Yayıncılar, Facebook etkileşimlerinde ciddi düşüşler yaşıyor
Dijital

Yayıncılar, Facebook etkileşimlerinde ciddi düşüşler yaşıyor

Facebook'un haber kaynağı algoritmasındaki değişim, yakın zamanda LittleThings isimli bir viral içerik üreticisinin organik etkileşimini yüzde 75 oranında azaltarak kapanmasına sebep oldu. Ancak analiz şirketlerinin ortaya koyduğu verilere göre Viral Thread, ViralNova, 9gag, Bored Panda, Diply ve Distractify gibi içerik üreticilerinin geleceği de tehlikede olabilir.

Facebook'un satın aldığı analiz şirketi CrowdTangle, Facebook'un haber kaynağı algoritmasının yenilenmesinin ardından viral içerik üreticilerinin beğeni, paylaşım, yorum ve ifadeler tarafında hızlı bir düşüş yaşadığını belirtti. Zira bu yenilenme ile içerik üreticileri haber kaynağında geri plana atıldı.

Bir başka analiz firması Jumpshot'ın verilerine göre ise bu düşüş, aslında içerik üreticilerinin erişiminin Facebook tarafından kısıtladığını gösteriyor. Tüm bu veriler ışığında şimdiye kadar Facebook'tan gelen trafiğe güvenmiş olan yayıncıları zor günler bekliyor.

Hatta buna en yakın örneklerden biri de Distractify. Zira platformun aylık trafiğinin Ocak ayında yüzde 78, Şubat ayında ise yüzde 84 oranında azaldığı görülüyor. Üstelik bu düşüşlerin çoğunun Facebook yönlendirme trafiğindeki düşüşle bağlantılı olduğunu söylemek de mümkün.

Görünen o ki şimdiye kadar bazı platformlar diğerlerine oranla Facebook'tan gelen trafiğe daha çok bel bağlamış durumda. Örnek vermek gerekirse SimilarWeb'in verilerine göre 9gag'in masaüstü trafiğinin sadece yüzde 12'si Facebook'tan gelirken Viral Thread'de bu rakam yüzde 85'i buluyor. İçerik üreticiler Facebook'a ne kadar bağımlı olursa olsun, şirket için bir şey değişmiyor. Facebook, bu içerikleri, onlara yeni haber kaynağında yer verecek kadar değerli görmüyor.

İçerik üreticilerin bir yıldan fazla süredir Facebook tarafındaki düşüş ile mücadele ettiğini de hatırlatalım. Facebook'un platformunda doğal videoları ve Instant Articles'ı önceliklendirmesiyle birlikte içerik üreticiler Facebook'tan gelen trafikte bir düşüş yaşamaya başlamıştı. 2017 yılının sonlarına doğru ise yayıncılar trafik için Facebook yerine Google'ı tercih etmeye başladı.

Bu yönlendirme trafiğindeki düşüş aslında içerik üreticiler arasında da farklılık gösterebiliyor. Örneğin CrowdTangle verilerine göre, 9gag'in yayınlarındaki etkileşim oranı Ocak ayından Şubat ayına kadar aylık yüzde 50 oranında düşerken Viral Thread'in etkileşim oranı son bir yıl içinde ikinci en büyük gerilemeyi yaşayarak ayandan aya yüzde 32'lik bir düşüş yaşadı.

Facebook'un haber kaynağı algoritmasını değiştirmesinin ardından kullanıcılar, yayıncı içeriklerini haber kaynağında yüzde 20 daha az görmeye başladı. Son iki ay içinde Little Things'in varlığı son bulurken, diğer yayıncılar yeni çözümlerin, yeni platformların peşinde koşmaya başladı. Bu zorlu yolculukta Facebook tarafında ayakta kalmak isteyen yayıncıların tek çaresi ise Zuckerberg'in beklediği gibi anlamlı içerikler üretmek. Facebook Haber Kaynağı’nın başındaki isim Adam Mosseri ise güvenilir, bilgilendirici ve yerel içeriklerle yayıncıların avantaj yakalayabileceklerini ifade etmişti.

Yorumlar (3)
  1. Facebook'un haberler ve haber kaynaklarına yönelik getireceği algoritma düzenlemeleri, gerçekten paylaşımların daha az etkileşim almasına neden oluyor.Ben bunu biraz öne çıkarılma olayına bağlıyorum.Ücretli reklamları ver, gönderini takipçilerinin tamamına ileteyim deniyor sanırım..

  2. Fatihizm Fatihizm

    Facebook paralı reklam verenleri bile hiçe sayan adımlar atmaya devam ediyor. Orada da, teklif modeliyle mücadele etmek zorunda bırakılıyoruz! Harcama düzenini maksimum teklif şu kadar olsun dediğinizde size iplemiyor. Amaaaa ne zaman ki, otomatik ödeme yap diyorsunuz o zaman iyi oluyorsunuz facebook'un gözünde!

    Tahtını yıkmanın bir yolunu bulmak gerekiyor.

  3. Ali Mutlu Ali Mutlu

    Facebook'ta ücretli reklam ve canlı yayının hiç bir faydasını görmedim. Etkileşim ve geri dönüş oranı oldukça düşük. Mesela İnstagram ile Facebook'ta aynı anda verdiğim reklam İnstagram da 10.000 dönüş alırken Facebook'ta ise 800 dönüş alıyor. İnstagram ile Facebook'ta aynı anda canlı yayın yaparken İnstagram'da canlı yayına 150 kişi birden girerken Facebook'ta ise algoritma geç algıladığı için 15 kişi giriyor ve bir süre sonra 20 kişi giriyor. Yani yavaş yavaş dönüş alıyorum. Bu konuda reklam veren Facebook'tan rahatsız.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri