanda başlattığı çalışmaları büyütmesi yeni bir başarı hikayesi olabilir...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.