Facebook'un yayıncılara sağladığı sayfa trafiği 2017'nin ikinci yarısında yüzde 18'e düştü

Facebook'un yayıncılara sağladığı sayfa trafiği 2017'nin ikinci yarısında yüzde 18'e düştü

Google ile Facebook her ne kadar aynı kategoride değerlendirilecek platformlar olmasa da, ikisinin de ortak noktaları var. Mesela yayıncılara trafik sağlamak bu ortak özelliklerden biri. Geçtiğimiz günlerde Google'ın, Facecbook'tan yayıncılara sağladığı trafiği nasıl devraldığını sizlerle paylaşmıştık. 

Chartbeat'in New York Times, CNN, Washington Post ve ESPN gibi müşterileri arasında yaptığı araştırmanın sonuçları Facebook'un değişien algoritmasının Google'ın hanesine artı puan kazandırdığını gösteriyordu. Zira, araştırma Google'ın sadece Şubat 2018'de (daha tamamlanmadan) bir önceki aya göre 466 milyon (yüzde 40) daha fazla sayfa gösterimi gönderdiği sonucunu vermişti.

Son olarak statista'nın Shareaholic'den edinilen veriler ile paylaştığı bir grafik de Facebook'un geçen 2 yıllık süre içersinde web sitelerine yönelik düşen trafiğin resmini bir kez daha gösteriyor. Facebook'un 250.000 web sitesinden  yapılan ziyaretlerin payı 2016 yılının ikinci yarısında yüzde 30.9 iken 2017 son altı ayında yüzde 18.2'ye düştüğünü görüyoruz.

Facebook kullanıcı deneyimine odaklanıyor

Ancak Facebook'un algoritmasında yaptığı değişikliğin altında, kullanıcı deneyimine verdiği önemin yattığını hatırlatmak gerek. Yani Facebook, Haber Kaynağı'ndaki algoritma değişikliği ile kendi kullanıcıları adına doğru bir adım atmış olabilir.  Facebook CEO'su Zuckerberg, geçtiğimiz ay kendi hesabından yaptığı açıklamada bu konuya değinmişti. Zuckerberg, pasif haber tüketiminin yerine Facebook üzerinde kullanıcıların iyi zaman harcamalarına odaklanmak istediklerini paylaşmıştı.

Facebook'un yayıncılara sağladığı trafikteki bu düşüş, platformda bir geçiş döneminin habercisi de olabilir. Zuckerberg, güvenilir, bilgilendirici ve yerel toplulukları ilgilendiren haberlerin avantaj sağlayacağını da söylemişti. Bu özelliklere uygun haber yapan yayıncılar websitelerine Facebook'tan daha fazla trafik çekebilirler. Değişen algoritma, yayıncıların artık daha fazla canlı yayın videosu ve Hikayeler oluşturması gerektiğine yönelik de sinyaller veriyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.