Amazon'a 294 milyon euro ceza kesen AB'nin masasında 15 milyar euroluk Apple davası var
Finans

Amazon'a 294 milyon euro ceza kesen AB'nin masasında 15 milyar euroluk Apple davası var

Avrupa Birliği topraklarında faaliyet gösteren Amerikan teknoloji şirketlerine vergi baskıları artıyor. Dünyanın en değerli iki Amerikan şirketi Apple ve Amazon'un başı vergilerle yine derde girdi. Lüksemburg da faaliyet gösteren Amazon'un ise 294 milyon dolarlık vergi borcu mahkemeye taşındı.

Amazon'un vergi borcunun arkasında yatan sebep şirketin Lüksemburg'da AB kurallarına aykırı vergi uygulamasına sahip olması. Buna göre, Amazon'un AB içerisinde operasyonel işlerini yürütmek için ve sadece telif bedellerini toplamak için iki şirket kurduğu belirtiliyor. AB Komisyonu  Rekabetten Sorumlu Üyesi Margrethe Vestager, bu noktada Amazon'un ikinci şirketinin bir çalışanı ve fiziksel bir ofisi olmadığını söyledi. Teknoloji devinin ikinci ofise 2003-2011 yıllarında karının 4'te 3'ünün aktarıldığı belirtiliyor.

Lüksemburg’daki vergi uygulaması Amazon’a seçici bir ekonomik avantaj  sağladığı iddia ediliyor. Bu bağlamda, Amazon'un 250 milyon euroyu faizi ile birlikte komisyona ödemesi bekleniyor.

Konu ile ilgili açıklama Amazon'dan gecikmedi. E-posta ile iddiaları reddeden bir Amazon sözcüsü şu açıklamada bulundu.

"Amazon'un Lüksemburg'dan özel muamele görmediğine ve şirketin Lüksemburg ile uluslararası vergi kanunlarına tam uyarak vergi ödediğine inanıyoruz. Komisyonun kararını inceleyeceğiz ve temyiz de dahil olmak üzere yasal seçeneklerimizi düşüneceğiz. Avrupa'daki 50 bin çalışanımız, müşterilerimize ve bizimle çalışan yüz binlerce küçük işletme hizmetine odaklanmaya devam edecektir.'

Apple Dosyası AB Adalet Divanı'na taşındı

Öte yandan ise Apple'da da sular durulmuyor. 2016 yılında Apple, İrlanda’da 15 milyar euro ek vergi ödemesi gerektiğine yönelik cezaya hükmedilmişti. Ancak Apple, İrlanda'ya ödemesi gereken vergi borcunda süreyi bu yılın başında aşmıştı. Şirkettin vergi borcunu tahsil edemeyen İrlanda AB Adalet Divanı'na sevk edildi.

AB Komisyonu, Apple’ın, İrlanda’da faydalandığı vergi uygulamasının yasadışı olduğuna hükmetmiş, 2003’ten 2014‘e kadarki vergi borcunun faizi ile geri alınmasını kararlaştırmıştı.

Yorumlar (3)
  1. Dünyanın neredeyse tüm teknoloji ihtiyacını karşılayan amerika'ya avrupanın ciddi bir kini var. Tek yaptıkları ceza işlemleri ve korkutmaları. Teknoloji üretmede rakip gördükleri amerika ile böyle rekabet ediyorlar. Telaffuz edilen rakamlar şaka gibi.

  2. Cemal Soydemir Cemal Soydemir

    Volkan bey sen Avrupa da şirket kurar 100TLgelir elde edersen ve bu şirkete çalışanı dahil olmayan bir yerden tüm gelirin %75 kadar gider faturası yazarsan (telif vb) tabela şirketi %35 yerine %7 vergi öderse AB buna izin vermez Türkiyede bunu yapanlar çok var (kaynak şirketler vergi numarası/dairesi ve e-devlet vergi levhası sorgulama ) AMA AB ülkelerinin en önemli özelliği sosyal devlet olmak bunun yoluda çalışanları emeklileri kobilere ve işsizlere süper destekler sunarken çok kazanana vergi kaçırmada sıfır tolerans yoksa ÖTV falan ülkemizdeki gibi çalışandan ve küçük esnafdan onlara baskı yaparak vergi toplamak zorunda kalırsınız Yani Avrupayı Avrupa yapan gelir-vergi adaletini sağlamasıdır. Bir ülkede futbolçu snatçı trilyonluk taksi dolmuş plakası sahibi %5 civarı vergi ödeyip çalışanlar %35e varan vergi ve tüketimdende %70e varan vergi öderse gelişmez.. İşte bu yüzden Avrupada çok kazananlardan (örneğin amazon) çok vergi alırlar adalet ve rafah bu şekilde sağlanır Siz muhasabecisiniz (yada ilgili) özellikle size cevap yazıyorum

    1. Benim bahsettiğim konu ile sizin cevabınızın alakasını çözemedim. Yorumumu tekrar okursanız konuya vergisel anlamda bakmadığımı daha iyi anlarsınız. Ben avrupanın ABD karşısındaki teknoloji rekabetindeki yaklaşımından bahsediyorum. Yıllar önce avrupanın google'a rakip olacak bir arama motoru yapma haberi geldi aklıma :) Sahi ne oldu o iş :) Avrupanın teknolojide global anlamda amerika ile yaraşacak çapı yok. Arama motoru, mail, video, sosyal ağ, işletim sistemi, e-ticaret, uzay teknolojisi, bilgisayar, telefon... kısacası teknoloji alanındaki amerika tekelciliği bu avrupa bakış açısıyla ikinci bir rekabet edecek ülke çıkaramıyor. Maalesef amerika kendi rakibini yine kendi topraklarından çıkarıyor. Avrupanın "önce bakalım sonra ne de olsa geriye dönük hesaplar cezasını keseriz" yaklaşımı su götürmez bir gerçek.