Apple, 15 milyar dolarlık ek vergi borcunu ödemeye başladı

Apple, 15 milyar dolarlık ek vergi borcunu ödemeye başladı

Son birkaç yıldır Avrupa Komisyonu ve AB  Adalet Divanı'nda 15 milyarlık ek vergi ödemesi ile gündemde olan Apple, vergi borcunu ödemeye başladı. Teknoloji şirketinin bugüne kadar 1,77 milyar dolar ödediği belirtiliyor.

Avrupa Komisyonu (EC), Apple’a karşı bundan iki yıl önce başlattığı vergi soruşturmasını geçtiğimiz yıl 30 Ağustos’ta tamamlamıştı. İrlanda’nın Apple’a sağladığı vergi ayrıcalıklarının yasadışı olduğuna karar veren Komisyon, Apple’a 2003’ten bu yana ödemediği vergiler için 13 milyar euro, yaklaşık 14,5 milyar dolarlık ceza verilmesi gerektiğini duyurmuştu. Ancak Apple'ın bu duruma karşı çıkması üzerine, dava AB Adalet Divanı'na taşınmış ve İrlanda'nın bu ek vergi tutarını Apple'dan alması kararlaştırılmıştı.

Bu arada Apple'ın Avrupa Komisyonu ile yaşadığı tatsız olaylar sadece vergi borcu ile sınırlı değil. Avrupa Komisyonu, Apple'ın Shazam'ı satın almasının ardından yeni bir soruşma başlatmıştı.

Avrupa Komisyonu'na göre, Apple'ın İngiltere merkezli girişimi satın alması piyasada haksız rekabeti doğurabilir. Zira Komisyon, Shazam’ın Apple'ın kanatlarının altına geçmesinin ardından, teknoloji devinin, Avrupa Ekonomik Bölgesi’ndeki (EEA)müzik akışı hizmetlerinin sağlanması için rakiplerinin müşterileriyle ilgili ticari olarak hassas verilere erişebileceğinden endişe duyuyor.

 Komisyonun, 4 Eylül 2018’e kadar konu ile ilgili karar vermesi gerekiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.