Sosyal girişim Givin, Metin Hara ortaklığıyla ilk yatırımını aldı
Yatırım

Sosyal girişim Givin, Metin Hara ortaklığıyla ilk yatırımını aldı

Sizlere önceki yazılarımızda da tanıttığımız bağış odaklı sosyal girişim Givin, Metin Hara’dan yatırım alarak yeni bir ortaklığa imza attı.Başak Süer ve Ali Aksakarya ortaklığıyla Nisan 2017’de piyasaya sürülen Givin, bu yatırımla birlikte Metin Hara'yı da ekibe dahil ediyor.

Metin Hara’nın finansal yatırımına ek olarak, Hara’nın aktif desteği ile sosyal ağlardaki bilinirliğini arttıracak olan Givin, yine bu beraberlik kapsamında kurumsal ve ünlü isimlerle olan işbirlikleriyle büyümeye devam etmeyi amaçlıyor.Önümüzdeki sene sonunda 100 bin kayıtlı kullanıcıyı geçmeyi hedefleyen sosyal girişimin Amerika pazarına genişleme planları için de Metin Hara’nın önemli bir rol oynaması bekleniyor.

View this post on Instagram

Yıllar önce yola düştüğümde kendime bir söz verdim “kendim için ne istiyorsam onu karşımdakine sunacaktım.” İyilik yolunda yürürken zorluklar yormuyor insanı... Ama en zoru ne biliyor musunuz? Doğayı katleden, çalışanları sömüren, öfke saçan kişiler/markalar bunca destek alırken “iyilik” adına çalışmalar hep cılız destekler alıyor. Başak’la givin için görüşmeye gittiğimde dahice denecek kadar güzel bir uygulamanın hoşgörünün, paylaşımın diyarı olan Türkiye topraklarında hak ettiği noktaya henüz ulaşmadığını gördüm. Benim hali hazırda birçok yoğunluğum olmasına rağmen ona döndüm ve “ben de varım” dedim. Ve biz güçlerimizi birleştirmeye karar verdik. Böylesine güzel bir fikrin yalnız kalmasına izin veremezdim. Ulaşacağı 10000’lerce ihtiyac sahibinin sorumluluğu vardı omuzlarımızda... @givinapp, her tür ürün ve deneyimin bağış karşılığında verilebildiği, Türkiye’de sivil toplum kuruluşlarını desteklemek için oluşturulmuş ve bağışı ödüllendiren ilk mobil uygulama, yenilikçi bir destek ve alışveriş platformu. @givinapp’ten yapılan tüm alışverişlerin tüm geliri eğitim, çocuklar ve hayvanlar için çalışan STK’lara bağış olarak aktarılıyor. @givinapp, iyi amaçlar için herkesin harekete geçebilmesini sağlayan bir platform, bir #modernkahramanlar topluluğu. Gelin, givin mobil uygulamasını indirerek bize katılın, birlikte alalım, verelim paylaşalım ve iyiliği hep birlikte çoğaltalım. #DurmasınDestekOlsun @togvakfi @tohumotizm @tegv @kacuv @tocevonline @hacikodernegi @temelihtiyacdernegi Sevgili Başak: Bu ülkenin kadınları artık şiddetle anılmasın. Zekalarıyla, teknolojiye yön vermeleriyle, iyilik için atan kalpleriyle, güzel projeleriyle anılsın... Bize ilham oldun, bunca can sıkıcı haberin arasında bizlere umut oldun. Givin artık hepimize emanet. Ben ve bütün @insanaguven ailem senin bebeğin büyüsün diye emeklerimizi seferber edeceğiz. Benliğimizi bırakacağız geride, “bir” olup çalışacağız... Ben eminim ki Türk halkı da bizleri yalnız bırakmayacaktır. Sana söz veriyoruz #iyilikkazanacak #insanaguven

A post shared by Metin Hara (@metinhara) on

Givin kurucularından Başak Süer'in yatırımla ilgili yaptığı açıklama da bu planları destekliyor:

givin, umudu çoğaltarak iyi amaçlar için harekete geçip kendinin en kahraman hali olan bir modern kahramanlar topluluğu. Metin Hara ile iyilik ve daha “iyi”ye dönüştürmek konusunda çok örtüşen bir misyonumuz var. Kendisinin finansal ve normalde erişmekte zorlandığımız sosyal ağları aktive etme konusunda vereceği destek ile işimizi ve yarattığımız sosyal faydayı çok daha fazla büyütmeyi planlıyoruz. Destek için herkesi Givin’i indirerek aramıza bekliyoruz.

Metin Hara ise yatırımı ve Givin'deki rolüyle ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

givin’i ilk dinlediğim andan itibaren, iyi bir amaç için yola çıkmış ve bağışçılık için yeni ve teknolojik bir sistem inşa eden genç girişimcinin hayaline destek vermek ve bizzat projenin parçası olmak istedim. Givin, çok daha fazla kişi ve kurumun çocuklara, gençlere, sokak hayvanlarına destek olmasını sağlayan, iyi amaçlar için herkesin elinden geldiği şekilde katkıda bulunmasına imkan veren, büyüme potansiyeli çok yüksek bir proje. İyiliğe destek olmak isteyen herkesi givin mobil uygulamasını indirerek aramıza katılmaya davet ediyoruz.

Henüz yatırımın tam tutarı veya değerleme açıklanmış değil, yine de givin için Metin Hara gibi popüler bir isimden destek almanın büyüme ve genişleme bakımından ciddi kapıları açacağını söyleyebiliriz.

2017’de App Store’un en sevdiği 20 uygulamadan biri olarak gösterilen Givin'in ayrıca, Türkiye’de daha çok bağış yapan kullanıcılara ödüller kazandıran ve tüm gelirlerin bağış olarak aktarılması için oluşturulmuş ilk mobil uygulama olma özelliğini taşıdığını hatırlatalım.

İlk etapta, kişilerin kullanmadıkları eşyalarını bağış karşılığında paylaşması mesajıyla yola çıkan Givin, bir süre önce markaların da  platforma dahil olmasıyla büyümeyi hızlandırdı. Aralarında Uber, Mavi, Zorlu PSM’nin de olduğu onlarca marka, ürün ve hizmetlerini uygun bağış tutarları karşılığında vererek hem yeni kullanıcılarla buluşuyor hem de sosyal fayda sağlıyor.

30 binin üstünde kayıtlı kullanıcıya sahip uygulamanın sivil toplum kuruluşlarından yoğun bir talep aldığını da belirtelim.  Şu anda Givin mobil uygulaması ile uygun fiyatlarla alışveriş yaparken Toplum Gönüllüleri Vakfı, TürkiyeEğitim Gönüllüleri Vakfı, Kanserli Çocuklara Umut Vakfı, Tohum Otizm Vakfı, HAÇİKO ve TOÇEV gibi sivil toplum kuruluşlarına bağış sağlamak mümkün.

Üstelik lansmanın ardından sadece 1.5 yıl içinde, 600 bin liranın üstünde bağış potansiyeli ortaya çıkaran givin,  200 bin liraya yakın bağışa aracılık etti.  Bu noktada hem büyüme hem de yatırım alma konusunda givin’in net bir finansal gelir modelinin olmasının büyük faydası olduğu söylenebilir. Zira Givin’de yapılan ödemelerin yüzde 80’i seçilen sivil toplum kuruluşlarına aktarılırken yüzde 20’si de givin’in sürdürülerek daha çok bağış sağlamasına destek oluyor.

Ancak görünen o ki; givin, Metin Hara'dan aldığı desteği finansal bir yatırım ötesinde görüyor Bu kapsamda Givin kurucularından Ali Aksakarya şu cümleleri sarfediyor:

Metin’den aldığımız yatırımı ve ortaklığı, özellikle projeye finansal desteğin ötesinde katacaklarını düşündüğümüzde akıllı bir yatırım olarak görüyoruz.

Yorumlar (0)
  1. Henüz yorum yazılmamış. İlk yorumu yazmak ister misiniz?
    Yorum Yazmak için Giriş Yap
Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri